Kedime Bunu Yaparak İyi Mi Yaptım Kötü Mü Yaptım?

dibih32

Öncelikle tamamen iyi niyetle bunu yaptım. Sokakta kedi besliyorum ben. Ve az yetişkin bir kızım var, iki gündür yanağı devasa şiş idi. Belli içinde apse vardı. Bende bugün maket bıçağı ile o şiş yere dokundum. Ama öyle kesmedim bile, sadece biraz sert dokundum. Resmen neredeyse yarım bardak beyaz iltihap aktı. Kedi bağırmadı bile. Sona doğru beyaz-kırmızı kan aktı. İyice temizledim. Sizce bunu yaparak iyi mi yaptım yoksa kötü mü yaptım? Maket bıçağını işlem öncesi yıkadım. Dediğim gibi kesmedim kedinin yüzünü. Sadece ucu ile biraz sert o şiş bölgeye bastırdım, hatta dokundum bile diyebiliriz. Sonra elimle yanak bölgesini sıktım, iyice içi temizlensin diye. Ne dersiniz kötü bir şey olur mu kediye? Kedi bağırmadı. Sonra zaten temizledi kendini. Ama işte maket bıçağında tetanos falan varsa diye şimdi aklıma takıldı. Ve kedilerin içtiği su kabını da döktüm. Çünkü o kedi gelip su içerse diğer kedilere de bulaştırabilir diye. Hani iltihaplı ya yanağı. Mikrop olmasın diye. Zaten yağmur yağacak, her yerde su bulurlar. Ki yarına kadar kedinin yanağındaki iltihap kurur ve bende yeni taze su koyarım kaba.

7 CEVAP

GzdeAkbuz

Yaptığınıza ne derim bilemedim ama o yaralı bölgeyi iltihaplanma ihtimaline karşı takip etmeniz kaşımasına yalamasına engel olmanız gerek eczaneden Terramycin alıp sürebilirseniz iyi olur çabucak kabuk bağlasın

Benim de beslediğim bir sokak kedisinde apse vardı. Ben belediyeye götürüp temizlettim. 1 hafta kadar orada tedavi gördü. Sanırım antibiyotik falan da veriyorlar. Çünkü bu tarz ilaç tedavisi ve pansuman uyguladıklarını söylemişlerdi. Bağışıklığı düştü sonrasında. 1 ay kaliteli şeylerle besledim.Tavuk vs hasladim ve kendine geldi. Şu an çok iyi. Maket bıçağıyla dokunmanız bence riskli bir durum. Yaptığınız işlem faydalı bir işlem mi bilmiyorum hiçbir bilgim yok. Hayvan ani bir şekilde hareket etseydi farklı sonuçlar doğurabilirdi. Bunu mesaj yoluyla bir vete sorup daha iyi cevaplar alabilirsiniz.Orayı batikon vs tarzı şeylerle temizleyin. Çünkü mikrop kapabilir.

dibih32

Arkadaşlar yorumlar için teşekkürler. Bu akşam son kez yemeğini verip belediye veterinerini arayacağım ve gelsinler alsınlar kediyi. Tamamen iyi niyetle yaptım. Beni yanlış anlayanlardan da özür dilerim. Keşke yapmadan belediye veterinerini arasaydım. Umarım iyi olur.

selinay41

sonuçta açık yara oldu artık enfeksiyon kapma ihtimali var imkanınız varsa belediyeye götürün ya da düzenli olarak o bölgeyi temizleyin diğer arkadaşların yazdığı ilaçlarla

aslihan_e

Kendi kendine kurumaz orası.

NorthNight

Bu tip işlemler steril ortamda steril aletlerle yapılmalı, sonrasında kedi antibiyotik tedavisi görmeli.
Yanağının düzenli temizlenmesi lazım (batikon antibiyotik krem vs ile), yoksa daha büyük doku hasarına neden olacak bir enfeksiyon gelişebilir. Tekrarlamaması içinde 3-5 gün antibiyotik verilmesi gerekiyor.

ElanurAksoy

Bu tarz bir durumu daha önce köydeyken yaşadım , cenaze sebepli şehirede götüremezdim yavrucağı , veterinere sordum sonrasında tamamen steril şırınga paketlerinden çıkan iğne ile o yaraya küçük bir delik açtım ve asla el ile temas etmeden bir peçete ve eldiven yardımıyla iltihabı boşalttım , daha sonrasında kendisi kurumaz yanlız o iltihap krem sürmeniz gerek , bu olay 2 yıla yakın önce başıma geldiği için kullandığım kremi hatırlamıyorum, bir veteriner hekime danışın size krem önerisinde bulunsun , yoksa o yavrucaktan diğer yavrularada geçer