5 Aylık Kedilerime Artık Ek Gıda Verebilir Miyim

Suraemir

Günde 3 defa süt 3 defa ek gıda vermiş oluyorum,yaş mama artık kuru mama yiyorlar şıpıdık şıpıdık süt tozuda içiyorlar biberonu bıraktım artık ilk doğdukları günden beri bendeler annelerini kaybettik,güzel gelişsinler istiyorum,yumurta,yoğurt,kefir bezelye havuç vs kedinin yiyebileceği şeyleri artık versem sorun olmaz sanırım kakaları gayet iyi ishalde görmedim şükürler olsun kuru ve yaş mamaya geçerkende kademeli geçtim sanırım ondan yaşamadım ama yine de biraz haşlanmış yumurta kefir veya yoğurt veya bezelye havuç püreleyip verme niyetindeyim diğer kedimi öyle beslemiştim kuru mamanın yanında kendim yaş mama yapıp veriyordum bunlarıda kuru mama yesinler ama doğal olarakta arada vereyim diyorum

7 CEVAP

Deniz1741

Suraemir, bebekler size geldiğinden beri ara ara sorularınıza, cevaplarınıza denk geldim. O kadar güzel bir şey yaptınız ki sizi kendi adıma tebrik ediyorum. Ayırmaya gönlüm razı değil demişsiniz iyi ki o bebekler sizin karşınıza çıkmış. Allah size yaptığınız iyiliği kat kat geri döndürsün inşallah 🌸

amillaaa

Daha dün okuduğum bir makalede şöyle bir cümle geçiyordu: Dietary ingredients high in oxalate should be avoided (e.g., spinach, kale).
Böbrek taşlarıyla vs. ilgili bir makaleydi, böbrek salığı için bu gıdalardan kaçınılması tavsiye edilmiş. Bu demek değil ki ıspanak asla verilmemelidir ama öbür meyve sebzeler dururken onları tercih etmek daha iyi olabilir.
Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam geçenlerde veterinerim patatesin üzerindeki yumruların kediler için zehirli olabileceğini söylemişti.
Bezelye, havuç, patates, balkabağı, elma, yaban mersini ve pirinç zaten kedi mamalarında kullanılan içerikler.
Kedilere maydanoz, kereviz veya bulgur verildiğini hiç duymadım; bu konuda bir bilgim yok.
Şahsen kedilere sebze içerikli ek gıda hazırlama fikrini biraz garipsedim. Eğer bir kedi sadece ev yapımı gıdalarla beslenecekse içerisine düşük miktarda meyve sebze ve tahıl konması mantıklıdır. Fakat hazır gıdayla beslenen kediler genellikle zaten bunları gereğinden fazlaca tüketiyorlar, bu yüzden kedime evde ek gıda hazırlayacak olsam yalnızca et ve sakatat içerikli bir şey hazırlardım (kedim yaş mamaları veya haşlanmış eti sevmediği için hazırlayamıyorum :/).
Bence de kedileriniz uygun kıvamdaki herhangi bir ek gıdayı yemek için yeterli yaşa gelmişler. Muhtemelen şu anda diş değişim dönemindedirler o yüzden kıvam önemli, fazla sert şeyleri yiyemeyebilirler.
Kedilerinizle çok ilgili görünüyorsunuz, çok sevindim. Umarım birlikte uzun ve mutlu yıllar geçirirsiniz ^_^

amillaaa

Etin içine katmak istediğinizi anladım, dediğim gibi sadece bununla beslenseler mantıklı bulurdum ama kuru mamaya ek olarak sebze gibi şeylere pek gerek yok diye düşünüyorum. Faydasını arttırmak isterseniz somon yağı veya yumurta kabuğu ekleyebilirsiniz. Kefir veya haşlanmış yumurta da olabilir ama tüm bu saydıklarım hayvansal ürünler, bitkisel ürünler ekleme fikrini pek benimseyemiyorum ne kadar düşünsem de :(
Keşke bütçe sınırlamalarımız olmasa da kedilerimizi en iyi şekilde besleyebilsek :')

Suraemir

Bezelye,karnabahar,brokoli,havuç,ıspanak,maydonoz,patates,kereviz,salatalık,bal kabağı,kabak,elma,yaban mersini,bulgur,pirinç, gibi şeyleri yiyebiliyorlar birde etin her türlüsü yanlış bildiğim varsa düzeltin lütfen sizin bildikleriniz varsa aktarın

Suraemir

Hayır yaş mama yapacağım sadece sebze değil atıyorum ciğerin içine arada katmak gibi ya da etin tavuğun içine blender yapıp vermek gibi sadece sebze versem yemezler beslenmesi açısından gelişimine etkili olduğunu düşünüyorum daha öncesinde eti kemik suyu ile haşlar içerisine 1 tane yarım ıspanak çeyrek havuç 10 tane bezelye 1 yarım dal brokoli ekleyip blender yapıp et ve su ile karıştırıp onları parçalara ayırıp dondurucuya atardım kedime haftada 2 defa falan verirdim yaş mama gibi

Suraemir

Ben kuru mamaya ek olarak arada vermeyi düşünüyorum ya reflex ve nutri yaş mama aldım ayreten bunlarıda yapıp arada verirsem hem vitamin mineral açısından iyi olur hemde kuru mama ve yaş mama zahmetinden bir nebze kurtulurum diye düşünüyorum 2 kedi var çünkü onları ayırmak istemiyorum ayrı ayrı sahiplendirmeye gönlüm razı değil ikisine bakacak insanda çok nadir çıkar,2 kediye bakmakta bütçeyi biraz zorlar ondan dolayı dedim evde iki günde bir kendim versem diye

Suraemir

Teşekkür ediyorum bu kadar küçük kedi hiç bakmamıştım vallahi ne yapacağım bilmiyorum 5 haftalık oldular artık oyun oynamaya bile başladılar sürekli öyle mi yapsam böyle mi diye düşünüyorum elbette süt tozları bitiyor yine süte devam etmeli miyim?