Yavru Kedi Isırması

dd13

Merhaba kedi dostu arkadaşlar,
Kedimizi yaklaşık 3 haftalıkken sokaktan sahiplendik, şimdi neredeyse 4.5 aylık. Kedim evde tek kedi, başka kedilerle de teması olmadı, yani kedilerle sosyal öğrenme gibi bir durumu olmadı malesef ki.
Kedim ben yürürken bileklerime, ayaklarıma atlıyor ve ısırıyor. Ders yaparken kolumu bacaklarının arasına alarak ısırıyor, genelde tekmeleyerek ısırıyor.
Açıkçası asıl sorunum yaklaşık iki haftadır çıktı. Normalde ayağımın dibinde uyurdu ancak bu sefer odamda kafamı yastığıma koymamı bekliyor ve koyduktan sonra ayağımdan başlayarak kollarımdan vs. ısırıyor, tekmeleyip ısırıyor. Kafama kadar geliyor, kafamı çarşafla kapattığımda sesler çıkarıyor. Çok şükür şu ana kadar tıslama olmadı ama titreyen bir ses çıkardığını söyleyebilirim.
Veterinerimiz ergenlik için erken olduğunu söyledi ve bu işi ya sakinleştirici ile ya da ısırınca su fısfıslayarak çözebileceğimizi söyledi ancak bunları yapmadan önce akıl akıldan üstündür diyerek sizden fikir almak istedim.
Umarım bana önerileriniz olabilir.

9 CEVAP

IIREMMM

Aslında yavru kedilerde ısırma genelde oyun için oluyor bizim kedimiz de öyleydi yavruyken :) Ama eğer canınızı acıtıyorsa yüksek sesle ama çok da korkutmadan hayır ya da hiştt diyebilirsiniz,ya da ısırma güdüsünü azaltması için oyuncaklar oluyor(içinde kedi nanesi olanlar sakinleştiriyor da) onları deneyebilirsiniz. Su fısfıslamayı duymamıştım hiç .

Palyaco

Isırması için mantabi çubuğu dişleri içinde çok iyi sizi isirmayi birakir

Emirckr

Gözlemlediğim kadarıyla bu ısırma davranışı,çocukluk döneminde gelişiyor.
Genellikle oyun oynarken ısırıp,tırnak çıkarıyorlar ve devamındaki süreçte böyle devam ediyor.
Benim sokakta beslediğim bir yavru da böyleydi fakat ısırmaya oyun esnasında bizzat kendim alıştırdığımı farkettim,erişkinliğe varana kadar bu böyle devam etmişti ama önü kesilebilir deniyor.
Özellikle ısıtıp acıttığı zamanlarda hafif bir ses tonuyla şşt diyebilirsiniz,anlayıp kendini geri çekecektir,zamanla da yapmaması gereken bir davranış olduğunun farkına varır.
Su püskürtmek garip geldi,kedi sizden soğuyabilir hani belki ısırılmaktan kurtulursunuz ama kedinizle de eski samimiyet ve güven bağınız kalmayabilir çok mecbur kalmadıkça yapmayın bence.
Hem ev ortamı da ıslanacak hiç gerek yok..

Emirckr

Gözlemlediğim kadarıyla bu ısırma davranışı,çocukluk döneminde gelişiyor.
Genellikle oyun oynarken ısırıp,tırnak çıkarıyorlar ve devamındaki süreçte böyle devam ediyor.
Benim sokakta beslediğim bir yavru da böyleydi fakat ısırmaya oyun esnasında bizzat kendim alıştırdığımı farkettim,erişkinliğe varana kadar bu böyle devam etmişti ama önü kesilebilir deniyor.
Özellikle ısıtıp acıttığı zamanlarda hafif bir ses tonuyla şşt diyebilirsiniz,anlayıp kendini geri çekecektir,zamanla da yapmaması gereken bir davranış olduğunun farkına varır.
Su püskürtmek garip geldi,kedi sizden soğuyabilir hani belki ısırılmaktan kurtulursunuz ama kedinizle de eski samimiyet ve güven bağınız kalmayabilir çok mecbur kalmadıkça yapmayın bence.
Hem ev ortamı da ıslanacak hiç gerek yok..

dd13

Merhaba, cevabınız için teşekkürler.
Bazıları burnuna vurun dedi, denedik, olmadı. Bazıları yüksek sesle reddedin ve kenara çekin bebişinizi dedi, yaptığımızda 10 kat hırsla üstümüze geldi djdjdj. Tepkisiz kalmak da olamıyor açıkçası, çünkü ben de insanım, bir iki ısırınca sessiz kalsam da sonra aradan hava gire gire daha sert ısırmaya başlıyor ve canım acıyor.
Tekmeleme için oyuncak aldım, beni ısırmaya yaklaşınca onu versem de 1-2 kere canı isterse alır, onun haricinde ısırmaya devam. Yani benim kolumdan oyuncağa geçiremedim. Onun haricinde olta, hacıyatmazlı fsre gibi birçok oyuncakla da oynuyoruz ama çözemedik

IIREMMM

Bir veterinere danışın bence,bakalım onlar ne diyecek .

RmysaGzalan

Aynı sorun bende de var 2 aylık bir afacanım var önceden de kedi bakmış biriyim evlenince evdeki yavrulardan birini kendi evime getirdim hiçbir kedimde ısırma huyu yoktu can acıtırcasına ama buu öok fena çıktı sıpa skdk dün en son eşimin gözüne tırnak atınca artık bi çözüm aramaya başladık bu ciddi bir sorun oldu Allah korusun gözünü çizebilirdi o an ama anladığım kadarıyla kimsede cevap yok 😂

ben de bu dertten muzdaribim. her yolu deniiyorum araştırma yapıyorum. internette şu bilgiyi buldum. ben denicem denemek isterseniz.

"Yavru kediler bu yaşta, sahibinin ellerini hep bir oyun aracı olarak görür ve onları tırmalamaya ya da ısırmaya çalışır. Dolayısıyla onları severken ellerinizin bir oyun aracı değil; aksine onu tutabilmek, sevmek ve beslemek için olduğunu öğrenmelidir. Bunu öğretmek için işinize yarayabilecek en iyi oyuncak plastik bir pipet olacaktır.

Pipetle birlikte yavru kedinizi oynatarak, enerjisini atmasını sağlayabilir ve pipet ile eliniz arasındaki farklı anlamasını sağlayabilirsiniz. Bunu pipeti yerde hareket ettirerek, arada yukarı kaldırıp, indirerek ve kedinizin onu yakalamasına izin vererek yapabilirsiniz.

Ayrıca plastik pipet, yavru kedinizin diş çıkarma sürecinde de işinize yarayabilir. Zira yavru kediniz diş çıkarma sürecinde, diş etleri kaşındığı için sürekli bir şeyler ısırmak isteyecektir. Plastik pipetler, yapısı itibariyle ısırmak için idealdir.

tam dis degistirme dönemi dişleri kaşınıyodur bi de ilgi istiyo alıstırmazsanız elle oynatmaya büyüdükce gecer büyük ihtimal

dd13

Matabi çubuğunu deneyeyim teşekkür ederim.
Emir bey cevabınız için teşekkürler. Zaten benim korktuğum da güven ortamının zedelenebilecek olması. Emin olun şişt demekle geçseydi zaten bunu yazıyor olmazdım jdjdjd
Su fışkıracak da tabi ki avucuma su doldurup üstüne fırlatmak gibi değil, ufak bir fısfıs kutusuna/gargara kutusuna koyup fıslatmak. Veterinerimiz bizle değil spreyle ilişkilendireceğini söyledi ama dediğim gibi amacım onu son çare olarak kullanıp başka yöntemler denemek. Açıkçası bizimkinin yaşı biraz da ergenliğe yaklaştığı için agresyon da artabilirmiş, biraz da o sebeple çözmeye çalışıyoruz.
6-7 aylıkken ne olur bilemem ama önceki aylara göre şu an ısırması çok arttı ve bu da benim kafamda ısırmasının geçip geçmeyeceğine dair bir şüphe yarattı malesef :((