Kedi İle Otobüs Yolculuğunda Ne Yapmalıyım?

Esubbu

Kedim ile birlikte yaklaşık 10 gün sonra uzun yola gideceğiz ve daha önce hiç gitmediğim için neler yapmam gerektiğini bilemiyorum.Tuvaletini kaç saat tutabilir?Arada mama vermeli miyim?Bazı yerlerde mama verilebileceği yazarken bazı yerlerde verilmemesi gerektiğini kusma ya da ishal yapabileceği yazılmış.Bilgisi olan arkadaşlar öneri verebilirse çok sevinirim.
(Not; Yolculuk yaklaşık olarak 8.5/9 saat sürecek ve elimde bulunun cat box ferplast ın atlas 10 modeli kedim içerisinde oldukça rahat bir şekilde dönebiliyor ve yatabiliyor)

4 CEVAP

Biz de senede en az 30 kere git gel yapıyoruz otobüsle 7 saati. Bu zamana kadar hiç çiş tutamama sorunu yaşamadım. Mama ve suyu otobüsten 4 saat önce kesiyorum hep o zaman kusma da yaşanmıyor. Normalde arabanın içinde gezerek yolculuk eden bir kedi otobüste kutuda ne olur diye korkumdan ilk sefer ben de ilaç vermiştim. Hayvan sersem gibiydi görüntüsü çok üzmüştü beni ama hiç sorun yaşamadık sadece otobüste 2 kedi daha vardı onlar miyavlayınca bi kere miyavladı sonra susup uyudu yol boyunca. O gidişin dönüşünde de vermeyi planlıyordum fakat asla içiremedim ilacı ve ilaçsız yolculuk yapmak zorunda kaldık. Hiçbir sorunla karşılaşmadık sesi çıkmadı. Bazı kediler karanlıkta kendilerini rahat hissediyorlar bazıları aydınlıkta. Karanlık seviyorsa kediniz (bizimki korkuyor karanlıktan) box ın üstüne ince bir kıyafet örtebilirsiniz ya da box örtüleri var onlardan kullanabilirsiniz. Bizim için büyük olmazsa olmaz kedimin camdan dışarıyı görebilmesi. Çok seviyor dışarıyı izlemeyi özellikle giderken. Otobüs hareket ederken hiç miyavlamıyor sadece durduğunda biraz geriliyor. Bir de ben kucağımda taşıyorum box ı yani sürekli göz teması kurabiliyoruz yere koymanızı tavsiye etmem titreşimden korkabiliyorlar. Bunların dışında hiç su mama yedirmedim yoldayken yarısında uyuyorlar zaten. Gece gitmemeye özen gösteriyorum etrafı göremeyince daha çok geriliyor. Kedinizin karakterine çok bağlı bir durum eğer box ile bir yere gitmek bir travma yaratmadıysa bence çok sorun yaşamazsınız. Umarım yardımcı olabilmişimdir. 😊

Kedylgirl

Çok bağıracağım düşünüyorsan tıbbi bir ilaç var ağızdan veriyorsun şırınga ile belli bir miktarı var yolda sersemleştiriyor ben büyük kedime kullandım 2 defa ama tavsiye etmiyorum artık ne büyük kedime kullanıyorum ne de küçüğüme, tuvalet sorunu için alt açma bezi kullanabilirsin yanımda mutlaka su şırınga götürmeyi ve biraz da mama almanı tavsiye ederim hatta yaş mama seviyorsa yaş mama alabilirsin ben öyle yapıyorum tuvaletlerini tutabiliyorlar yavru kediler 4 5 saat yetişkinler 8 9 saat ya da fazlası diye biliyorum vrterinerim yanılmıyorsam öyle demişti tabi istersen bir çanta yap bir poşete kumunu koy molada sakin sessiz bir yerde tasmayla deneyebilirsin ama çok sıkışınca beze zaten yapar bezi de atıp yenisini takarsın şimdiden iyi yolculuklar dilerim

Esubbu

Kedim 8 aylık daha önce hiç yol tecrübemiz olmadı ama veteriner sakinleştirici ilaç kullanmamı kesinlikle önermiyor.
Daha öncesinde birkaç kere taksi kullanmıştım ve 5-10 dakika ara ara miyavlayıp sonrasında vazgeçip etrafı izlemişti.Umarım yine öyle olur ama en büyük korkum tuvalet

HayatA

Bazı firmalar aşı kartı karnesi olmadiginda pasaport tarzi bagaja koydurtuyolar elinden geldiğince bagaja kondurmamak icin diren cunku cok zor geçer koydukları yer hic iyi değil cunku hangi firmaysa basta sorun eger pasaport tarzi istiyolarsa veterineriniz onu ayarlar bence şöyle yolculuk sırasında mama verme bir gun mama yrmezsr bisey olmsz cunku dışkısını yaparsa otobüste onu alman cok zorlaşır kaçabilir kedi o arada su da bazen kedileri araba tutabiliyo o zamanlar iicn yaninnizda bulundurun yukarida yazılan givi veterinerlerde satiliyo hasta bezi tarzi örtüler oluyo oblaedan serin bir iki tanr dr yanınıza alin egrr cok yaoarsa tuvaletini ama cok hırçın hareketli bi kedi değilse sakinleştirici narkoz tarziysa yaptırmani önermem ama cok sıkıntı olur dersen en son çare ama mama bence yola gitmeden bir kac saat önceden cer onun dışkısını çıkarsın yolda yaparsa cok zorlar seni de