Kedim Gençlik Hastalığına Yakalandı. :(

senasahin1

3 aylık melez Kedim 2 gün önce aniden kusmaya başladı sabah ve öğlen iki defa kustu, birazda halsizlik olunca hemen veterinere götürdüm. 40.5 derece ateş ve Kan testi sonucu gençlik hastalığına yakalandığı bilgisi verildi. Götürdüğüm gün tedavisine başladık sabah ve akşam serum için götürüyorum yarın 3.günümüz olacak ilaç veriliyor, Bugün antikor iğnesi yapıldı. İştahı yok bir şey yemek, içmek istemiyor zorla olsa bile. Bugün sadece biraz ödül maması yedi akşam şırınga yardımıyla da çok az kedi çorbası.. hiç hali yok sürekli yatıyor. Düne göre bugün bazı şeylere daha cok tepki veriyor, ama yine de boş bakıyor. Çok üzülüyorum, bu durumla nasıl başa cıkacağımı bilmiyorum. Bu hastalığı atlatanlar var mı, ne kadar sürede düzelme gözlemlediler. :(

25 CEVAP

Ryhn12

WBC değeri yükselmiş ne güzel.Bu iyiye işaret işte 😊

aslihan_e

Zaten 17 haftadan küçükse aşı çok kısa süreli bağışıklık sağlar, 1-2 hafta gibi. Yurtdışında bu yüzden yavrulara çok sık dozlar vuruyorlar. Bu durumda kendinizi suçlamanıza gerek yok. Büyük ihtimalle daha önceden taşıyordur mikrobu. Ortaya çıkması 2 ay sürebiliyor.

Heratiko

Gelişmelere bakmak için sorunuzu açtığımda aklıma geldi. Veteriner bize Rus üçlüsü, feliferon ve lökositim uygulamıştı. Lökositim ilacını eczaneden alıyorsunuz pahalı bir ilaç olduğu için sipariş vermeniz gerekebilir her eczane bulundurmuyor ve soğuk muhafaza edileceği için buz kaseti verirler ilacı size verirken. O ilacı biz iki kez tedavş olduğumuz için iki kez kullanmak zorunda kaldık fakat veterinerinize danışın üç gün enjeksiyonla deriye uygulayacak ve bağışıklık güçlendiriciler ile öyle güzel sonuçlar alırsınız ki. Direkt bağışıklık sistemini oluşturan lökositleri enjekte etmiş olacaklar. Çok daha hızlı bir iyileşme görebilirsiniz. İkinci tedavimiz iyi gitmiyordu WBC değeri çok yavaş yükseliyordu ve veterinerimiz yine lökositim uygulamak istedi başka türlü kızımı kurtaramazdık ishali çok kötü bir haldeydi. Mutlaka danışın bu ilacı veterinere. Arkadaşların da dediği gibi uzun da sürebiliyor iyileşme süreci. Bu süreçte yardım alınabilecek çok güçlü bir ilaç.

Karma aşı yapılmış olsa dahi parvovirüs çok sinsi 3-5 ay vücutta kalıp kendini göstermeyebiliyor. Bağışıklık sistemi düştüğü an saldırıyor hücrelere ve kurtulma şansı tamamen kedinizin savaşması direnciyle mümkün olur. Aşı konusunda kendinizi suçlamayın yani aşılı olan kediler de maalesef yakalanıyor bu hastalığa.

prds33

Çok geçmiş olsun. İnsallah en kısa zamanda atlatır pisicik:(

prds33

Kedinizin durumu nasil? Umarim iyidir. Bir daha yazmamissiniz..

senasahin1

Veterinerden geldik diğer günlere göre daha iyi, yaş mama ile ödül mamasını karıştırıp verdik bu sefer az da olsa yedi onu. Kusmamız ve aşırı ishalimiz var. Kakamızı da normalde günde 1 veya 2 kere yapıyoruz. Eve geldikten yarım saat sonra ishal olarak yaptı ishalimizin rengi yeşil ve krema gibi yoğun su gibi değil

Anonymus985465

Kediniz kaç günde iyileşti?
Bahçeme gelen ve son derece iştahlı, kıpır kıpır yavru birden safra kusmaya başladı ve yemeyi reddetti
WBC 0.91. Perşembe günü yoğun bakıma alındı. Küvözde kalıyor ve sabah akşam serum alıyor. İshal değil. Ancak anüsten iki üç kere kan gelmiş. Bugüne kadar bir gelişme yok.
Tecrübenizi paylaşırmısınız.

Lilibeth

@Hamlet zylexis iğnesini tavsiye ederim 3 doz bir gün arayla mutlaka yaptırın. Ek olarak antibiyotik de kullanılması gerekir başka organlarında zarar oluşmaması için. Serum alması çok önemli her gün yemek yemiyorsa çok salar kendini. Midesi bulandığı için yemeği reddediyormuş genelde metpamid iğnesi yaptırın her gün tavuk suyu gibi iştah açıcı besleyici gıdalar verip biraz olsun yemesi iyi olur. Süreç çok hızlı gelişiyor umarım iyileşir

Anonymus985465

Lilbeth yanıtınız için teşekkür ederim.
Yoğun bakıma rağmen yavrum maalesef hayata tutunamadı.
Anüsten aşırı kan kaybetti.

Ahraz

Katma aşılar zamanında yapılmalı