Acil Pire Sorunu Benzer Durum Yaşayanlar Yardımcı Olabilir Mi?

egzocan

Arkadaşlar 10 gün önce kedilerimde pire gördüm ve veterinerden pire ilaci alarak 3 kedime de uyguladım. Fakat ilaca rağmen hala pire görmekteyim. Anvantege uygulanan pire ilacının markası. Pire ilacını uyguladıkları sonraki gün hertarafi camasir suyuyla sildim temizledim kumlar aynı şekilde kurtulamadım pirelerden. Benzer durum yaşayan var mı nasil kurtulabilirim pirelerden

9 CEVAP

amillaaa

Ben yaşıyorum, yaşama sebebim de devamlı sokak kedilerine dokunup evdeki kedime pire bulaştırıyor olmam. (hijyene dikkat ediyorum fakat pire yumurtaları çok yapışkan olduğu için kurtulmak çok zor oluyormuş, elimde kalıyormuş)
Ayrıca kedinizin üstünde eski pirelerin yumurtaları kalmış olabilir, o yumurtalardan yeni çıkıp kediyi henüz ısırmamış pireleri görüyor olabilirsiniz. (ısırınca ölürler)

egzocan

Kedilerimi hergün tariyorum kediyi sirkeli suyla yıkamak çözüm olur mu. Tekrar pire ilacımı yaptırmaliyim.sokak kedilerini besliyorum günlük olarak. Ama dokunuyorum temiz kurmuyorum. İllaki taşıyorumdur. Ama bulduğum pire miktarı çok fazla bu beni tedirgin ediyor. İlaç etki etmemiş gibi sanki

amillaaa

Pire ilaçları kana karıştığı için çok sık yaptırmak kediyi zehirleyebilir. Pireler gerçekten bizim de başımızın belası o yüzden ne diyeceğimi bilemiyorum, umarım biri güzel bir tavsiye verir ^_^

Gamsem

Aynı durum şuan bende var ayın 3 ünde dış yaptırdım caniverm marka
Bahçedeki köpeğimizde pire sorunu var ondan eve geçiyor veya benle geliyor.aradan 20 gün geçti insanlar için olan bit tarağı işe tarıyorum 3 gündür 8-10 tane çıkıyor günde ama ondan ya biri yaşıyor ya 2 si diğerleri ölü bende evi sirkeyle siliyorum.veterinerime danıştım eylül 3 gene yaptırmam gerektiğini söyledi sizde öyle yapın 1 ay geçsin gene yaptırın ama en iyi markadan fiproes ve caniverm aklınızda olsun bidahakine ondan alıp yapın :) ve veterinerim yazın ayda bir tekrarlayın dedi dışı

icebluedalin

ve lütfen kedinizi sirkeyle yıkamak gibi bir hataya düşmeyin bu onların deri phini bozabilir veterinerimize sorduğumda böyle bir seyi asla yapmami soyledi gerekirse daha etkili bir damla damlatiriz 35 gün sonra dedi 30-35 gün gecmeden yetiskin bir kedide dış parazit damlasinin kullanılmasını doğru bulmadigini soyledi

egzocan

Cevaplar için hepinize teşekkür ederim. 3 kedim var pire damlsi damlattiktan sonra bir gün boyunca hepsini ayrı odalarda tutuyorum. Her gün tarıyorum kedilerimi bazen 2 bazen hiç olmuyor pire. Ama pire dışkısını yakalıyorum tüylerinin arasında bu da daha fazla pire olduğunu dusundurtuyor bana. Kendilerini de çok fazla kasiyorlar. Yakaladığım pireler genelde canlı , yattıkları yerlerde de ölü pirelere rastladığım oldu. Bir ay sonra tekrar yaptırmak için veteriner hekimle görüşeceğim. Farklı bir marka denemekte fayda var gibi duruyor. Tekrardan herkese teşekkürler

Fistikliokum

pirelerle 1,5ay uğraştım, maalesef 1,5ayda 2 kere parazit aşısı yapildi, ustelik kedim 3 aylikti, yani 10 günde gecmez, yeni cikan pireler sizin kediyi isiracak da ondan sonra ölecekler falan falan, bu surec biraz uzun, ama bir sure siz de disaridaki kedilerle uzak durun. kendinizi hergun tarayıp pireleri temizleyin, ben surekli taradim, pireleri temizledim. ayakkabılarınızı falan eve almayin bir sure, ayakkabiyla üstünüzde basinizda surekli pire tasiyorsaniz pireler bitmez, o zinciri kirmaniz gerek. ama dedigim gibi 10 gun az. bir de 2 tane mi kedi var, birbirlerinin damlalarini yalamamalari gerek, biliyorsunuz enseye ulasamadigi bir noktaya yapılıyor damla, birbirlerinin enselerini yalamamalilar.

icebluedalin

aynı sorunla karşılaştık direkt veterinere götürdüm stronghold damla yaptirdik ve pire taragi aldim pire taragiyla her gün iki defa tarafım çıkan pireleri elimle öldürdüm sonrasinda bütün evi beyaz sirke ile temizledim ilk hafta geçtiğinde hala kedilerimde pire çıkıyordu veterinere sordugumda kana karismasi uzun sürebilir dedi ikinci haftaya geldigimizde ise canlı pire sayısı 1 veya 2 arasındaydı geri kalan hep ölü çıkıyordu ben yinede günde iki defa taradım pire taragiyla üçüncü haftamizda bir gün hiç çıkmıyordu diğer gün ikisinden toplam bir veya iki tane çıkıyordu dördüncü hafta ikisinde de hiç pire gormedim şuan besinci haftadayiz hiç piremiz yok veterinere gittik kontrol amacli pirelerin kalmadığını bittigini söylediler biz pireyi dış parazit damlasini yaptirdiktane 20 gün sonra farkettik sokaktaki bir kediyi beslerken evimize pire yumurtası tasimisiz istemeden ellerimizi ne akdar yikarsak yikayalim kiyafetten sacimizdan dahi tasiyabiliyoruz maalesef ki

icebluedalin

Umarım en yakın zamanda kurtulurlar parazitlerden❤️ Çok geçmiş olsun 😻