Kedimin Psikolojisi

mehmetkaplan

arkadaşlar kedim ile ilgili sorunlarım var. veterinerler de bu konuda çok kısıtlı kalıyor. kedimin sorunu korku. genelde evde salonda oturuyorum kedimi salonda yıkadım bir kaç kez tırnaklarını da orada kesiyorum balkona çıktığında yine salonda buluyor kendini yani sevmediği her şey salonda oluyor ve artık sadece işten eve geldiğimde 1-2 saat benimle iyi geçiniyor daha sonra tıslıyor aniden görünce, elimi ısırdı bir kez oyun yapıyo sandım ama pek öyle değilmiş, içine kapanık bir kedi oldu zaten, bir köşeye çekilip beni izliyor yada gidip uyuyor yani üzülüyorum artık ciddi manada, ne yapabilirim bilgisi olan yok mu? sahiplendirmek en son yapacağım şey olur ama böyle psikolojideki bir hayvanı da sahiplendiremem başkasına yorumlarınızı bekliyorum.

13 CEVAP

emreovec

Kediler öyle aman aman sosyal varlıklar olmadıklarından çok hassas bir psikolojiye sahiplerdir.

Onlardaki depresyon hali genellikle şu şekildedir;

  • Sakinlik

  • yere işeme veya kusma

  • Durup dururken pati atma

  • Uyuma

Unutmayın ki siz onu değil, kediler bizi sahiplenir. Bu her zaman böyledir. Onlar özgürdür. Asil hayvanlardır ve karakterleri vardır. Burada iş tamamen sizin ona vereceğiniz sevgi ve mutlu/huzurlu bir hayattan geçiyor. Ona istemediği şeyleri yaptırmak, ters tepebilir. Biraz rahat bırakıp, ona sanki eve yeni gelmiş gibi güven vermelisiniz.

nyancat

Keşke salonda yıkamasaydınız ben duş kabinine yaklaşınca çıldırıyor unutmuyorlar kesinlikle şöyle yapabilirsiniz kedinizle salonda oynayın salonda ödül maması verin sevdiği yemeği falan onun üzerine çok gitmeyin zamanla durum düzelecektir

mehmetkaplan

salon sıcak diye orda yıkamıştım yoksa bende duş kabininde yıkadım ilk, soğuk olduğundan salonda yıkadım sonra hep. macunundan veriyorum elimden yiyor bi süre sonra ben bir şey diyorum yüzüme bakıp yemeyi bırakıyor gidiyor :D yere koyunca yiyo... ev falan değişmeyi düşünüyorum :D

mehmetkaplan

veteriner yıkadığım için salonda orasının kedimi güvende hissettirmediğini söyledi bunu zaten bende biliyordum daha sonra tedirgin olacağını söyledi bir süre bana yaklaşmayacağını onu kendi haline bırakmamı :/ bazen öyle bakıyor ki off dayanamıyom kendi haline bırakmaya seviyorum severken çıkardığı sesi çıkarıyor küs olsa yapar mı bunu bilmiyorum :(

zeynepgurgen

Mehmet Bey ne bitmez çileniz varmış allah yardımcınız olsun :))

mehmetkaplan

Pekala yazdıgınız listedekileri yaptı nerdeyse biraz kendi haline bırakacağım :)

mehmetkaplan

oynamıyor ki salonda benimle. ya kaçıyo ya olduğu yere pusuyo yatarken falan yanıma geliyo hiç böyle korkmuş hareketleri yapmıyor aksine sevdirmek için pozisyondan pozisyona giriyor kendini.. gel gelelim akşamları hep böyle kaç gündür çok üzüyor bu durum. bir süre rahat bırakıcam izlicem durumunu eğer devam ederse 1-2 ay içinde sahiplendirme ilanı koyacağım durumu da açıklayacağım elimden başka bir şey gelmiyor gerçekten kedinin böyle davranması insanı çok üzüyor arkadaşım davransa bu kadar takmazdım

Elifinkedileri

Kediler büyüdükçe hele birde herhangi bir sorunu varsa sahiplendirmek cok cok zorlasiyor insallah buna gerek kalmaz evinize birisi geldigi zaman ona davranislari nasil aynilarini mi yapiyor

mehmetkaplan

uzun zamandır gelmiyor biri eve ama ilk zamanlar geldiğinde birisi normaldi ilk normal olarak uzak durdu ama sonra koklamaya falan çalışıyordu.

busenraltin

Çoğu kedi suyu sevmez ama sevenlerde vardır tırnaklarının kesilmesini sevmeyen kedide var sevmeyenlere göre çile gibi gelebilir onlara salonda yapmanız iyi olmamış çünkü onun hoşuna gitmeyen şeyleri belkide en çok vakit geçirdiği alanda yapmışsınız size olan güveni kırılmış yada size sinirli olabilir sakin davranmaya çalışın oyun oynayın güvenini kazanın salonun kötü bir yer olmadığını ona kanıtlayın sakin ses tonuyla onunla konuşun belkide biraz kendi haline bırakın eminim ki iyi olacaktır kedinizi sahiplendirmeyin bence mutlaka bir çözüm vardır size böyle davransa da eminim ki sizi çok seviyordur.

mehmetkaplan

ya mesela az önce yuva yaptım ona pencereden dışarıyı izleyebilsin diye tuttum yerine koydum öğrensin diye miyavladı şuan bana kötü kötü bakıyo sevincede pusuyor iyice yere alıp suya sokcam sanıyor

kedinizin böyle bir durumu varken (ve siz de bundan oldukça etkilenmişsiniz anladığım kadarıyla) zorunda kalmadıkça onu tutmamalısınız (sevmeyin demiyorum kaldırıp bir yere koymayın anlamında). kedinizi sahiplendirmek konusunda da, bence bir sağlık sorununuz olmadığı sürece sahiplendiğiniz kediye ölene kadar bakmalısınız. belki gideceği yerde daha mutlu olur diye düşünüyor olabilirsiniz ama onların da kediyle başa çıkamayıp başkasına verme hatta direkt sokağa atma ihtimali var, bunu yaparlarsa bilemezsiniz. bence yapmanız gereken çok takmayıp biraz akışına bırakmak. kedinizin yaşadığı travmalar atlatılabilecek boyutta bence. umarım her şey siz ve kediniz için iyi olur.

mehmetkaplan

Sahiplenecek kişiye tüm sorunları anlattım yine de sahiplenmek istedi kendisini geçici yuva olarak görmesi gerektiğini söyledim. eğer onda da bu davranışlar devam ederse geri alacağımı bilmesini söyledim iletişimde kalacağım bir şey olursa bana yzmasını ilettim bilmiyorum çok istekli bu davranışlarını düzeltmek için elinden geleni yapacağını söyledi daha önce köpek bakmış yıllarca. pazartesi sahiplenecek.