Kedilerde Zorunlu Aşı Ve Hiç Aşı Yaptirmazsak Kendimize Ne Olur

salihaondag8

Arkadaslar ben sokaktan kedi aldım ve genel muayene ve kısırlaştırma yaptırdım çalışmadığım için elime geçen harcliklarla kedimebbakiyorum ve aşılarını şuana kadar yaptırma şansım olmadı maddi durumdan dolayı kedimde bı sıkıntı olurmu diye sizden öneri almak istedim yani sağlığı açısından yaptirmazsak ölümcül olurmu yani bende yaptırmak istiyorum malesef fiyatlari aşırı pahalı yeri geliyornmama parasını bile anca ayarlayabiliyorumyami anca genel ihtiyaçlarını alabiliyorum

15 CEVAP

amillaaa

Ben imkanım olmasına rağmen kedime bir doz karma aşı hariç aşı yaptırmadım. Kedim şimdi neredeyse iki yaşına geldi. Şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadık fakat sanırım yakında karma aşısını yaptıracağım. Bunun sebebi de sokakta devamlı hasta kedilerle haşır neşir olmam ve kedime hastalık bulaştırma riskimin yüksek olması. Sizin böyle hasta kedilerle temasınız yoksa bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Eğer böyle kedilerle temasınız olursa da eve geldiğinizde kedinize temas etmeden kıyafetlerinizi ve kendinizi yıkarsınız, böylece bulaşma riski oldukça azalır.
Tavsiyem iç parazitini düzenli olarak yaptırmanız, en son 30-40 lira civarına hapı alınabiliyordu, alıp kendiniz yutturabilirsiniz. Bunu söylüyorum çünkü iç parazit mamalardan da bulaşabilir ve buna engel olamazsınız, ve iç parazit ilerlerse zehirlenmeye kadar gidebilir. Durumunuza göre 2-3 ayda bir uygulayabilirsiniz. Eğer çok imkanınız olursa aşılardan karma aşıyı yaptırabilirsiniz ama dediğim gibi dikkatli olursanız aşı için bütçenizi zorlamanıza gerek yok.

salihaondag8

Dikkatli olursam diğer aşılar zorunlu değil sadece iç dış parazit önemli öylemi

aslihan_e

Bahçeli evse mutlaka karma aşısını yaptırın eğer yaptırmazsınız gençlik hastalığı kaparsa yaşaması mucize olur. Bu hastalık çok yaygın, aniden gelebilir. Gerekiyorsa mama almayın, parayı denkleştirene kadar ev yemeği, peynir ekmek vs. verin ama karma aşısını mutlaka yaptırın. Yetişkinse tek doz zayıflatılmış canlı virüs içeren aşı yetebilir. Bu markalar da felocell ve Purevax. Biofel markaysa mutlaka iki doz yapılmalı, onun içeriği farklı. İç parazit olarak eczaneden Andazol 200 mg alın ayda bir çeyrek, hafif tombiş-iriyse yarım verin. Kediler için güvenilir ama doz aşımına gidilmemeli. 25 lira gibi bir fiyatı var, 6 adet hap aylarca yeter size. Veterinerde satılan kedi iç parazit iğnelerine ya da haplarına göre oldukça hesaplı. Zaten parazitin aşısı yok ilacı var, iğneye halk arasında aşı diyorlar, koruyucu etkisi yok. Tabi ki bütçe sahibi olanlar kediler için satılan haplardan almalı onlar daha geniş semptomlu ama Andazol da birçok parazit türünü öldürür.

Superisi814

Merhaba,
Karma aşısı olmayan ve viral enfeksiyon esnasında tek tek yitirdiğim sokak kedilerini değil görmek, o esnada çilemi görseydiniz, çaresiz kivramislarimdan bir an haberdar olsaydınız,inanın karma aşıyı atlamazdıniz.
Diyeceklerim bu kadar..

salihaondag8

Kedim kısır ve erkek

salihaondag8

Yani aşıların hepsini yaptirmama gerek yok öylemi anladım yani sadeve iç parazit aşısını yaptırsam yeterli olurmu

amillaaa

Evet, en önemlisi iç parazit. Opsiyonel olarak karma aşı. Diğer aşıların ev kedileri için çok gerekli olduğunu düşünmüyorum.

salihaondag8

Bizim ev bahçeli saten kedim sadeve bahçede yatıyor eve giriyor bahçede kediler var ama onlarla temas etmeden eve giriyor genelde evde duruyor saten

Deniz1741

En önemli olarak karma aşı ve iç dış parazit ilaçlarını yaptırmanız gerekiyor.

buketguven

Merhaba,

İç dış paraziti veteriner ecza depoları oluyor ordan uyguna alıp evde kendiniz yapabilirsiniz.Aldığınız yer nasıl uygulayacağınızı size söylüyor. Diğer aşıları bilemem ama karma en azından yaptırın bence ne olur ne olmaz. Veteriner fakültesi varsa oralarda daha uyguna yapılıyor

cat_expert

iç dış parazit ve karma aşıları önemlidir.

Kediniz dışarı çıkmıyorsa başka kedilerle teması yoksa karma aşıyı da yaptırmayabilirsiniz fakat kedinizin seceresinde hastalığı olan bir kedi varsa genetik olarak bu hastalıklar yavru kediye geçebiliyor bu açıdan karma aşı önemli karar size kalmış.

Kuduz aşısı ise yasal olarak zaten yaptırmak zorundasınız, veteriner kliniklerinde daha pahalı bu aşı belediyeden veya tarım bakanlığının kliniklerinde daha uyguna yaptırılyıordu sanırım.

stellabennett

karma ve parazit kesinlikle yaptırılmalı zaten kuduz da zorunlu karmayı yaptırmazsanız hastalıklara karşı dirençsiz olur parazit yaptırmazsanız kediniz parazit olduğunda hem kendisi tehlikede hem de siz

salihaondag8

Yani bütün aşılar zorunlu ve yapitirilmai demi kedim ve benim sağlığım için

selinay41

Bence kuduz aşısı 2 doz karma aşı ve iç dış parazit yapılmalı belediyeden bu konuda yardım istediniz mi acaba en azından kuduz aşısını yapabilirler

Selenay1

Kedi bahçeye çıkıyorsa kesinlikle karma da yaptır 2 doz hastalık kapabilir. İç dış parazit zaten yaptır bir de kendi gözetiminde olmadan çıkarma çünkü fip falan da kapabilir o zaman ciddi sıkıntıya girersiniz