Sokak Kedilerime Arada Mama Vermesem Olur Mu?

catkedi97

Arkadaşlar sokak kedileri bakıyorum ve önceki konularımda da dediğim gibi yavru kediler de eklenince artık mama yettiremiyorum. 4 kızım var, hepsi anne oldu. Tamam hoşuma gidiyor, anneyi doyurunca yavrularda otomatikman doyuyorlar. Bir taşla belki onlarca kuş vuruyorum. Ama nereye kadar? Yavruları sahiplendirmem gerek. Yoksa mama yettiremiyorum. Bir kızım, ilk anne olan kızımın dört yavrusu hep burada. Diğer kızlarımın yavruları yan sokaklarda ve gelmiyorlar. Sadece anneleri geliyorlar. Her neyse o dört yavru kedi, Allah daha çok iştah açıcılığı versin ama büyük kediler gibi yemeye başladılar. 1,5 kiloluk yavru kedi mamasını 5 günde bitiriyorum. Hiç birinden bir şeyi saklamam, Allah hepsine benden daha iyi bir sahip ve daha çok yiyecek versin inşallah. Ama ben artık yettiremiyorum. Tamam yavru kediler çok tatlı, bana miyavlamaları, bana güvenmeleri, beni görünce koşmaları harika bir his! Ama korkarım artık mama veremeyeceğim. Yani dün bir paket yeni bitti. Bugün yeni paketi açayım mı diye düşünüyorum. Bir gün vermesem, hem dinlenseler diye düşünüyorum. Eee iki tane de erkek kedi var. Bir tane de az yetişkin kızım var. Yani hepsini toplasak, yavrular ile birlikte belki 20-25 kedi abartısız vardır. Allah'tan diğer üç kızımın yavruları gelmiyorlar. Hem mahalleli ters ters bakar o kadar kedi olursa, hem de herhalde günde 1,5 kiloluk o mama paketi biter... Ne yapacağım fikir verin lütfen.

6 CEVAP

aslihan_e

Belediyeye falan götürüp kısırlaştırmazsanız mama isteyen kediler sürekli artacak. Kısa sürede 100'e ulaşırlar. Avlandıklarını hiç sanmıyorum. Ne tutacaklar ki? Ayda yılda bir ancak bulursalar fare bulurlar. Çöplerde de her zaman kedilere uygun yiyecek olmaz. Hem aç kedi daha çok gezer, bu yüzden başı daha çok belaya girer. Köpek saldırıları, arabalar, fare zehirli yiyecekler...

catkedi97

Bulamadıkları zaman oluyor da, avlanıyorlar. Kaç kızımı kuş, fare yakalarken gördüm. Anneler ya... Tabi anne olmasalar da aç kalacak değiller ya, çöpler var, avlanmaları var... Yani bana bağlı değiller, ama tabi mama daha çok hoşlarına gidiyordur.

huqi

Daha önceki sorunuzda sahiplendirmenin risklerinden bahsettim (zaten sokak kedilerini isteyen çok nadir çıkıyor, özellikle tekir smokin, kara kedi olunca) bir de kısırlaştırmanın öneminden bahsettim ama yine aynı sorunlardan bahsediyorsunuz. Siz mama vermeyince eğer başka mama vermeyen yoksa asla beslenemezler ayrıca neden çöpten beslensinler ki? Çöpte ne var? Et ürünleri pahalılandığı (gerçi şu an ucuz bir şey yok) için insanlar az alıyor ve çöpe de kemikleri atıyolardır. Kedilere köpeklere kemiğin ne kadar zararlı olduğundan bahsetmeyeyim bile, bunun dışında çöpe pilav vs dökülürse yemezler sadece asla yemek bulamayan hayvanlar yer ama siz besliyormuşsunuz zaten mamaya alışmışlardır çöp karıştırmazlar. Çöpler risk onlar için bozuk şeylerde yiyebilirler, sizin mantığınıza göre %1 ihtimal yavruları sahiplendirdiniz diyelim dişi kediler yeniden doğurcak yeniden mama yetiştiremiyeceksiniz. Avlanma da çok saçma, şu an kuş avlayan fare avlayan kedi görmedim ben, umarım artık kısırlaştırmanın önemini anlayıp kısırlaştırmaya ağırlık verirsiniz. Yavru kedilerde arabaların altında ezilirken veya çocukların elinde oyuncak olurken hiç sevimli değiller

selinay41

Belediyeden mama desteği isteyebilirsiniz tabi mamanın kalitesini bilemem ama ayrıca sadece mama çok maliyetli ben 1 gün mama 1 gün süte doğranmış veya yoğurda doğranmış ekmek falan veriyorum hep mamaya alıştırmak iyi değil dışarıda onu bulamadıkları zamanda oluyor

catkedi97

Dayanamadım yine verdim, canları sağ olsun ya :D

selinay41

Kedi bu aç kalmaz ya avlanır ya çöpten bulur endişelenmeyin