Çok Bağırıyor

Therumeysa

Çok kedi baktım ama böylesini görmedim kedim sürekli kızgınığa giriyor ve sürekli bağırıyor apartman inliyor uyutmuyor ders çalıştırmıyor bir yaşından önce kısırlaştırmak istemiyorum sorum şu her bağırdığında kızsam susmayı öğrenir mi yoksa kızarak hata mı ederim sonuçta hayvan istemeyerek yapıyor

5 CEVAP

ursaminor

Sizin istemiyor oluşunuz aslında ona iyilik değil kötülük.
Bakın kedilerde yumurtlama insanlar/köpeklerdeki gibi değil. İnsanlar/köpekler düzenli yumurtlar ve çiftleşme olmadığı zaman bu yumurtaları regl yöntemiyle vücutlarından atarlar.
Kediler de ise yumurtlama çiftleşmeden sonra gerçekleşir. Yani teşvik olur. Bu durumda her kızgınlığa girdiğinde alınması gereken yumurtalık kitlesi daha da büyük hale gelir. Ve sık kızgınlığa giren kedilerde kist oluşumu daha hızlı ve acı verici hale gelir.
Kedinizin doğum yapmasını planlamıyorsanız, derhal kısırlaştırmanızı öneririm. Rumeysa'nın da dediği gibi, yurt dışında bir kere bile kızgınlığa girmeden yapıyorlar kısırlaştırma işlemini.
Ben hep çok istedim. Ama 6 aydır her haftasonu babamın rahatsızlığı nedeniyle İstanbul'a gitmemiz gerekiyor. Bu yüzden bir türlü yaptıramıyoruz. :(

dollfacepersian

Sürekli kızgınlığa girmesinin iyi olmayan nedenlerden ötürü olabilir. Hatırladığım kadarıyla birinin kızı da sürekli kızgınlığa giriyordu ve kist olduğu için böyle olduğu anlaşılmıştı. Birde bence 1 yaşını beklemenize gerek yok. Yurt dışında yapılan araştırmalara göre 5. Aydan sonra kısırlaştırma yapılmasında sorun yok olduğu bilgisine ulaşılmıştı. Bence daha fazla kızgınlık stresi yaşamadan şuan ki kızgınlık biter bitmez kısırlaştırmanız iyi olur

dollfacepersian

Emrezrtrk
Çok sık kızgınlığa girmesi normal değil. Bence veterinere götürüp durumu anlatın..En azından ultrasonla kist olup olmadığını baksın. Kist olmasi ölümcül bir durum değil bildiğim kadarıyla

Therumeysa

Öncelikle çok geçmiş olsun allah acil şifa versin kızgınlığa girmesinin sebebi bir erkek kedi malesef iki hafta aralıkla geldi evimde kaldı 3.5 aylık bir kedi ama yinede etkiledi kediyi her gidişinde kedim kızgınlığa girdi asıl isteğim hayvanı hiç kısırlaştırmamak ve jinekolojiyi öğrendiğim bir kaç sene içersinde çiftleşmesine ve doğurmasına izin vermekti ama malesef sürekli bağıran bir kedi çıktı ortaya önceki kedim altı aylıkken kısırlaştırıp arkasından geken bir dizi hastalık sonucu öldüğü için bir yaşını beklemek istemiştim ama böyle zararları olduğunu bilmiyordum eninde sonunda kısırlaştıralacaksa şimdi kısırlaştırması daha iyi sanırım teşekkür ederim yardımlarınız için

emrezrtrk

şuan maddi durumdan dolayı ben de kedimi kısırlaştırmıyorum kedim iki haftada bir giriyor kızgınlığa yoksa benim kedimde de mi kist var yoksa kedim ölücekmi kist kedimi öldürür mü?