Kedim Gençlik Hastalığına Yakalandı. :(

senasahin1

3 aylık melez Kedim 2 gün önce aniden kusmaya başladı sabah ve öğlen iki defa kustu, birazda halsizlik olunca hemen veterinere götürdüm. 40.5 derece ateş ve Kan testi sonucu gençlik hastalığına yakalandığı bilgisi verildi. Götürdüğüm gün tedavisine başladık sabah ve akşam serum için götürüyorum yarın 3.günümüz olacak ilaç veriliyor, Bugün antikor iğnesi yapıldı. İştahı yok bir şey yemek, içmek istemiyor zorla olsa bile. Bugün sadece biraz ödül maması yedi akşam şırınga yardımıyla da çok az kedi çorbası.. hiç hali yok sürekli yatıyor. Düne göre bugün bazı şeylere daha cok tepki veriyor, ama yine de boş bakıyor. Çok üzülüyorum, bu durumla nasıl başa cıkacağımı bilmiyorum. Bu hastalığı atlatanlar var mı, ne kadar sürede düzelme gözlemlediler. :(

25 CEVAP

Heratiko

Çok geçmiş olsun öncelikle inşallah tez zamanda iyileşir yavrucak.

Biz atlattık o süreci bir ay oldu iyileşeli. Tedavimiz de bir aydan fazla sürdü ikinci kere nüksetmişti belirtiler. Yüksek ateş, ishal, kusma başta. Tedavi boyunca hergün veterinere gidip geldik hergün serum aldı ve Rus üçlüsü, feliferon bağışıklık güçlendirici ile desteklediler. Şırıngayla bile yiyemiyordu yemek çok ağır geçiyordu hastalık ikinci seferde. Normal şartlar altında belirtileri verdikten sonra ilk 5 günü atlatan kediler kurtuluyor ve bağışıklık kazanıyor deniliyor hastalığa karşı. Fakat bu durum öyle değil yaşayınca anlamıştık. Tedavi aylar da sürebilir beş gün de demişti veterinerimiz bize. Keza tam iyileşti derken bir hafta sonra tekrar hastalanmıştı ve birdenbire son evresine gelmişti vücut ısısı düşmüştü o gece sabaha kadar başında bekledim. Çok zor bir süreç güçlü durmanız lazım bebeğiniz için onun size çok ihtiyacı var. Size birkaç da öneride bulunmak istiyorum.

Sıvı takviyesi çok önemli.Serum hergün almalı bize çok faydası dokundu. Siz yine yatmayı sevdiği her yere sevdiği yiyeceklerden koyun midesi bulanmadığı bir an yiyebilir. Kedi çorbası mutlaka kullanın iştahı da artırıyor. Kusarsa su içmek ister su kabını bir süre önünden alın daha çok kusmayı tetikler su içmek. Her an gözlemleyin hareketlerini veterinere bildirin. Haşlanmış tavuk, et suyu içirmeyi deneyin şırıngayla. Probiyotik de kullanmıştık biz o da çok önemli. Yoğurt, kefir yedirebilirsiniz bunun için. Sevmiyorsa fortiflora alıp suya karıştırıp şırıngayla içirin ishal için çok önemli. İçiremediğiniz yapamadığınız durumlarda veteriner yardımcı olsun biz öyle yapmıştık hiçbir şeyi kabul etmiyordu veteriner içiriyordu probiyotiği bile. A/D mamalardan da kullanabilirsiniz lezzet oranları yüksek yiyebiliyorlar bu dönemde yine yemezse şırınga kullanabilirsiniz. Bunlar önemli mutlaka bir şeyler yemesi gerekli. En önemlisi de onunla konuşun üzgün olduğunuzu belli etmeyin kedilerin hisleri kuvvetlidir hemen anlarlar enerjinizi ona moral verin. Sıvı alımı, beslenme, dinlenme, moral… Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Pardon bir şey daha. Hastalığın ağır dönemindeyse vücut ısısı düşüp titremeler olabilir. Şoka girmemesi için onu sıcak tutun. Sizin görmeyeceğiniz yerlerde yatıyordur çoğunlukla siz yattığı yerlere yatak yapın sıcak yumuşak yataklar.

Umarım söylediklerim işinize yarar. Güçlü durun atlatacaksınız birlikte ona güvenin ve asla bırakmayın! Güzel haberlerinizde görüşmek dileğiyle 🙏🏻

senasahin1

Uzun bir süre girmemişim maalesef:( minik kızım atlattı, iyileştik. Şu anlık hiç bir sorun yok inşallah olmaz… hepinize destek ve moral vermenizden ötürü çok çok teşekkür ederim

aslihan_e

Kediniz aşılı mı? Anne sütü ile pek ilgisi yok, yavruyken iki anne birden emmiş kedim hastalığa yenik düştü. Onun karma aşısı yoktu. Bu hastalığın önüne geçen karma aşı. Antikor iğnesi ilk kez duydum. İyi bir tedavi yöntemi olmalı. Kusmada sadece kan pıhtısı, kaka tamamen kan gelmediği sürece umudu kesmeyin. Doğru zamanda aşılanmışsa bu hastalık ölümcül değil. Annesi aşılıysa yine antikor sahibi olabilir.

Ryhn12

3 aylık kediye karma aşıyı çoktan yapmaları gerekiyordu nasıl yapmazlar.İlk iç dış parazit yapılır sonra karma yapılır.6.haftadan sonra başlanmıştı bizde.Bagisiklik güçlendirici kullansanız etkisi olacagini düşünüyorum.Veterinerlere bi danışın bence.Gecmis olsun, umudunuzu kaybetmeyin ,düzeleceğine inanın bağışıklık yüksek tutulursa atlatacaktir inşaallah.

senasahin1

Feliferon uygulandı sanırım. Lökositim ilacı da lösemi ilacı olarak geçiriyorsa o da uygunlarında tedavinin başlangıcında, hatta kanser hastalarına verilen bir ilaç reçete edelim isterseniz demişti, sonrasında eczanede tedariği zor oluyor elimizde var uygulayalım demişlerdi. WBC değerimizin yükselmesi 4.güne göre gayet iyi olduğunu söyledi veterinerimiz. Mama yemeğe başladığında daha hızlı ilerleyecek herşey dediler. Bugün sadece veterinerde yaş mama yaladı, cok az ödül maması yedi ve cok az cok küçük bir parça poğaca yedi. Poğaçayı kendisi yemek isteyip, kendi kendine kopardı ve yedi. Normalde en ufak şeyi yalasa bile kusuyordu. Bugün hiç kusma olmadı

Karamell723

Çok geçmiş olsun bilgim yok fakat internetteki yabancı kaynaklara mutlaka bakın daha detaylı

amillaaa

Ben geçenlerde sokakta kıpırdamaya bile hali olmayan bir yavru kedi buldum, çok dehidre olmuştu ve genel durumu çok kötüydü. Gençlik hastalığı tanısı kondu fakat birkaç gün içerisinde toparlandı. Normalde ölüm oranı çok yüksek bir hastalık fakat bizim bulduğumuz kedi dirençli çıktı. İyileştikten sonra korkak bir kedi olduğunu fark ettik, şu anda yakalanmasına imkan yok; bu da ilk bulduğumuzda durumunun ne kadar kötü olduğunu gösteriyor. Kediniz küçükken yeterli anne sütü almışsa, bağışıklığı yüksekse vs. toparlanma ihtimali daha yüksek olacaktır. Umarım kısa sürede iyileşir ^_^

senasahin1

Çok teşekkür ederim yorumunuz için. Yeterli anne sütü aldı evet anne sütünden kesildiği gibi sahiplendim, tek umudum dirayetli olması ve savaşması. Tedavisine devam etmekten ve duadan başka çarem yok, insallah iyi olacak 🙏

Heratiko

Sorunuza cevap da vereyim bizde en ağır dönemde iki haftada tamamen iyileşti. Bir hafta gençlik hastalığı için tedavi oldu ikinci hafta ise enfeksiyon görüldü onun için antibiyotik tedavisi aldı. Bu hastalığı atlattıktan sonra çeşitli enfeksiyonlar, mantar vs görülme oranı çok yüksek. Bizde sonrasında mantar da oldu. Şimdi geçti şükür.

senasahin1

Çok çok çok teşekkür ederim öncelikle verdiğiniz moralden sonra da paylaştığınız bilgilerden dolayı. Bugün 3.günümüz her gün sabah ve akşam serum yiyoruz bende onun cok faydası olduğunu düşünüyorum ilk iki güne göre bugün daha iyi olduğunu gözlemlediler. Mama yemiyor sıvı tüketmiyor ama tam anlamıylada reddetmiyor sadede yalanıyor bir de ödül maması yiyor. İnşallah iyi olacak tekrar cok teşekkür ederim

Heratiko

Yalanması hala vazgeçmediğinin en önemli kanıtı. Savaşıyor bebeğiniz, kazanacak inşallah 🙏🏻 dualarım sizinle… ❤️

Palyaco

Geçmiş olsun tedavi 1 haftada iyilesende 1 ayda iyilesende oluyor Allah direnç ve sağlık versin dualar sizinle ve yavrucakla

Hayvanasigi0

Kedinin direncine bağlı bence umarım atlatırsınız bu kötü süreci geçmiş olsun

senasahin1

Aşılı değildi ne yazık ki. Yaptırmak istediğimde henüz erken olduğunu söylemişlerdi. İlk kez bir can sahiplendim, cok tecrübesizim. Pişmanım aşılatmak için diretmediğimden dolayı. Kusmamızda kan yok sadece az da olsa mama yediğimiz zaman kahverengi kusma oluyor bugün sadece yeşil renkteydi. İshalimiz çok fazla değil ve kakasında da kan yok. Bugün kan alınıp tekrardan bakıldı WBC değeri ilk başta 0.74 bugün 4.75 olmuş. Mama yemek istiyoruz tamimiyle reddetmiyoruz. Bugün poğaça yemek istedi az da olsa onu yedi zararlıdır belki ama bir şeyler yemek istediğinde mutlu oluyorum. Tek umudum iyileşebileceği yönünde 🙏

Ryhn12

Kediler yaş mamaya hayır diyemez ya.Sevecegi bir yaş mama verseniz yer belki.Schesir ,n&d yaş mamalar var onlara kediler bayılıyor yavru için olanları kullanın ama.