Karma/Kuduz Ve Lösemi

blue_hpood

arkadaşlar, ben kedimi sokaktan aldığımda yaklaşık dört aylıktı haziran ayında bulmuştum ve temmuz’un 30’unda karma aşısı yapılmıştı, 9 ağustos’ta da lösemi, 17 ağustos’ta da kuduz aşısı yapılmıştı fakat bir sorum var, veteriner 4 aylıktan büyük olduğu için karma ve lösemi aşılarını tek doz hâlde yapmayı uygun görmüştü. sorum şu, bu aşılar tek doz yapıldığında koruyuculuğu olmuyormuş ve tekrar 1. dozdan başlamak gerekebiliyormuş, bu konunun doğru olup olmadığı hakkında bilgiye ihtiyacım var. internette karman çorman her şey..

1 CEVAP

aslihan_e

Lösemi aşısı kesinlikle tek doz yeterli olmaz. Mutlaka iki doz yapılmalıdır. Karma aşıysa, eğer ki aşınız zayıflatılmış canlı virüs içeriyorsa ve kediniz 17 haftalıktan büyükse tek dozda yeterli bağışıklık kazanıyor. Ancak iki doz yapmak daha güvenilirdir. Aşınız Biofel gibi inaktif bir aşıysa mutlaka iki doz yapılması gerekti. Ayrıca eğer kedinizin aşı yapıldığında tam ayını bilmiyorsanız ve 17 haftalıktan küçük olma ihtimali varsa mutlaka tekrardan yaptırın. Çünkü o zamana kadar anne sütünden kazandığı antikorlar aşıyı kısa sürede etkisiz hale getiriyor. Zaten bir yaşına doğru hatırlatma dozu yapılması gerekli, siz en iyisi içinizin rahat olması için hatırlatma dozunu iki doz yaptırın. Sonra 3 yılda bir yaptırsanız yetiyor. Ben bu konuyla ilgili çok fazla yabancı kaynaklı araştırma okudum. Eğer ki maddi durum yetersizliği varsa zayıflatılmış canlı virüs içeren aşıdan tek doz yaptırabilirsiniz yeterli olur deniyor ama imkan varsa iki doz yaptırmak daha garantidir diyorlar.