Kedimin Dışkısındaki Parazit Mi

2 aylık kedim var ilk defa kedi besliyorum 2 haftadır benimle geçen hafta parazit aşılarını yaptırdım bugünde biraz tavuk haşlaması verdim kakasında bu beyaz küçük şeyler vardı parazit midir

20 CEVAP

aslihan_e

Çeşitli parazit türleri var ve hepsi popodan dökülme yapmıyor. Tenya popodan beyaz susam benzeri yumurtalar şeklinde dökülüyor. İlk önce küçük kurtçuk çıkıyor hemen top haline geliyor. O da genelde kedi bir iki pire kapsa yuttuğu için ordan oluşuyor. Pireleri biz de sokaktan onlara taşıyabiliyoruz. Mesela kancalı kurdu, kedi kancalı kurt kusmadığı sürece görmek zor. Yani bizim kedide parazit olduğunu anlamamız zor. Mesela parazit ilacını geciktirdiğim bir kediden ilacı verince her tür parazit yarı ölü yarı canlı çıkmıştı. Metrelerce uzunlukta olabiliyorlar. Anneden yavrulara geçiyor, 1 aylık kedide bile çok fazla parazit olabilir. Görmek için ilacı verince bir gün boyunca kaka takibini yapmak gerek. Kediler evde bir karınca, sinek, hamamböceği yeseler parazit kapabilirler. Parazitler genelde ishal-kanlı ishal, iştahsızlık ve anemiye neden olabilir. Bağırsaklarında da küçük çaplı yaralar açar. Bazı kediler hassas oluyorlar, benim bir kedim mesela tamamen yemeyi bırakıyor ve kusuyor. Hapları veteriner ya da daha uygun olacağı için bulursanız veteriner ecza deposundan temin edebilirsiniz. Hap ya da iğnenin etkisi fark etmez. İkisinden birini yaptırabilirsiniz. Ancak iğne de olsa hap da olsa birden fazla etken madde içermeli. Tek etken madde tüm parazit türlerini öldüremiyor. Özellikle praziquantel ve fenbendazol etken maddeleri olmalı. Caniverm mesela iyi bir hap. İğne yaptırmak yerine hapı evde birkaç güne bölerek daha düşük dozlar vermek kediler için daha iyi olabilir. Çünkü eğer parazit varsa tam doz ilaç aniden tüm parazitleri öldürmeye başladığı için onlar kendilerini savunmak adına toplu halde zehirli bir madde salgılar ve bu kediyi kötü etkiler. Toplu halde ölen parazitler bağırsak tıkanmasına da neden olabilirler. Bazı veterinerler iğneyi de dozlara bölebiliyorlarmış. Ancak sık sık veterinere götürmek hastalık riskini arttırır. Oraya çok fazla hasta kedi geliyor çünkü. Düzenli ilaç verirseniz parazitin size geçmesinden korkmanıza gerek kalmaz. Ayrıca kediye kesinlikle çiğ et verilmemeli. Otçul hayvanlarda insanların vücudunda barınamayacak yapıda parazit türü olabilir. O parazitler bize uygun olmadığı için kendilerine kese yapıyorlar bu da halk arasında kedi-köpek tüyü kisti diye geçiyor. Düzenli parazit ilacı verildiği sürece bundan korkmaya gerek yok. Diğer parazit türlerini basit ilaçlarla geçirebilirsiniz ancak o tarz bir parazit ciddi ameliyat gerektirebilir. Tabi parazitler için tamamen kedileri suçlamak da doğru değil, iyi yıkanmamış yeşillikten, çıplak ayakla gezilen topraktan vs. de parazit kapabiliriz. O kist yapan parazitleri de yeşillikten kapabiliriz. Üstelik çok güvendiğimiz, yeşilliklere döktüğümüz sirke parazitler üzerinde etkisiz. Yani evdeki kediyi parazit tehdidi olarak görmemeliyiz. Düzenli iç parazit ilacı verdiğimiz sürece ondan bize hiçbir şey geçmez.

Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz sadece son olarak bir şey daha soracağım kedimle başka bir eve geçeceğim o evdede 2 ay önce kedi var ama 2 aydır kedi yok 2 ay önceki kedide bir hastalık varsa hala kedime geçme riski olur mu yoksa genel temizlik yapılmadan götürmeyeyim mi

Yani kedi martta gelmişti arkadaşımın kedisiydi her hangi bi hastalığı görünmüyordu parazit felan var mıydı bilmiyorum 3 aylık sokak kedisiydi daha sonrada 27 haziran gi 2 aylık bi kedi gelmişti yine arkadaşımla o kedi biraz durgun ve hiç hareket etmiyordu belki onda bişey varsa diye kafama takıldı benimde

Temizlik yapıldığı zaman fip yada gençlik hastalığı geçmez eğer varsa değil mi çünkü endişe ettim sizde öyle deyince

Yok hayır kap ve tuvaleti yoktu zaten yarım saat en fazla 1 saat kalmıştır sonra gitti