Yeni Doğmuş 1 2 Haftalık Kedi Nasıl Bakılır Nelere İhtiyaç Vardır

Yusufskbs

Yeni doğmuş gözleri açılmamış kedi nasıl bakılır nelere ihtiyaç vardır

13 CEVAP

aslihan_e

Yavru kedi sütü tozu alıp kullanmanız gerek, kedi biberonu ile. Kaliteli süt tozu olmalı yoksa ishal yapabilir. Kakasını çişini yapamazlar sizin yaptırmanız gerek. İki saat ara ile besleyip çiş ya da kaka yaptıracaksınız. İnternetten videolarını izleyebilirsiniz, nemli pamukla masaj yapıp yaptırmanız gerekli yoksa ölür.

aslihan_e

En iyisi süt anne bulmak

amillaaa

Evet bebek kediler sarı, kremamsı bir kıvamda dışkı yapar genelde. Arkadaşın da dediği gibi başlarda 2-3 saatte bir beslemeniz gerekir, ilerleyen zamanlarda yavaş yavaş sıklığını azaltırsınız.

amillaaa

Uyuyorsa bile uyandırıp vermelisiniz evet, en fazla 1-2 saat gecikmeli öğünler. Bir de sıcak su çok önemli. Biz sıcak su torbası yerine su şişelerine dolduruyorduk sıcak suyu, bir örtüyle örtüp kedinin yattığı kutuya koyuyorduk. Ev size soğuk gelmese bile bebek kediler çok hassastır ve vücut ısılarının korunması çok önemlidir.

aslihan_e

Pireleri yakalamaya çalışın şimdilik, yakalayınca öldüremiyorsanız çamaşır sulu suya atın pireleri. Bebek olduğu için ilaç verilmez, yıkanması da sakıncalı. Sıvı alsa da kendi kendine yapamaz çişini kakasını, onların poposunu anneleri yalayıp yaptırıyor nemli pamuktaki olay ıslak anne dili ile yalama hareketi yapmak. Kaka da yaparlar.

Emirckr

Veterinerden yavru kedi süt tozu alıp kedi biberonu ile besleyin,beslemeyi yaklaşık 2-3 saat arayla yapın ve her besleme sonrası çişini/kakasını(zaten bildiğimiz dışkı gibi olmuyor sadece sütle beslendiği için çişe benzer sıvı bir şey çıkıyor.)
Sizin yaptırmanız gerek,baştan zor gözükebilir ama gerçekten çok kolay.
Yumuşak bir bez veya pamukla poposunu yavaşça silerek o bölgeyi uyarın zaten anında yapacaktır.

Onun dışında artık geceler soğudu,uyuduğu yere yanına bir sıcak su torbası(havlulu olsun.)koyabilirsiniz o sıcaklıkla hem üşümez hem de kendisini yalnız hissetmez,rahat uyur :)
Benim baktığım annesi tarafından reddedilmiş 4 günlük yavru kedi mesela onu annesi zannedip emmeye çalışıyordu,sürekli onun üstünde uyuyordu..
(Daha sonra kendi annesi kabul etti neyseki.)
Fakat eğer zor olur bakamam derseniz,süt anne arayışına girebilirsiniz.
Anne sütünün yerini maalesef hiçbir şey tutmuyor o yüzden yeni doğum yapmış bir kedi bulursanız çok daha iyi olur.(bulmak için ilan açabilirsiniz.)

Ancak bulamazsanız da üzülmeyin,daha önce deneyimim olmadı ama onu büyütmek,hayata tutundurmak müthiş bir duygu olsa gerek.
Biraz anlayınca,yürümeye başlayınca hep peşinizden gezecek,size fazlasıyla bağlı olacak.

Emirckr

Pire çözümü içinse henüz fazla küçük,
Bu kadar küçükler için alternatif bir uygulama yok diye biliyorum.
Birkaç hafta sonra veterinere götürebilirsiniz ağızdan şurup şeklinde dış parazit ilacı verebilirler.(ancak bazıları 1 ayı geçmesini bekliyor.)
Yani çok yoğun,hayvana zarar verecek düzeyde pire yoksa belki de beklemek en doğrusu.
Zaten küçük olduğu için pireleri farketmek daha kolay oluyor gördüğünüz an elinizle alıp çamaşır suyu+su karışımlı kaba atın boğulup ölürler.
Yalnız elinizden kaçırmamaya dikkat edin,sonra bulması çok zor olabilir,yayılır.
Ayrıca yavrunun yattığı yeri de sık sık temizleyin,silkin çok ses olmaz,korkmaz derseniz süpüredebilirsiniz.
Çünkü pire yumurtaları düşüp ileri de sıkıntı yaratabilir.

Yusufskbs

Günde kaç defa beslemek gerek sadece sıvı içiyor kaka yapabilirmi ki

Yusufskbs

Gözü açılmamış kedide bit parazit pire varsa ne yapabilirim

Yusufskbs

Uykusundan uyandırıp mama vereyimi yoksa uyandırmama gerek yokmu

Yusufskbs

Kedi biberonla zor içiyor istememesi normalmi

Yusufskbs

Kedi biberonla zor içiyor istememesi normalmi

Yusufskbs

Kedi biberonla zor içiyor istememesi normalmi