Kedimin Tek Yanağına İlaç Sıkıldı, Ne Yapmalıyım?

dibih32

Arkadaşlar önceki sorumu okuyanlar bilir. Sokak kedilerimden az yetişkin dişi kedimin sol yanağı şişmişti, bende maket bıçağı ile iltihabı akıttım. Kesinlikle canını yakmadım, kesmedim. İşin kötü yanı o soruda söylemedim ama aynı şekilde 1 hafta kadar önce de sağ yanağı da şişmişti... Fakat o kendiliğinden inmişti. Bugün ise belediye veterinerini aradım, geldiler ve çok hasta değil diye götürmediler. Sağ yanağına, 1 hafta önce şiş olup da inen yanağına sprey gibi bir şey sıktılar ve kediyi ben tutuyordum birden kaçtı kedi. Sordum bu ne dedim, antibiyotik sprey, yara iyileştirici dediler. İyi güzel de dün ben o kedimin sol yanağını maket bıçağı ile akıtmıştım. Yani o sol yanağına sıkamadılar, kedi kaçtı sağ yanağına sıkınca... Mavi bir spreydi. O spreyden sol yanağına da sıkılması lazım. Ayrıca maket bıçağını işlem öncesi yıkadım ama tetanos falan varsa diye onun da aşısını olması lazım kedi. Ne yapacağım bilmiyorum. Sağ yanağına sprey sıkıldı. Sol yanağı ve tetanos aşısı kaldı. Tetanos şans işi, yani belki maket bıçağı tetanoslu değildi. Fakat sprey sıkılmayan sol yanağı kendiliğinden iyileşir mi? Aslında keşke o spreyi isteseydim, bende çok kedi var, lazım olabilirdi. Ama işte belediye ya, vermez diye istemedim. O sprey ne bilmiyorum. Ki alacak gücüm de yok. Hadi alsam, tetanos aşısı nasıl olacak? Yarın bir daha mı arasam belediyeyi. Bu sefer kediyi kutuya koyup, öylece versem mi? Aslında bugün de verecektim ama bir şey yok, orada daha kötü olur dediler ve almadılar ve işte sağ yanağına sprey sıktılar sadece. Tek sol yanağı kaldı, yeni, dünkü yara... Sağ yanağı 1 hafta önce kendiliğinden patlamıştı. Yani iltihap akmıştı 1 hafta önce. Yol, yordam gösterir misiniz bana?

Ve galiba bu sağ-sol yanak şişmeler diş iltihabından kaynaklanıyor. Mama-su sıkıntısı yok çok şükür, ama işte kendiliğinden iyileşme zor olur gibi...

4 CEVAP

Superisi814

Merhabalar,

Bahsettiğiniz mavi sprey kedi köpek bakanların ellerinin altında bulunmasında fayda olan bir şey.Antibakteriyel özelliği var. Hatta bazı hayvanlara kisirlastirmanin ardından da kullanırlar, barınaklarda.Mor ve gri olanları da gördüm.
Bir vet. Kliniğinden temin edilebilinir ancak fiyatını bilmiyorum.
Anlaşılan doğru yere kullanmadan kedi kaçmış.Cok normal kedi ve köpekler spreyden çıkan sesten çok urkerler.
O yüzden iyi tutulması gerekirdi.Kendiniz temin edebilirseniz pamuk, peçete üzerine sıkın, yaralı bölgeye tampon yapın.
Konuya tam hakim değilim, maket bıçağı ile kedinin absesini filan patlattiniz sanırım.İyi cesaret.
Kedinin her ihtimale karşı aşı olmaso gerekiyor ve doğru yerin tedavi edilmesi gerekiyor.Belki antibiyotik kullanılması gerekiyordur bilemiyorum.
Kediyi barınağa götürün, kendi ortamlarinda korumalı bir şekilde tedavi edip, muayene etsinler .
Eğer iki yanakta da apse vb oluyorsa , o kedinij gerçekten tedavi edilmesi gerek.

Ben sokak kedisini belediyeye vermeden önce kendi kedilerimin doktoruna götürdüm. Onlar çok uçuk bir fiyat istedikleri için orada tedavi ettirmedim. Bizim çocuk kendi apsesini kaşıyarak patlatmıştı zaten. Ben de doktor bir pansuman yapar, ilac verir ümidi ile gitmiştim. Ama doktorumuz içini açıp komple temizlemesi gerektiğini söylemişti. Canı yandığı için izin vermiyordu bu sebeple anestezi de vermek zorundayız demişti hatta. Eğer hemen müdahale edilmezse 1 hafta sonra bir deri bir kemik bulursunuz bu yavruyu demişti. Ben de hemen belediyeye götürdüm. Belediye bir şeyi yok diye benim kediyi de almak istemedi. Pansuman yapın geçer zaten patlamış dediler. Ben direttim. Hayır doktora götürdüm oranın temizlenmesi gerekiyor açılıp dedim, bu şekilde götürdüler. Her gün 2 3 kere aradım. Oradaki başka görevliler iltihap boşaltıldı, ilaç tedavisi görüyor dediler. Tam 1 hafta tedavi gördü veterinerde. Bu apseler temizlenmedigi zaman tekrar edermiş maalesef. Eğer belediyeye verirseniz, mutlaka peşine düşün. Çünkü beni sürekli gecistirmeye çalışıyorlardı. En son arayıp gelin alın yoksa bırakacağız bir yere dediler, koşa koşa gittim almaya. Aldığım da box'un içinde sevinçten dönüp duruyordu yavrum. Yol boyunca sevdirdi kendini. Ayrıca bıçaktan neden tetanos olacağını düşünüyorsunuz? Bıcak paslı veya uzun süre kullanılmamış bir bıçak mıydı? Hijyenik değil miydi? Onun dışında temiz, dezenfekte edilmiş, kullanılan bir bicakta sorun olabilir mi pek bilmiyorum. Umarım olmaz

Superisi814

Kendi soyledigime ekleme yapıyım da yanlış anlaşılmasın.Barinağa götürün dedim çünkü mor spreyi bile almaya ekonomik gücünüzün olmadığını aktarmişsiniz.Ancak barınağa bırakmayın, sadece tedavisi için götürün .Kendi ortamlarinda gerekirse eldiven ile tutarak , doğru yeri muayene edip tedavi etsinler .
Barınağa birakmayin.
Tedavisi sizi bizi aşar , alttaki sebep nedir onu bile bilmiyoruz .

selinay41

bende yüzünde yara olan bir sokak kedisini veterinere götürüp sadece antibakteriyel mavi sprey sıktırmıştım hiç ücret almadı acaba sizde sadece sprey sıkmasını isteseniz olur mu ya da belediyeyi darlayın başka ilçe belediyesini arayın ve şansınızı deneyin