Bahceli Ev Sorunsali

Karamell723

Merhaba ailem kedimi bahceye alistirmami istiyor zaten hastaydi yenice toparlaniyor kedim ben hic istemiyorum fakat kendisi de disari cikmak istedigi icin birazda bunu soyleyebiliyorlar. kedim disari ciktigi zaman geri gelmek istemiyor ailemde uzun suredir hastaydi zaten birak nerde isterse orda yasasin diyorlar. Bahceden kacarsa neler olur hic ilgilenmiyorlar bu durumdan cok sıkıldım kedimi zorla evde tuttugumu disarda daha mutlu oldugunu soyluyorlar aslinda evde yemek yemiyor disarda daha istahli anlayamadim evde hastayken surekli ben zorla yediriyordum belki de ondan strese girmistir. Ne yapabilirim kedimi bahceye biraksam kacabilir daha once sitenin bahcesinde bakilan bir kedi oradan kacmamis fakat yine de guvenemem yemek yememesi de buyuk bir sorun ne yapmaliyim lutfen yargılamadan saygı cercevesinde yazın halen ekonomik bagimsizligimi kazanamadim ve ailemle yasiyorum maalesef ,bu durumdan oturu kedine bakamayacaksan gibi cumleler kurmayin arkadaslar cok kalp kırıcı oluyor onun icin en iyisini istesem de kendisini kontrol edemiyorum bahcede baska kedi yok duvarla cevrili fakat duvarlar bir kediye engel olamaz evde de durumlar boyle ne yapacagim bilmiyorum

11 CEVAP

Karamell723

Biz surekli ilgilenecegiz sokak degil bahcemizde kalacak diyorlar ama kacip geri gelmezse? arkadaslar kedisine uzun suredir bahcede bakan var mi acaba kedim kisir erkek 1.5 yil disarda kaldi 2 yil biz evde baktik simdi bahcede kalir mi eve girmek isterse alacagiz yine bahceden temelli gitmesinden korkuyorum

Kesinlikle dışarı çıkarmayın bende sizin gibi dışarda mutlu diyerek çıkardım ve kedim şuan hasta bu bana ders oldu asla çıkartmam artım en sağlıklısı kısırlaştırıp dışarı çıkarmamak

Cennet29

Benim kedim de dışarı çıkıp gezip geliyor ama bu süreçte farklı zamanlarda 2 kez bacağını kırdı ameliyat olmak zorunda kaldı bunlar hem onu yıprattı hem beni maddi anlamda yıprattı. Yani başına bişey gelip gelmeyeceğini kaçıp kaçmayacağını bilemezsiniz. Ev güvenli ama evde mutsuzlar, dışarı da tehlike dolu. Benimki gece gündüz hiç susmadan devamlı ağladığı için asla evde durduramadık her yolu denedim ben uykusuzluktan hasta oldum artık dışarı izin veriyoruz ama ödüm patlıyor başına bişey gelecek diye. Allahım korusun hepsini. Adı üstünde hayvan canı ne isterse onu yapmak istiyor. Dışarda çok durmasın diye şöyle bi çözüm buldum Ben geceleri izin vermiyorum ne kdr ağlasa da sadece sabah cıkarıyorum gün içerisinde defalarca da eve gelip gidiyor akşam olunca tamamen içeri alıyorum. Hem onun gönlü olmuş oluyor hem ben biraz daha az endişe duymuş oluyorum

Dışarı da hasta olabilir başına birsey gelebilir benim kedimi sürekli dışarda ki kediler dövdü yaraladı ve enfeksiyon kaptı şuan hasta biraz zorlanacaksınız en başta ama sonradan alışır dışarı çıkarmayın zaten kısır bi kediymiş alışır benim kedim kısır değildi kısırlaştırıp bida asla çıkarmam sizde çıkarmayın bence benim ailem de aynılarını söyledi dinlediğime pişmanım

Cennet29

Bu arada kedimin bütün aşıları tam ve kısır. Her günde hijyen sipreyiyle temizleyip tarıyorum. Yani dışarı çıktığında hastalık kapma ihtimalini de unutmamak lzım

Cennet29

Kediniz çok hareketli değilse evde durmaya meyilliyse sabredin. Benim keidm bebeklikten beri dışarda geziyordu sonra tedavi falan olunca ben artık başına bişey gelmesin diye evde tutmak istedim 1 ay veteriner de kapalı kaldı alışmıştır dedim eve getirdim 1 aydan fazlada evde sakladım fileden balkon yaptık her uyandıgında ilgilendim oyunlar oynadım tasmayla gezdirmeye çalıştım asla tek başına dışarı izin vermedim bi süre sonra eve alışır dediler ama kedim alışmak yerine iyice delirdi strese girdi evde ailecek perişan olduk uyku denen bişey kalmadı. Bizim çok farklı bi süreç sizin bu tarz sorunlarınız yoksa bence hiç dışarıya alıştırmayın

Superisi814

Merhaba,
Benim kedim de yaşadığımız alan dolayısıyla sokak ve ev arası geziniyor.
Bu sahiplendiği sizden beri böyle.
Bunun olumla tarafları doğasına uygun yaşaması, kum derdimizin olmaması, avlanması, tırmanması, vb.
Olumsuz yanları eve almam gerektiginde istemediginde kanlı bıçaklı oluyoruz , zaten tramvali, Allah yarattı demeden beni ısırır ya da turnalar.5 yaşında ve kısır.
Mahallenin hakim kedisi olduğu için, kavga ediyor.
Çevreden köpekler gelirse , fırlayıp sokak sokak onu aramam, yakalayıp eve almam gerekli.
Aşıları tam bu arada ama bu salgın anında tam koruma sağlamaz.
Taşındığında ne olucak bilmiyorum, çok zorlanacagiz.

Not : Böbrek yetmezliğinden bir kedi kaybettim, o daha da özgürlüğüne düşkündü.
Tedavi esnasında evde tutmak çok zor oluyor , eğer kediniz baskın karakterdeyse..
Şu anki kedim kısır, arada kuş avladigini görüyorum, yemegini ona göre kisiyorum.Ama tedavideki kesimde göremem, bilemem diye sokaktan men edince neler çektik birlikte, Allah şahit.
Hassasiyeti olan bir kediyi alistirirsaniz, çok daha zor olabilir, hastalığı nuks edebilir, sonradan pişman olabilirsiniz.
Kararınızı bunlara göre alın.

Karamell723

Akut bobrek yetmezligi gecirdi kronige cevirmedi cok sukur kontrol gerekli yine de gozumun onunde kalmali sonunda pişman olmayacağım bir karar almak istiyorum goruslerinizi yazarsaniz sevinirim

Kesinlikle dışarı çıkarmayın bende sizin gibi dışarda mutlu diyerek çıkardım ve kedim şuan hasta bu bana ders oldu asla çıkartmam artım en sağlıklısı kısırlaştırıp dışarı çıkarmamak

Karamell723

Cok haklisiniz tesekkur ederim♡

Karamell723

Tesekkur ederim haklisiniz