Kedi Ve Kuş İkisini De Seviyorum...

Celbisa

Kedi ve muhabbet kuşları birlikte hiç oluru yok mu?Yani aynı ortamda yaşamaya kesinlikle alışması imkansız mı?illa ki kedi zarar mı verir?😔

12 CEVAP

RioLeo

Ben de bu şekilde "imkansız" gözüyle bakıyordum. Kedimi sahiplenmeden önce 6 yıldır birlikte yaşadığımız muhabbet kuşumuz vardı. En kötü hep ayrı odalarda tutarak kuşu strese sokmadan çözerim diyordum. Kedimiz eve geldiğinde ilk aylarda kuşun varlığını hissetmesi için aynı odada bizim gözetimimizde serbest bıraktık. Kafesini vs kokladıktan sonra hiçbir şey olmamış gibi davrandı. Kuşa tepki bile göstermedi. Bu duruma çok şaşırdım sonrasında zaman içinde kedimiz kuşun varlığını, aileden biri olduğunu benimsedi. Şu an aradan yaklaşık 2 yıl geçti kuşum da kedim de gayet mutlu ve iyi anlaşıyorlar. Benim kedim çok sakin olduğu için mi böyle oldu bilemem ama sadece imkansız olmadığını yaşayarak öğrenmiş oldum...

mrssekola

Petlerimiz evde yaşayan herkesi zamanla ailenin bir üyesi olarak görüyorlar. Başta sevmeseler de zamanla kabul ediyorlar. Emin olmadan aynı ortamda bırakmak elbet doğru değil. Kedim ve kuşum bir arada sorunsuz yaşıyorlar. Hatta kedim köpeğime sarılıp uyuyor onu yalıyor. Dahası tavuklarımız bahçe dışına çıkınca köpeğim sinirlenip bize haber veriyor. Bu arada tavuklar da soğuk havalarda köpeğime sokulup uyuyorlar. Yeter ki hepsini aileden sayın. Çok güzel alışıp barış ortamı oluşturuyorlar.

miraytas

İmkansız denemez ama çok zor. Bizim kuş baskın karakterli olduğu için ilk kedimizi dize getirdi ama ikinci kedimiz kuşu avlamayı çok istiyor mesela. O yüzden ayrı odalarda tutuyoruz. Kuşun istediği gibi takılabildiği odası var ve kafesi hep açık. Bence böylesi hepsi için daha sağlıklı.

huqi

Olmaz bence, kuş da strese girer hiç gerek yok.

cat_expert

Bizimki kuştan korkuyor.

Kuş alıp eve getirdiğimiz gün kafesi görür görmez saklandı ve hiç ortaya çıkmadı, şimdi de asla kuşun olduğu odaya girmiyor korkuyor. :)

TuylusSare

Bazı kediler kuşlara alışabilir.Benim hem kuşum hem kedim vardı.Alışmadı kedim.Ama sizinkisi belki alışır.Ama alışmaya bilir.

TuylusSare

Bazı kediler kuşlara alışabilir.Benim hem kuşum hem kedim vardı.Alışmadı kedim.Ama sizinkisi belki alışır.Ama alışmaya bilir.

senaau

Benim de 3 yaşında kedim ve 9 yaşında muhabbet kuşum var. Kedi ne kadar sakin olursa olsun ya da alıştılar densin kuşla ayni ortamda serbest kalmasini doğru bulmuyorum. Sonuçta hayvanın yaradılışı avlanmak üzerine ve içgüdüsel olarak bunu yapmayacagini garanti edemezsin hiç bir zaman. Dedem de kedi ve kuşu alistirmisti 2 yıl felan aynı ortamda beraber yaşadılar kedi kusa hiçbir şey yapmıyordu sonra bir gün aniden saldırmış ama yanında birileri olduğu için hemen almışlar ağzından sadece tüyleri kopmuştu ama biri olmasa sonu belli. Yani 2 yıldır birşey yapmayan kedi bir anda yaptı. Sonuçta kedinin doğasında kuşu avlamak var yani güven olmaz asla. Benim kuşum yaşlı olduğu için çok ucmuyor genelde kafesten çıkmak istemiyor. Uçmak istediği zaman da onu bir odaya koyup kapısını kapiyoruz orda uçuyor onun harici kafesindeyken de kediye sürekli dikkat ediyoruz kafese atak yapmasın diye yada evden cikacaksak kuşun olduğu odanın kapısını kapatıyoruz yine. Bu şekilde idare ediyoruz biz

mrssekola

Genel olarak tekirler daha avcı oluyor. Britishler daha rahat alışabilir ama çocuğun karakterine göre de çok değişir. Benim örnekte bahsettiğim kedim tekir mesela

miraytas

https://www.instagram.com/reel/CgcH0i4OygU/?igshid=YmMyMTA2M2Y= link açılır mı bilmiyorum tatlı bir video kuşlu ve kedili :) umutlar artıyorr

Celbisa

Teşekkürler 👍

Celbisa

Tekir olması british shortair olması kuşla birlikte yaşamalarinda farkeder mi peki?