Mama kabının etrafında eşeleme hareketi

emreovec
emreovec

1050 Puan

İnternette tonlarca arama yaptım ama bir sonuca varamadım. Bir kedi mama kabının etrafını neden eşeler ? Üstünü örmeye çalışıyor mamanın. Araştırdım. Kimi sevdiği için diyor. Kimi beğenmiyor diyor. Önceden yediği mama (RC Kitten) ve şu anda bunu yapması kafamı karıştırdı. Seviyor mu ? Sevmiyor mu sizce ?


17 CEVAP

Patipaticikpatisi
Patipaticikpatisi

13574

Oburca yiyorsa seviyordur genelde tahilli mamalar sevilir tahilsizlar biraz zorlanilarak yenir.tabi her kedi ayni olacak diye birsey yok.eseleme hareketiyse yani diski zannediyor olabilir.tuvalet ile mama kabi ayni odadaysa olabilir.


emreovec
emreovec

1050

Bu zamana kadar çokça güzel yediğini de diyebilirim. Tuvalet ile mama kabı arasında da bir salon var. Yemek kabı holde, tuvaleti balkonda. Çok tuvaleti geldiğini sanmıyorum. Yemesinde de, tuvalet yapmasında da sorun yok.


fbostancii
fbostancii

893

yemeyeceği ya da beğenmediği anlamına gelebilir.. Bazen doyunca da yapıyorlar.


tnrssmz
tnrssmz

2129

İki tane yavru kedim var ve ikisi de yapıyor bu hareketi. Bazen yedikten sonra mamanın başından ayrılmadan önce bazen mama kabının yanından geçerken durduk yerde yapıyorlar. İlk bana da tuhaf gelmişti ve araştırmıştım. Tam olarak budur dediğim bir sebep bulamasam da çoğu yerde kedilerdeki saklama psikolojisi olduğu yazıyordu. Beğendiği bir yiyeceği gömüp acıktığında tekrar yiyebilmek amaçlı yaptıkları yazıyordu. Ya da beğendiğini belli etme yolu olarak yaptığını yazanlarda vardı. Mamayı beğenmediği için yaptığını yazanları da okudum fakat su kabına da yapıyorlar aynı şeyi. Suyu neden beğenmesin ki? Yani sıradan bir hareket sanırım anladığım kadarıyla.


Lactantius
Lactantius

2282

Evet benim kedim de yapıyor ve araştırdım, okudum, sordum. tuvaleti ya da beğenmemesi ile hiçbir alakası olmayarak tamamen içgüdüsel saklama isteği ile ve pek tabii yemeklerinden memnun oldukları anlamına geldiğini öğrendim. Yani, mutlu kedilerimiz :)


nyancat
nyancat

9130

Benim kedimde yapıyor aynı hareketi tuvaletten çıktıktan sonra su kabını kokluyor ve eşeleme hareketi yapıyor hatta dökmeye çalışıyor onun dışında zaten kaptan su içmeyi sevmediği için dökmeye çalışıyor eşeleme hareketi yaparak, mama kabında da mama kalmadığı zamanlarda mama koy anlamında eşeliyor ve arada küçük tabağa ev yapımı ufak tefek bir şeyler koyuyorum sevmiyorsa dökmek için eşeliyor


Mischka
Mischka

113487

@tnrssmz benimki tam dediğiniz gibi su kabına yapıyor bunu, hatta bazen kabının yanına yatıp iki patisiyle sarıyor, patileriyle oynuyor, su kabının etrafını yalıyor, yattıği yerden kalkmadan, kayfini hiç bozmadan ya patiyi sokup yalıyor ya azıcık bașını kaldirip yalıyor suyu :) acayip bir keyif çatıyor anlayacağınız.


tnrssmz
tnrssmz

2129

@Mischka İnsan hemen neden yapıyor diye düşünmeden edemiyor fakat bizim ufaklıklar her zamanki gibi bu işi de oyuna çeviriyorlar :)


emreovec
emreovec

1050

Oğlum bak burada benden fazla maman var diyorum. Dinlemiyor :) İlla kazacak parkeyi.


Son kullanma dahil her şey baktım. Yemeği yiyor. Katır kutur. Seviyor gibi de görünüyor. Bir kaç gün daha gözlem olmadı başka bir mama deneriz. Sevmediği ihtimaline karşı.


ursaminor
ursaminor

116497

Biz de çok merak edip düzgün bir cevap bulamamıştık.
Sonra gözlemledik.
Her zaman değil, belirli aralıklarla yapıyordu.
Evde bir Sylvester (kedi) oyuncağı var. Fıstık daha küçükken oyuncak ondan büyük kalıyordu ve onu gerçek kedi sanıyordu. Bu oyuncak ortalardaysa o mama kabının hiç şansı yoktu :D
Amerikan servisin altına sokmayı başardığını bilirim tabakları azimle.
Sonra kaldırdık oyuncağı. O zaman rahat etti bir süre.
Bahçedeki kedilerin sesleri ve kokuları eve dolduğunda (baharda cam pencere açıkken) yine aynı gömme eğilimini gösterdi.
Ama büyüdükçe evin tek çocuğu olduğuna kanaat getirdi ve artık hiç yapmıyor. :D
O sylvester da duvardan duvara çakılıyor tabi artık eheheh


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 5774 Görüntüleme
  • 17 Cevap
  • 5 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 11878 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR