Mama Kabının Etrafında Eşeleme Hareketi

emreovec

İnternette tonlarca arama yaptım ama bir sonuca varamadım. Bir kedi mama kabının etrafını neden eşeler ? Üstünü örmeye çalışıyor mamanın. Araştırdım. Kimi sevdiği için diyor. Kimi beğenmiyor diyor. Önceden yediği mama (RC Kitten) ve şu anda bunu yapması kafamı karıştırdı. Seviyor mu ? Sevmiyor mu sizce ?

25 CEVAP

KediliBaba

her kedi yapar doydum ;sonra yicem sakliyim demek bu. beğenmezsede bu pis demek.

LenaHanim

Ben çözdüm saklama hareketini olduğuna da %100 eminim.. Büyük bi oyuncağı var bizimkinin mama kabına doğru yakalaması için attığımda önce oyuncağı eliyle falan başka yere ittirip sonra gidip mama kabının etrafında eseleme hareketi yapıyor, ufak topunu oryaa doğru attigimdaysa topla oynamaya devam ediyo, birazcikk büyük dinazor oyuncağını galiba canlı falan saniyo :D

Üç ayrı noktada; Mama, Su ve Yoğurt yedikten sonra yapıyor. Beğendiğini ve kalanını "kendince" sakladığını anlayabiliriz.

mgulesen

benim kedim sadece yaş mama koyduğumda yapıyor bu hareketi ve asla mamayı yemiyor. kendisi 4 aylık olmak üzere.. son 1 aydır 10 gün aralıklarla yaş mama vermeyi denedim. verdiğim kuru mama royal canin mother and baby. onu sorunsuz bir şekilde yiyor. verdiğim yaş mamalar ise gimcat yavru kediler için tuna balığı, schesir yavru kediler için tuna balığı ve veterinerin verdiği gourmet gold kıyılmış tavuklu yaş mama. bunları 10 gün arayla kuru maması ile karıştırıp vermeyi denedim ama asla yemedi. mamaya yaklaşıyor kokluyor ve mamanın etrafında parkeyi patileyip duruyor. eşeler gibi değil bi o tarafa bi bu tarafa anlam veremedim gitti.

Kassi123

Benim kedimde yapiyor onu yapmasinin anlamı aslangiller geldigi icin artan yemegini sakliyor sonra yemek icın ondanmiş arastirdim ögrendim

Bizim de oğlumuz yaklaşık 1 aydan beri hem kuru, hem de yaş mamasına bu hareketi yapıyor arada. Yalnız iki mamasını da çılgınlar gibi keyifle yediğini bildiğimden dolayı, bu eşeleme hareketini olumlu yorumlamak daha isabetli olur diye düşünüyorum. Saklama içgüdüsü teorisini mantıklı buluyorum bende :)

mgulesen

verdiğim mamaların markalarını yazdım çünkü öyle kötü bir mama denemedim hani beğenmemiş olsun ne biliyim anlamadım ki.. kediler hep aynı mamayı yerse sıkılır arada değişiklik olsun diye yaş mama verin yazıyor her yerde. ama eğer şart değilse vermiycem çünkü kesinlikle yemiyor...

Cansumuezza

Bizimkisi sevmediği ya da yemekten sıkıldığı mamaya yapıyor bunu

Oscar2020

Bizim iki aylık afacanda yapıyor sevmediğinden değil bence bu çünki üç farklı marka mama denedim hepsine yapıyor hepsini de dönüp dönüp yiyor doyduktan sonra yapıyor en son Pro choice kullanmaya başladım severek yiyor ve saklamaya çalışıyor???? aslında saklıyor belki biz varız diye yapıyor(yesin diye yiyormuş gibi yaptığımdan olabilir????) su kabına yaptığını hiç gözlemlemedim.

benim Hulusim de verdiğim yaş mamayı yemiyor ve yememekle kalmayıp bu hareketi yapıyor sürekli :::((((((