Kedimdeki Demir Eksikligi Mi???

prds33

İki hafta önce kedimin pati içleri soluklaştı, surekli kaşınıyordu piresi vardı. Ve saksıdan toprak yiyordu. 17 temmuzda dış parazit damlası ve hemogram tahlili yaptırdım. Veteriner anemi olmadığını ama demir eksikliği olduğunu söyledi. 1 tane demir iğnesi yaptı. 1 ay sonrasına çağırdı. O süreçte kedimi iyi beslemeye çalıştım. Ama hala toprak yemeye çalışıyor. Çok asabi. Dişetleri ve elleri bembeyaz duruyor hala. Çok üzülüyorum. Maddi durumum musait olmadığı için biyokimya testi yaptıramadım. Gerçekten demiri mi eksik? Ne zaman eski hâline dönecek… Nasıl düzelecek bilmiyorum:(

10 CEVAP

Karamell723

Maddiyat o kadar berbat bir şey ki kedimi kaybetmenin eşiğinden döndüm defalarca veterinerler hiçbir şekilde oralı olmadılar belirtiler olsa bile test istiyorlar hala bir sürü borcum var benim de kedim hasta iyileşemedi inşallah iyileşir yavrularımız

prds33

@aslihan_e cevabiniz icin tesekkur ederim. Evet haklisiniz burdan kimse anlayamaz. Kucuk bir yerde yasadigim icin ilcenin en kapsamli veterinerine gittim. Vet sadece bunlari yapti. Maddiyat olmayinca tabi ne baska tahlil ne de rontgen.. ama yaptiricam insallah. Bobreklerine vs baktiricam. Derneklerin ilgilenecegini sanmiyorum zaten dernek vs de yok. Kediniz icin cok uzuldum😓😿

aslihan_e

Veterinerlik öğrencisi bile olsa test yapmadan anlayamaz bunu. Kedilerde kansızlık çoğunlukla viral enfeksiyon kaynaklı oluyor ama kansızlık yok demiş. Kum yeme böbreklerle ilgili bir soruna da işaret edebilir. Tabi sadece bir ihtimal. Ayrıca sadece bir tane demir iğnesi yapıp gönderdi mi? Demir günlük olarak düzenli alınmalı demir depoları dolana kadar, yoksa bir işe yaramaz. Düzenli kullanması için ilaç önermedi mi? Asabi olması stres kaynaklı yaptığını da gösterebilir. Stres kaynaklı da kum yiyebilirler. Kısır değilse kızgınlık kaynaklı olabilir. Kısırsa da ekstra incelenmeli mutlaka. Bir yeri ağrıyorsa da asabi davranabilir. Bulunduğunuz ilin derneklerine yazın, sokak kedisi, ben bakıyorum ama böyle böyle sağlık sorunu gösteriyor, biyokimya gerekiyormuş maddi durumum yetmiyor deyin. Sokak kedileriyle ilgileniyorlar, ev kedisi diyince belediye bile yardım etmez maalesef. Bana bir dernek dönüş yapmıştı mesela ama onlar dönene kadar kedimi kaybettim. Benimkinin durumu acildi çünkü. Benim kedim de kum yiyordu ve kansızlık vardı, bu yüzden ihmal etmeyin bence. Borç harç ne olursa, biyokimya yaptırabiliyorsanız yaptırın.

Karamell723

Anemi belirtileri de böyle maalesef bentonit kum toprak yeme gibi

Yagiraylin

Merhaba kedinizin son durumu nedir

prds33

Gerçekten hiç başına böyle bir şey gelen yok mu? Veterinerlik öğrencisi vs yok mu aramızda:(

prds33

Sorumun öne çıkması için yorum yapıyorum k. Bakmayın. Keske bilgisi olan biri cevap yazsa:(

prds33

@Karamell723 Sizin sorunuzu da okudum çok üzüldüm. İnsallah iyi olurlar. Artık tükendigimi hissediyorum. Ciddi bir sey olsun ya da olmasın, o hâllerini gördükce kahroluyor insan. Benim kedimin kırmızı kan hücreleri vs normaldi. Trombositleri cok düsük. O bakımdan anemi demedi. Yakın zamanda borcumu ödemeye gidicem. Ozaman yine sorucam. Malesef türkiyenin şu şartlarında hayvan bakmak vs lüks oldu:(

prds33

@aslihan_e kedim kısır değil bu arada. İştahı da normal, idrarı vs de normal. Ama huysuzluğu var. Hala kaşınıyor. Okadar bakıyorum pire fln göremiyorum. İnsanlarda da sürekli devam eder demir tedavisi benim bildigim. Ben de anlamadım. İğnenin Etkili oldugunu soylemişti vet.

prds33

@Yagiraylin malesef kedimi geçtiğimiz mart ayında kaybettim😞 Yaklaşık 11 yıl yaşadı fakat lösemi tarzında bi hastalığı olduğunu düşünüyoruz.. Sorduğunuz için teşekkür ederim..