Kedilerde Fıp Hastaligi Nedir

Ceeesur

Kedilerde FIP hastaligi nedit ve belirtileri nasil oluyor?

1 CEVAP

amillaaa

Fip, koronanın çeşitli etmenlerle mutasyona uğramasıyla oluşur. Dört çeşidi vardır:
-Kuru fip
-Islak fip
-Oküler fip
-Nörolojik fip
Benim sokakta bulduğum bir kedide de, bir arkadaşımın kedisinde de nörolojik fip vardı. Her iki kedinin de belirtileri yürüme problemleri, denge kaybıydı. Benim bulduğum kedi iki üç adımda bir dengesini kaybedip yuvarlanıyordu. Cidden çok bariz bir şekilde farkediliyor bu durum. Her iki kedi de tedavi ile bu belirtilerini yavaş yavaş atlattı.
Islak tipte karın şişer, karnın içinde sıvı birikir. Düzenli olarak gittiğim klinikte ıslak fipli bir kedi vardı, ilk gördüğümde karnı aşırı şişti. Onun da tedavisi ilerledikçe bu belirtisi ortadan kalktı.
Kuru fip ve oküler fip hakkında bir bilgim yok maalesef. Fip için kesin tanı ancak MR ile konulabiliyor bildiğim kadarıyla. Yine bildiğim kadarıyla çoğu insan MR yaptırmıyor. Kesin sonuç vermese de şöyle bir teşhis yolu izleniyor: Kedinin biyokimyasında albümin globülin oranına bakılıyor. Korona testi yapılıyor. Kedi gözlemleniyor. Eğer albümin globülin oranı düşükse, korona testi pozitifse ve belirtiler de destekleyiciyse fip tanısı konuyor.