Kedim Sürekli Koltukları Tırmalayıp Yırtıyor!!!

patiirma23

Kedim özellikle bi şeye kızarsa hemen gidip koltukları tırmalamaya başlıyor. Tırmalama tahtasının yüzüne aldiğımız günden beri bakmıyor. 4 yaşında ve biraz şımarık bi kız aşırı sevgiden böyle oldu:) Koltukların gan kolçaklarını resmen paramparça etti kılıf alıp üstüne örtü örttük hala tırmalıyor. Çözüm fikri olan?

9 CEVAP

ursaminor

Hayatta en çok acıdığım şeylerden biri perdeye dünya kadar para verilmesidir. Çok anlamsız geliyor bana yani neden incecik bir kumaş bu kadar pahalı oluyor. Nasıl oluyor. Buna uyuz olduğumdan perdelerimi kendim dikmeyi öğrendim. Perdeleri özenle diktim. Saatlerce günlerce uğraştım. Hepsi aynı boy olsun bilmem ne. Sonra kızımız eve geldi. :D
Kızımız eve geldi ve düz olan tül perdelerimiz artık desenli. :D
Evet, hepsinde tırnak deliği deseni var. Evdeki bütün perdeler böyle artık ajurlu gibi. İlk başlarda şişt fişt diyorduk da artık tınlamadığını biliyoruz. Bazen eşim lan sıçtın ağzına perdelerin filan diye söyleniyor. Ama yani perde namına bir şey kalmadı hiçbir odada.

Ayrıca halılar.
Bizim halılar tüysüz kilim gibi olanlardan. Her halının altına girip zıplayarak halıyı ikiye katlamayı ve dünyanın en büyük düşmanlarından biri olan halı kenarlarını sahip olduğu tüm tırnaklarla parçalamayı bir görev edinmiş.
Bu halı kenarları onun için bölüm sonu canavarı gibi. Doom'un son iblisi öyle yani. Her gün biraz daha iplik çıkıyor içinden. Artık nasıl bir hayal dünyasıysa...
Koltuklara değinmiyorum bile.
Tırmalama tahtasını da kullanıyor üstelik. Ama bu perde-halı-koltuk fantazisi başka bir şey.
Engellemek mümkün değil işte. Hayal kurmayın :D

emreovec

Çözüm; dünya malı dünya da kalır :)

Koltukları, perdeleri telef olmayan var mıdır acaba ? :) Bence kedilerin koltukları vb. ev eşyalarını tırmalamaması engellenemez, siz evdeyken yapmasa bile yalnız kaldığında mutlaka halılar, koltukları tırmalar. Doğası bu hayvananın. Ya da tırnaklarını düzenli olarak keseceksiniz.

Bir kediye hayırı öğretebilirsiniz ama yine yapar yine yapar yine yapar. Nadir örnekler var ama yüzde olarak çok düşükler. Kedi'ye su sıkın, yok sabunla koltukları yıkayın falan diyenler olursa da umursamayın. Yapacak yani.

Benim ki de koltuk değil ama halıları telef ediyor. Hayır diyorum. Bırakıyor. Sonra tekrar.

nyancat

Tırmalama tahtasına alıştırmaya çalışın ödül mamasıyla falan bizimki kendiliğinden alıştığı için koltuğa halıya zarar vermiyor birde koltuklarınızı kadife kumaş alırsanız çooook uğraşmadıkça zarar veremez

BETS

tırmalama tahtasına kedi otu spreyi sıkıp tırnaklarını zorla sürterek alıştırdım ben ve her tahtaya dokunuşunda ödül maması verdim artık kızınca koşarak tırmalama tahtasına gidip onu telef ediyor :) Bence alıştırmaya çalışın pes etmeyin.

Anonymus827062

Hiçbir şekilde caydiramazsiniz ne yaparsanız yapın. Arsız kedi her zaman arsız dır. Sizi hiçbir zaman dinlemez ve yapar. Benim ne perdem kaldı ne halı ne sineklik ne de koltuk hepsini mahvettiler. Anlayacağınız eve soktuguma pişman oldum ki hayvanları çok severim bugüne kadar her türlü hayvan besledim. Kedi köpek türevi hayvanları kapıdan içeri bile sokmayacaksin aslında. Hayvan lara gereken ilgiyi dışarıda gostereceksin. Mama su vs. Gibi yardımlar. Hele ki bir de titiz ve temizlik seven biri iseniz psikolojiniz tamamen alt üst oluyor...

Friolero

Bizim çözümümüz şöyle oldu: koltukların üstüne uyumlu bir örtü aldık.

Perdeleri de kenara çekip topluyoruz perde toplama ipiyle. Gerçi bizimki rustik perdenin üstünde dolaşma hastası ama ona da bir çözüm yok :)) bize zararı yok, düşer diye korkuyorum.

patiirma23

O sprey zararlidir diye almamistim kimyasal en nihayetinde diye dusundum. Bi denerim ama umarim ise yarar

patiirma23

Hahaahah vallahi onun hayal dunyasi bizi cildirtiyor ama artik yani sist pist olayindan biz de caydik cunku dedikce inadina gozumuzun icine baka baka yapiyor

Anonymus827062

En basit çözüm dediğim gibi kedi köpeği eve sokmamak onun yerine kuş alın akvaryum bakın vs