Kedim Mamadan Sonra Haftada 2 3 Defa Kusuyor

Oqrenerde06

Herkese MERHABALAR ❤🐾❤🐾🐈🐈🐈🐱🐱Kedim mamasını yedikten sonra haftada 2 3 defa kusuyor eve sizce sebebi nedir her mama da yapıyor bunu çeşit çeşit mama denedık bebekliğinden beri bazı dönemlerde yedikçe kusuyor şuan hills ve felıcıa kullanıyoruz ikisinide ayrı ayrı denedım hills yerken haftada 3 kusuyor felıcıa yerken haftada 1 kusuyor.
Başına gelen varmı

13 CEVAP

Minigimmm

kusmuğu nasil mamalı mı, bizimde 1 ay önce, 1 haftada 3 kere kustu sadece sabahlari uyaninca kusuyordu. muayeneye gittik hekimimiz elle bakar bakmaz bu çocukta hazimsizlik var dedi. kusmuk resimlerini goruncede evet sindirim problemi yaşiyor sindiremedigi icinde kusma yapiyor dedi. hindili mama kullanıyordum hindi ağır gelmiştir degistirelim dedi, zaten kediler yaşlandıkça bu gibi sorunsal çıkıyor organlar yoruluyor işlevlerinde problem olabiliyor ya direkt gastrointestinal mama kullanın yada başka et cesidine gecin dedi. kedim fazlasıyla secici oldugu icin gastrointestinal mamaya cesaret edemedim bi normal balikli mama deniyim kusmasi durmazsa gastro mama alirim mecburen dedim. hekimimiz 5 gunlukte mide asidini dengeleyecek hap verdi, balikli mamayıda yiyince kusmasi durdu.

siz bu sıkıntıyı her mamada her et çeşidinde yaşıyorsanız tek çaresi gastrointestinal mamaya geçmek olacaktır. virbac tavsiye edebileceğim bir markadır. hem normal mamasında hem sağlık problemlerine yönelik mamalarında iyiler. bakın birde bu yöntemi deneyin derim

https://tr.virbac.com/products/petfood/digestive-support-cat-1

Minigimmm

https://shop.mera-petfood.com/katzenfutter/produktlinien/meravital/gastro-intestinal-katze?c=36

meranın klinik mamasını söylemeyi unutmuşum. virbac ve meravital iki markada çok iyidir sadece kliniklerde bulabilirsiniz, ben her ikisininde normal mamasını kullandım. hekimimizde meranın normal mamasini kendi kopek ve kedilerine kullandığını söylemişti.

Oqrenerde06

Minigimmm .Çok teşekkur ederim bilgilendirmeler için.
Bencede sindirim problemi yaşıyor olabilir allaha şükür hergün değil ama haftanın 1 günü 2 günü olabiliyor veterıner hekim normaldir kedi kusar vs diyor :) Ama söylediğiniz mamayı alıp kullanacağım devam ederse 1 hafta daha şikayetlerimiz kuzulu ve balıklı kullanıyorum mamalarımızı şuan
Bir kaç defa famodinde kullanmıştık oda iyi geldi malt kullanıncada midesi sanırım bayağı rahatlıyor o zamanda kusması olmuyor kusmukta sadece mukus ve mama tanesi oluyor tüy bile olmuyor nadiren bazen az mıktar tüy çıkıyor onun dışında sadece mama taneleri oluyor.🐾🐾

Minigimmm

rica ederim ne demek, evet sizinkide tamamen sindirim problemi olarak görünüyor. hekimin kedidir kusar demesi biraz saçma olmuş ayda yilda 1 kere kusar tamam derizde bu sıklık arttığında normal sayılamaz. elbet kuzucuğun bir sıkıntısı var ki kusması geliyor. maltlık bir sıkıntı olsaydi tamamem tüy çıkarırdı, bir kere benim kedim öyle kusmuştu mesela bildiğiniz yumak çıkarmıştı. ama sizinkide bizimki gibi mamalı kusmukmuş bu tamamen mide bagirsak mamayı hazmedemediği için disari atmasıyla alakali. meravital ile bir başlangıç yapılabilir küçük boy alınıp bitince sikayet gecmediyse virbac da denebilir. her mama her hediye yaramiyor malesef. birde balikli kullaniyorum şuan demişsiniz bizim hekim çoğu kedi de balık yaramadığını görürüz ama sizede hindi yaramamış demek ki dedi. acaba sizide balik mi rahatsiz ediyor diye düşündüm şuan.

emreovec

Çok sık mama değiştiriyorsun. Bunu yapmazsan, düzelir bence :)

gokhansultan

ülser vb mide sorunu olabilir mi?

Oqrenerde06

@minigimmm
Şuan kuzulusunu aldım bakalım ne olacak genelde hassas sindirim olarak kuzulusunu tavsiye ediyorlar :)
Hekım biraz saçmaladı
ama sizinde dediğiniz mamaları deneyeceğim .

Lucky0

youtubda aynı sorunu yaşayan birini görmüştüm bir sürü test yaptırmış para vermiş işe yaramamış sonra mamasını az az 8-10 öğünde vermiş ve kusma bitmiş 1 senedir hiç sorun yaşamamışlar sizde mutlaka deneyin gözlemleyin

Oqrenerde06

9 ay önce check-up yaptırdık birşey çıkmadı hoca normal diyor genelde hızlı yemiştir vs diyorlar

Oqrenerde06

@gokhansultan
Veterıner muayanede ülser yok demişti ama şuanlık bir sıkıntı yok gibi.

Oqrenerde06

@emreovec yok ya 6 ayda 1 değiştiriyorum :) Rotasyonumda proplan felıcıa hills var :) şuan tek hills ile devam edeceğim

Palyaco

Hassas sindirim için kuzulu mamalara tercih edin prochoice içeriği deyisti herkesin bilgisine kuzulu seçeneğini bi deneyin hassas kedilerde iyi geiyor

Oqrenerde06

Lucky tamamdır çok teşekkür ederim işte olduğum için öğünlu besleyemiyoruz:( nasıl yapacağım bilmiyorum