Köpeğim Isırıyor

Golden retriever cinsi bir köpeğimiz var. Şu an 11 aylık, biz onu 1,5 aylıkken sahiplendik. Onu ilk sahiplendiğimizde dişleri kaşındığı için bizi ve evdeki bazı eşyaları sık sık ısırırdı. Konuştuğumuz veterinerler bize hep bu durumun 6 7 aylık olduğunda yavaş yavaş biteceğini söylemişti. Nerdeyse 1 yaşına girecek ve bütün dişleri tamamlanmasına rağmen hala sürekli olarak bizi ısırıyor. Şu an 30 kilo ve tahmin edebileceğiniz üzere ısırdığında çok acıtıyor. Bunu eve gelen misafirlere de bize de yapıyor ve asla söz dinlemiyor. Eğitime göndermek istiyoruz fakat maddi olarak şu an bunu yapamıyoruz. Onu ilk sahiplendiğimizden beri ısırdığında hayır diyoruz hayırın anlamını biliyor fakat ısırmayı oyun olarak görüyor ve bırakmıyor. Önerebileceğiniz yöntemler var mı? Buraya yazmaktan başka çaremiz kalmadı her ama her yöntemi denedik. Lütfen yardımcı olabilecek yöntemler söyleyin. :(

2 CEVAP

Policlal

Isırma davranışını yönlendirebilirsiniz. Yani ısırdığı zaman "Hayır." dedikten sonra ısırabileceği oyuncak, kemik gibi oyalanabileceği şeyler sunabilirsiniz. "Hayır" dediğinizde ısırmayı bıraktığı zamanlarda ödül maması verebilirsiniz. Isırmamayı ödüllendirmek hayvanlarda gerçekten işe yarıyor. Benim kedimde beni ısırıyordu. Zamanla, ısırmayı bıraktığında ödüllendirerek ve beni değil oyuncak gibi başka şeyleri ısırmasına fırsat tanıyarak aştık

Köpeklerde kedilerden farklı olarak ceza sistemi işe yarar. Bazı kedilerde bile yarıyor inatçı olmadıkları sürece. Hayvanlara en iyi ceza da o olumsuz davranışı yaptığında ondan uzaklaşmak ya da onu bulunduğunuz odadan uzaklaştırmak oluyor. Ya da ısırdığı zaman oyunu tamamen bırakıp tüm oyuncaklarını toplayıp küskün davranabilirsiniz. İşe yaraması için küskün durduğunuz süreyi sabırla uzatmanız gerekebilir.

Bazen biraz sert olmak da gerekebiliyor köpeklerde. Özellikle golden'lar tabiat gereği sürekli çocuksu ve yaramaz köpekler. Sürünün bir alfası olur. Siz alfanın onun olduğuna ikna olmasına neden olmuşsunuz. Ses tonunun yüksekliği, taviz vermemek ve cezada sebat etmek yeni alfayı belirleyecektir. Aile bireylerinizden hanginizin sözünü biraz daha dinliyor ise, onun bu eğitimi vermesini sağlayın özellikle.