Yeni Dogmus Annesiz Kediler

minnoskoss_123

Merhaba sabah apartmanin bahcesine bir kedi dogum yapmis ve dört yavrusu olmus. Kedi dogum yaptiktan sonra yavrulariyla hic ilgilenmemis ve neredeyse 10 saattir ortada yok. Apartmandaki kücük cocuklar yavru kedilerin oldugu kutuyu annelerinin yanina götürmüsler ama anneleri ilgilenmeyip kacmis. Ögrenir ögrenmez petshoptan süt tozu, biberon ve anneleri icin kedi mamasi aldim. Kutularinin icine havlu, poset ve gazete yerlestirdim. Kedilerle olan tüm temasim boyunca eldiven taktim ve hassas davranmaya calistim. Daha halen göbekbaglari üstlerinde. Biraz bekledik ama annesi yine gelmeyince sütü biberonla yavasca icirmeye calistim. Cok az da olsa ictiler cok zorlamak istemedim neyi nasil yapmam gerektigini hic bilmedigim icin bogulacaklarindan korktum. Sizce anneleri eger yarin da gelmezse veterinere götürmeli miyiz? Veterinerlerin yapabilecegi bir sey var mi yoksa eve vs mi almamiz gerekir?

9 CEVAP

huqi

Umarım anne kedi tekrardan yavrularına bakar çünkü onunda memeleri süt doludur şimdi ve emzirmezse mastitis olur.
Muhtemelen çocuklar anne kediyi istemeden de olsa korkuttu, çocuklar maalesef çok ses çıkarıyorlar ve bilmeden saçma sapan davranmışlarsa anne korkmuştur. Yavrulara elleyince anne istemez muhabbeti de pek doğru değil bence mahallemdeki kediler doğurunca yavrularına elliyordum gayet de bakıyorlardı ( çok şükür birçoğunu kısırlaştırdım)

kedibabasi66

Çocuklar, yavru kedilere dokunduysa anne, yavrularını reddetmiş olabilir. Annenin doğumu yaptığı yer neresiyse yavrularada orda bakar. Yerini değiştirmeyin. Anne kediler bazen mama aramak için farklı bölgelere gidebiliyor. Yavruları anneye götürmek yerine, anneyi yavruların yanına götürün ve takip edin.

aslihan_e

Onların çişini kakasını da yaptırmanız gerek yoksa ölürler. Nemli pamukla popolarına masaj yapın. İnternetten videolarına bakabilirsiniz. Zorlamamakta iyi yapmışsınız yoksa ciğerlerine kaçarsa enfeksiyon durumu oluşabilir. Yavruları ters çevirmeden içirmeye çalışın. Veterinerler genelde o kadar küçük yavrular için bir şey yapmıyor ama arayıp bir bildikleri süt anne var mı diye sorabilirsiniz. Annelerine yiyecek verseniz güven kazanıp yavruların yanına gelebilir belki.

Cennet29

Her zaman taze yapmalısınız. 3 saatte bir ılık besleme yapılmalı.

minnoskoss_123

Halen disaridalar bu arada bahcede kutunun icinde güvenli bir yerdeler ama yine de icim hic rahat degil. Annemler de iceri almamiza izin vermiyorlar kaldigim evde de misafirim bir de yasim kücük ne yapacagim hic bilmiyorum lütfen bir tavsiye verin.

minnoskoss_123

Birazdan tekrar beslemeye calisacagim yakinda da bir veteriner var oraya gidecegiz anneleri halen gelmedi. Tesekkür ederim cevaplariniz icin. Bir de dün biberonda süt kaldi biraz onu icirsem olur mu yoksa döküp bir daha mi yapayim?

minnoskoss_123

Tamamdir tesekkür ederim annesi galen gelmedi 5 saattir takip ediyoruz, veterinere götürüp süt anne veya kalacaklari bir yer arayacagiz.

minnoskoss_123

Tamamdir tesekkür ederim annesi galen gelmedi 5 saattir takip ediyoruz, veterinere götürüp süt anne veya kalacaklari bir yer arayacagiz.

minnoskoss_123

Merhaba bugün birkaç veterinere gittik ama maalesef almadilar, yavrulardan bir tanesi maalesef gece ölmüs. Baska bi hayvan tarafindan öldürüldürügünü varsayiyoruz cünkü yaraliydi. Veterinere götüdügümüzde alamayiz dediler ama göbek baglarini kisalttikar biraz sag olsunlar. Ayni seyi digerleri de yasamasin diye kilitli tasima kutusu aldik ona koyduk. Cislerini yaptirirken bir tanesinin anüs bölgesinde parazit oldugunu fark ettim. Sizce yarin tekrar veterinere götürsem alirlar mi? Veya hayvan hastanesine gitsem? Parazit tedavisi uzun bir sürec mi?