Ne Yapmalıyım Fikirleriniz Gerekiyor

stellabennett

kedim 2 Eylül’de 1 yaşına girecek yani yetişkin olacak şu an yavru maması kullanıyorum yetişkin mamasına ne zaman geçmeliyim kedim kısır değil bu arada kilosu zayıf diye bir türlü kısırlaştıramadık ne zaman ideal kiloya ulaşır bilmiyorum belki de 1-2 aya ulaşacak sizce o zamana kadar yavru mamasıyla mı devam edeyim yoksa yetişkine geçeyim mi

11 CEVAP

cat_expert

Yavru maması yemesine rağmen hala zayıf ise zaten yediği mama yetersizdir. Bence mama değişikliği şart, bu değişikliği de artık yetişkin mama ile yapabilirsiniz.

cat_expert

Yaş mama seviyorsa bir süreliğine yaş mamayı sık verebilirsiniz en azından uygun kiloaya gelip kısırlaştırana kadar.

stellabennett

@cat_expert yetişkin mamasına geçtikten sonra kısırlaşma zamanı gelirse ve kısır mamasına geçmem gerekirse kısa bir zamanda 2 mama değiştirmem gerekeceği için sorun olabilir mi diye endişelendim

cat_expert

Kısırlaştırmayı 1-2 ay içerisinde yapacaksanız biraz daha bekleyebilirsiniz fakat mevcut yavru mamayı sevmiyorsa veya mama besleyici değilse yine kilo alamayacaktır bu da kısırlaştırma operasyonu için gerekli şartların oluşmasına engeldir. Diğer seçenek yavru kedi mamasıyla devam edin fakat mamayı değiştirin şu an ki mamayı yazmamışsınız tahıl oranı yüksek bir mamaya geçerseniz (royal canin olabilir) bu birkaç ay bu mamayı yiyip kilo alacaktır ardından kısırlaştırmayı yapıp kısır mamaya geçişi yaparsınız.

Ebrnk

Sizinkinin kilosu neydi, kızgınlık belirtisi göstermeye başladı mı. Veteriner kontrolünde mi ameliyatını ertelediniz? Benim kedim de eylülde sizinki gibi 1 yaşına girecek, şu an 4.8 kg. 10 kglık yavru mamasının sonuna doğru gelmek üzere ve yetişkin mamalara geçiş hazırlıkları için araştırmalar yapıyorum. Kızgınlık belirtileri de göstermeye başladı, bir iki aya kalmadan da kısırlaştırma ameliyatı olacak gibi. Yani büyük ihtimalle sizinki de göstermediyse yakın zamanda kızgınlık belirtisi göstermeye başlayabilir hazırlıklı olmanızda fayda var diye düşünüyorum. Kısırlaştırılmış mamaların yetişkinlerden farkı ise, kediler kısırlaştırıldıktan sonra hormonal değişiklik gösterdiğinden hareketsiz kalabiliyor ve kilo almaya meyilli oluyor. Bu açıdan Light - trim diyet mamalar öneriliyor. Bilgilerim bu yönde, kilo almaya meyilli değilse kediniz, normal yetişkin mamasından bile devam edebilir bence. Endişelenecek bir durum yok. Sevgiler

Superisi814

Zayıf zannedilen bazı kediler fittir bu yüzden kısırlastirilabilir aslında.Bünyesi o olgunluğa gelmediyse o ayrı.
Yavru kedi mamasını düzenli yiyor ve gerçekten zayıfsa ,
İç parazit olabilir mi ?

stellabennett

@cat_expert şu anda kullandığımız mama Royal Canin ama sevmiyor sanırım bir kere N&D vermiştim denemelik çok sevmişti ama o da tahılsız :((

stellabennett

@Ebrnk şu an 2.3kg kızgınlığa girdiğinde 2 kiloydu belirtileri genelde poposunu kaldırması ve normalde 0 miyavlama varken biraz miyavlıyordu kendini sevdirmeye çalışıyordu sürekli (6 aylıkken başladı) veteriner bize en az 2.5 olmalı dedi ama mama değiştirmemi sötlemedi bu mama iyi dedi (royal canin) kilo aldığında yaparız dedi ama hala kilo almadı kedim. bilgiler için teşekkür ederim

stellabennett

@Superisi814 öyle aşırı zayıf değil mamasını yeterli yemiyor sanırım ben elimle yedirirsem yiyor onun dışında kendi gidip çok nadir yer gün içinde, sebebi ne bilmiyorum. iç ğarazit olsa veteriner söylerdi diye düşünüyorum düzenli aşılarını da yaptırıyorum

aslihan_e

Bence 2.5 kilo az 1 yaşındaki kedinin operasyona girmesi için. İstediği kadar boyu, yapısı küçük olsun. Şaşırdım veterinere. Bu arada kediler 2 yaşına yaklaşınca yetişkin olurlar, 1 yaşında ergen sayılıyorlar ancak yetişkin bir kedinin kilosuyla aynı ya da yakın oluyorlar. Benim minyon kedilerim 10 aylıkken 3.7 - 3.8 kilolardı ama çok minik tipliler bahsettiklerim. Veteriner bu mama iyi devam et diyor ama kedi kilo alamıyor. Hâlâ aynı mamada ısrarcı. Benim aklım almadı bu işi. Tek bildiğim 2,5 kilo kediye hiçbir koşulda fit denemez, zayıf denir. İstediği kadar küçük yapıda olsun. 3 olsa hadi neyse diyelim. Ben olsam kedimi ameliyata sokmam o kiloda. Diyelim ki Allah korusun bir aksilik oldu, rahatsızlandı. Bir kedi 10 günde 3 kilo bile verebiliyor öyle durumda. E o kedi nasıl toparlayacak zaten 2,5 kiloyken. Bunu hesaplamak gerek, düşünmek gerek. Veteriner sizin yavrunuzu yeterince düşünmüyor bence.

stellabennett

@aslihan_e 6 aylıkken kedimi kısırlaştırmak için götürdüğümde 2 kiloydu ve veteriner 8 aylık olduğunda yaparız mama markası iyi değiştirmenize gerek yok o zamana kadar 2.5 olur demişti ama olmadı kedim sonrasında istiyorsanız değiştirin dedi kedim olmayınca (cidden ben de anlamadım fazla işgisiz gibi) bu arada iyi ki sorume cevap vermişsiniz yoksa ben direkt 2.5 olunca yaptırmaya giderdim çünkü küçük bir ilde yaşıyorum hangi veterinere gitsem önemsemiyor fikir alamıyorum açıkçası kısırlaştormasını başka bir şehirde yaptıracağım artık sizce şu an napmalıyım? başka marka yavru mamasına mı geçeyim, yetişkin mamasına mı