5 Haftalık Yavru Köpeğim Halsiz Ve Balgam Sorunu Var

zozcan35

Merhabalar,

5 haftalık yavru bi köpeğim var. 4 haftalıkken, yani geçen hafta bana geldi. Gözlerinde çapak gibi kuru yağ birikintisi vardı ve bu yüzden veterinere götürdüm. Bana boğazı dolu, iğne yapmam lazım dedi. ve üstüste 2 adet iğne vurdu. Ve iki gün daha gelicek iğne vurucaz dedi ve gözlerinde ki kuru yağ akıntı birikintileri neredeyse kayboldu ama 2. aşının gecesi köpeğim halsizleşmeye başladı, karnından öksürmek ister gibi nefes alıyor, halsiz, sürekli uyumak istiyor, bişey yiyip içmek istemiyor. Bu yüzden sabah erkenden götüdüm tekrar veterinere daha önceki aşının 3.sünü olduk ve biraz serum verdi. eczaneden pediatrik balgam sökücü almamı söyledi. Aldım ve akşamına balgam sökücü de içirdim. Ama ilk güne göre biraz daha rahatlamış gibi görünsede balgamı hala atamadı. Sizce iğneler ilk kontrolünde boğazında ki kuru balgamın yumuşayıp akmasını mı sağladı, bu yüzden mi tıksırır gibi nefes alıyor ? Daha iç parazitini de olamadı bu yüzden, ertelemek zorunda kaldık. Haftaya karma 1 aşısı da var.

şimdiden teşekkür ederim...

15 CEVAP

Roza23

umarim onemli bi seyi yoktur ve bi an once iyilesir. eger hic parazit asisi olmadıysa onlar parazit de olabilir tabi.

Roza23

su an zaten tedavi yapiliyomus. daha cok kucuk ve asilari da olmadigi icin bagisikligi zayıf dusmus olabilir. balgam sokucu hemen etkisini gösteremeyebilir ya da diskiyla da attirabilir. bi gozlemleyin. tabi tedavisine de devam edin. cok gecmis olsun

zozcan35

Cevabınız için teşekkür ederim. çok az da olsa bişeyler yedirebildim, sonra dışkısının üstünde beyaz ince hareketsiz zar gibi bi kaç şey vardı. Parazit midir yoksa değil midir yada dışkıyla mı atıyor hastalığı bilemedim. Yarın veterinere bunu da göstericem. Umarım en kısa sürede toparlar. Teşekkür ederim

zozcan35

Dışkısındakiler parazit değilmiş. Mukus dedi. Bugün tekrar aşı oldu ve iştahsız olup bişey yiyip içmediği için, hemde boğazları hala dolu dünden bi farkı yok diye daha güçlü bi serum verdi. Tedaviye yemesi içmesi halsizliği düzelene kadar devam edicez dedi. Barınak hastalığından şüphelenmeye başladım, bu yüzden hergün kontrol edicem iyileşene kadar dedi.

Roza23

serum vermesi iyi olmus en azindan besinsiz kalmamis olur ama barinak hastaligi nasilmis ki? tahmini bi iyilesme süreci verdi mi

zozcan35

Hayır herhangi bi süre vermedi. İştahı yerine gelene kadar ve halsizliği geçene kadar iğne ve seruma devam edicez dedi. Bugün sanki biraz daha kötü oldu, hala iştahı yok zorla da olsa yediremiyorum, sürekli uyku halinde ve dünkü kesik öksürmelerinin yanında birazda inlemeye başladı. hekim balgamı bi sökebilse rahatlıyacak diyor. Yutkunurken ve nefes alırken zorlanıyor, belli canı acıyor yavrumun

zozcan35

Veterineri aradım, yarın erken gelin bugün bişey yapamam artık ilaçlarını aldı dedi. Bakalım yarın erkenden gidicez

MinelG

Çok geçmiş olsun,güzel haberlerinizi bekliyoruz :)

zozcan35

Teşekkürler, düne göre daha kötü ama inşallah atlatıcaz, başka hiçbir isteğim yok

Roza23

baska bi veterineri arayip fikir alabilirsiniz aslinda

zozcan35

Eniştem veteriner hekim, ama pet hekimi değil. Fakat dün akşam yavruma bakıp kesinlikle üşütme yada balgam falan değil bu, iç parazit dedi. Parazit ilacı aldık. dünden bu yana 2 kez içti, bi de üstüne biraz kabız olmuş fitil kullandık. Bugün çok az da olsa 2 kez dışkı yaptı. ilk dışkı temiz 2.sinde bi tane uzun ince beyaz ipsi bi solucan vardı ölü halde. Hala tam dışkılayamadığı için tam dökemedi paraziti. Yavrumun inleme sesi boğaz tıkanıklığı değil, karın ağrısıymış. İştahı hiç yok şuan, zorlada olsa 3 şırıngada mama yedirdim yarısını döktü, şırıngada suyuna minoset karıştırıp içirdim. Eğer yarına kadar dışkı yapmazsa lavman yaptırcaz.

zozcan35

Birde dışarı çıkması doğru değil, ama hekim olan eniştemin gözetiminde biraz dışarıya çıkardık. Evde halsiz duran ve karın ağrısı çeken yavru dışarda sevinçten zıpladı koştu oynadı. ve hiç inlemedi neredeyse.

Roza23

Cok iyi olmus. Parazit varmis demek ki diskisindan bile ciktigina gore. Bence hekiminizi de degistirin. Umarim bi an once iyilesir

zozcan35

Teşekkür ederim. Ağrıdan dolayı aşırı halsiz ve iştahsız. Durmadan inliyor. Sürekli oturur vaziyette kalmak istiyor hatta bazen öyleyken göz kapakları kapanıyor. Bişey yedirip içiremiyorum, zorla da olsa çoğunu yutmadan çıkarıyor. Bugün sabaha kadar dışkısını takip edicem yaparsa, yapmazsa artık sabah lavman olmalı. Keza ölü parazitlerin zehirlemesinden endişe ediyorum

zozcan35

Gecen hafta genclik hastaligi teshisi kondu. Septomlar karisik, duzensiz oldugu icin kimse anlayamadi. Ama son evre sinirsel form kendini belli etti. Kesinlikle uyutulmasini istemeyip ona yasama sansi tanidik ve o bir hafta boyunca, yasina yorgunluguna acisina ragmen bi umut savasti. ama oglum bugun o savasi maalesef kaybetti ve son nefesini o tedavi masasinda verdi. Ne kalbini tekrar calistirmak icin yapilan igne nede kalp masajina cevap verecek kadar gucu kalmamisti bebegimin ve veteriner "basiniz sagolsun kaybettik" dediginde bogazima bisey takildi sanki. Umarim sancili gecelerin ardindan huzurludur artik oglum