Kedimin Mama Yedikten Sonra Kusması

Merhaba,

Yaklaşık 5 aylık olan tekir kedim 1.5 aydır düzensiz bir şekilde kuru mama yedikten çok kısa bir süre sonra yediklerini çıkartıyor. Bu bazen günde 2 kere oluyor bazen ise 2-3 hiç olmuyor. Happycat mama kullanırken veteriner tavsiyesi üzerine Purina kitten kullanmaya başladık ama kusma devam etti. Midesinde tüy yumaklarından da şüphelendik ve düzenli olarak malt da veriyoruz. Son olarak veteriner diş değiştirme döneminde olduğunu dolayısı ile çiğnemeden yutuyor olabilir dedi.

Sizin de başınıza böyle bir olay geldi mi. Hayvanı kusarken görünce üzülüyorum. Tavsiyelerinize açığım.
Teşekkürler

5 CEVAP

ursaminor

Diş değiştirme dönemindeyse ona yardımcı olmak adına yaş mama verebilirsiniz.
Yaş mama vermekten imtina ediyorsanız, kuru mamasına biraz ılık su ekleyerek yumuşatabilirsiniz.
Unutmayın kuru mama acıtıyor dişlerini bu dönemde. O yüzden çiğnemeden direkt yutma eğilimine giriyorlar ve midelerine ağır gelince de kusuyorlar. Kıyamam :(

Anonymus827062

Kediniz hassas kullandığı mamayi değiştirin. Ya da birden yukluyorsunuz aç bırakıp. O da hepsini yutma girişiminde bulunup fazla kaçırıyor ve sonrasında kusuyor. Bunun takibini yapın. Eger ki dengeli yapıyor iseniz kullandığınız mama ona dokunuyor demektir

ilknrdaisy

Bir süre tabağında sürekli mama olmasına izin verin. Eğer ki sabah akşam gibi belirli saatleri varsa çok aciktigi için yiyor sonra da kusuyor olabilir

Anonymus827062

Kediniz hassas kullandığı mamayi değiştirin. Ya da birden yukluyorsunuz aç bırakıp. O da hepsini yutma girişiminde bulunup fazla kaçırıyor ve sonrasında kusuyor. Bunun takibini yapın. Eger ki dengeli yapıyor iseniz kullandığınız mama ona dokunuyor demektir

Evet, son dönemde öğünlere bölmeyi denedim. Eskide tabağında hep yemek olurdu. Şimdi ilk defa mamasını ılık su ile hafif ıslatarak verdim gayet iştahlı yedi. Bir süre tabağında sürekli yemek de bulundurucam. Bakalım tekrar kusacak mı..