Kedilerin Dişleri Fırçalanır Mı?

Merloli

Daha temin ürünlere bakarken kedi ve köpekler için diş fırçası gördüm. Ben daha önce hiç duymamıştım dişlerinin fırçalandığını, biraz şaşırdım :) fırçalayan varmı aranızda, fırçalanması gerekiyor mu? Ve ne sıklıkla fırçalanıyor? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

12 CEVAP

ursaminor

Sayın Olcay34, size yanlış veya tuhaf gelmesi, bunun mutlak yanlış olduğu anlamına gelmez.
Kedilerde ve köpeklerde en sık rastlanan sorunlardan biri dişlere bakım yapılmamasından kaynaklanan ciddi ağız problemleridir. Bunu önlemek de dişleri fırçalamaktan geçiyor.
Siz fırçalamamayı tercih ediyor olabilirsiniz; ancak fırçalamayı tercih edenlere de şaşırmış demeniz hoş olmamış. Hayat sizin doğrularınız üzerine kurulu değil sonuçta.
Google'dan bir aratın dilerseniz hayvanlarda diş sorunlarının nasıl olduğunu. Tek tedavisi hayvancıkları genel anasteziyle uyutmaktan geçen bir rahatsızlığın önlemini almak bence şaşırmak değil, gayet bilinçli bir davranış sergilemek.
Ayrıca babası diş hekimi olan bir kişi olarak bebekliğimden beri düzenli fırçalarım dişlerimi; böylece sizin sadece gülüyorum dediğiniz durumlarda ben daha güzel ve sağlıklı gülebiliyorum ;)

ursaminor

Yaygın inanışa göre kuru mama dişleri temizler sanılıyor oysa hata bu.
Elbette fırçalanır, mümkünse her gün fırçalanmalıdır. Aynı bizim kendi dişlerimiz gibi.
Valla bizim kızın diş fırçası bizimkilerle birlikte duruyor. Minicik böyle :)
Çok kimyasal olmasın diye ben genelde karbonat ve su karışımı kullanıyorum.
Sevmiyor elbette ama bebeklikten alıştırınca alışıyorlar.

ursaminor

Diş fırçasını uzun bir süre kullanabilirsiniz. 5-6 ay dayanıyor.
Parmak şeklinde olanları ben kullanamıyorum açıkçası bizimkisi şunlardan:
https://mcdn01.************.net/32087/tn30/320873849_tn30_0.jpg

DogaM

Fırçalanmalı bence.

Ben bu soruyu daha once sormustum evet kullananlar var hatta dis macunuda var ama dogal dis macunu onerildi sorumda.ve parmak seklinde olan dis fircasi onerildi.

Merloli

Teşekkür ederim :)

Anonymus827062

Millet o kadar şaşırmış ki saçma sapan şeyler yapiyor:) hayvanların doğasına aykırı davranışlar sergiliyorlar! Kendi dişlerini dahi fircalamazken kedi köpeğin dişi ile uğraşıyorlar:) bunlar bana sadece komik geliyor ve gülüyorum:))))

Merloli

:))

Merloli

Peki diş fırçasını ne kadar zaman kullanabilirim?

Merloli

Fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

emreovec

fırçalanır da fırçalayabilen var mı onu merak ediyorum :)

Merloli

Teşekkür ederim :)