Feline Akneden Kan Parazitine Giden Yolculuk??

PaSuNe

Arkadaşlar çok üzülüyorum kedilerimi kaybedebiliriz, bilen lütfen içimi rahatlatacak şeyler söylesin. benim İki tane kedim var scotttish ve british. İkisi de bebekliğinden beri benimle beraber. Bütün aşıları bütün bakımları hijyenleri herşeyi olabilecek en üst düzeyde yapıyorduk. Evde annem ve 7aylık bir bebeğim de var. Scottish olan erkek, sütlaç . 2 aydır feline akne tedavisi uyguluyorduk , aknesi o kadar artmıştı ki kanıyordu her yerde. Porselen mama kabı, hillss hipoalerjenik manalar günlük 2-3 defa crystalin ile silip kremler, yüksek A vitamini tablet, Bağışıklık güçlendirici pasta… fayda etmedi iyileşmedi, britsh olan kedim pamukta da çoğalmaya başladı. 4 gün önce ikisini de rutin aşıları var diye veterinere götürdük. Veteriner şaşırdı ve gelmemesinden şüphelendi. Gerçekten herşeye rağmen artması bizi de üzüyordu. Çenedeki akneli bölgelerden Sürüntü örneği aldılar. Laboratuvara yolladık. Röntgen çekildi ve sütlaçın karaciğer ve dalağı aşırı büyümüş, karaciğer neredeyse kalbe dayanmış. Kan tahlili yapıldı , HCT normal aralığın çok üstünde bulundu. Böyle olunca Kan parazitinden şüphe edildi. Koskoca Ankara’da kan parazitine bakan lab yok, kanlar alındı İstanbul da vetLab’a yollandı.veteriner eve götürme tehlikeli dedi, ağladım neye uğradığımızı şaşırdık çünkü başımızdan kaynar sular indi. Gerekirse maske eldiven ile gezerim yine de onu günlerce veterinerde bırakamam dedim . Sonuçta kesin bişey yok , oğlumu boşu boşuna üzmüş olmak istemem dedim. Evdeydik dün Sütlaç ateşlendi veterinere götürdük ve arka bacak arasına denk gelen bölgede bir lezyon görüldü. Yeni oluşmuş. Böylece sütlacımı orada bırakmak zorunda kaldım. İlk verilen sürüntü örneği sonucu bugğn geldi . Stafilokok üremiş. Sekonder bir mantar enfeksiyonu dedi vet. Kan paraziti olup olmadığı yarın belli olacak. Pamuk hala evde bizimle. Heryerde arkadaşını arıyor. Üzgün. Pamuk da zaten bulaş oldu bu enfeksiyonlarla ama akne dışında başka belirti göstermiyor şimdilik.

15 CEVAP

Jiyansutlac

Çok geçmiş olsun bebeklerinize allahtan şifa diliyorum inşallah sağlıklı ve mutlu olurlar🙏🏻🤍

Superisi814

Merhaba,
Çok geçmiş olsun.
İlk kez duydum böyle bir şey.Hekimin güvenli ellerinize bırakmanız iyi olmuş..Dualarım yavru ile.
Ancak olandan kendinizi suçlamayın, bu sadece aciniza neşter atmak ve kendinize haksızlık etmek demek.
Zaten elinizden gelenin en iyisini yapmışsınız.
Şimdi o canin içinde bindiği sürecin kolaylıkla ve rahatlıkla sifalanmasi için dua edelim..

aslihan_e

Belki onlar son aşamada fark etmiştir ondan kaybetmiştir hayvanlarını. Erken teşhis hayat kurtarır derler. Sizinkiler yemeden içmeden kesilmeden, tamamen tükenmeden sorun olduğu ortaya çıkmış. Benim oğlum da 3 gündür veterinerde yatılıydı sizi çok iyi anlıyorum. Benimki mama yemiyordu o yüzden kendim de yiyemedim, 1 haftada 3 kilo verdim. Kalbimde çarpıntı oluyordu sürekli, dalgınlıktan duşa kıyafetle girmişim. Dün akşam oğlumu aldım daha iyi şekilde. İnşallah siz de kavuşursunuz. Aslında tedavi uygulandığı halde artıp kanama noktalarına gelen akne için çeşitli testler yapmak veterinerin aklına gelmemiş mi 2 ay boyunca? Biraz veteriner ihmali mi var acaba yoksa 2 ay boyunca iletişim kurmadınız mı veterinerinizle? Ben de kedim için en kötü senaryoyu fip'i düşünüyordum, veteriner de fip için test yapacaktı ama antibiyotiğe cevap verdi oğlum. Belki sizinki de ilaçlarla çözülecek bir sorundur. Mantar da dalak büyümesi yapabiliyormuş mesela. İnşallah çok ciddi bir şey çıkmaz. Dualarımız sizinle...

PaSuNe

SuPerisi814 çok teşekkür ederim. İnsan vicdanına söz geçiremiyor. Ben kısırlaştırırken bile çok ağlamıştım . Hastalanacakları hiç aklıma bile gelmezdi.

PaSuNe

aslihan_e evet erken farkettiğimiz için çok mutluyum veteriner kliniğinde 3 farklı hekim var 2 ay içinde tabii ki kontrollere götürdük ama sorun şu ki diğer ikisi pek ilgilenmedi bakıp temizleyip bıraktılar ve abim götürmüştü ben gitmemiştm. Keşke gitseydim. Size de çok geçmiş olsun. Umarım biz de yarın oğlumuza kavuşup rahat bir uyku uyuruz. Kan değerleri kötü çıkmasa hiç korkmayacağımsadece mantardır diyeceğim ama 😔😔 sabah ola hayrola. Güzel dilekleriniz için teşekkürler

emeleker33

çok geçmiş olsun

PaSuNe

Sonuçlar çıktı, evet kan paraziti var. Ayrıca da akneden aldıkları numuneden de iki ayrı mantar üremiş. Baş bölgesinde lezyonlara sebep olan bir mantarmış. Malesef Oğlumun baş bölgesinde üç tane lezyon oluşmuş 😔😔😔 bugün evdeki kedim pamuğu da götüreceğiz tahlil için. Ağlamaktan helak oldum . Var mı kedisinde lezyonları olan biri, umarım yoktır ama varsa nasıl bir tedavi sürecinden geçtiğinizi anlatır mısınız..

Superisi814

Sürecinizi takipteyim.Ukarim konuda deneyimi olan birileri görsün ve yardım eli uzatsin.
Dilerim evdeki sağlıklıdır.Allah sürecinizi kolaylaştırsin.

aslihan_e

Sizde görülen parazitin türü neymiş acaba? Ekşisözlük'te bir yazar kedisinin mycoplasma adlı kan paraziti kaptığını yazmış, normalde belirti vermeden kanı bitiriyormuş ama onlar erken teşhis yaptığı için bir haftada ilaçla iyileşti yazmış.

PaSuNe

Pamuk da aynı şekilde sütlaç gibi hasta çıktı, 😔😔😔 zaten aynı evde aynı yemeği yiyip aynı suyu içip aynı tuvaleti kullanmalarından dolayı aksi olsaydı mucize olurdu. iç organ görünümleri ve baş bölgesindeki röntgende görülen lezyonlar aynı. Karaciğer ve dalakta büyüme. Ama sütlaçtan daha iyi , sütlaç daha ileri bi vaka, pamuk daha işin başında gibi Şimdilik semptomatik tedavi süreci ile pamuğu eve getirdim. Sütlacın bugün beşinci günü . Bizim şöyle bir sıkıntımız var kan paraziti var fakat türü ve sınıflandırılması yapılamadı. İstanbul’a VetLab’a tam üç tüp kan yolladık. Fakat bizden tekrar kan ve froti istediler. Gerekçeleri de, bir parazit var evet ama ne olduğunu bilmiyoruz 😔😔😔 bir daha bakalım

PaSuNe

Veterineri hekim de, tekrar kan yollamak istemedi. Çünkü kan değerleri çok kötü şu an tam olarak tedavi edici bir ilaç da bulamıyoruz , sıkıntı şu ki antiprotozoal ilaç temin edemiyoruz dedi. Antihelmintikler ile başlayacağız dedi 😔😔 Herşey o kadar kötü ki hiç iyiye giden bir şey yok

Superisi814

Çok geçmiş olsun 😟
Lütfen Hızır gibi çözümler yetissin size 🙏

aslihan_e

Acaba kan nakli yaptırsanız biraz iyi gelmez mi ki, şöyle sağlıklı bir kediden. Veterineriniz bu konuda bir şey söyledi mi? Kan nakli yapıldığını duymuştum kan paraziti sorunu yaşayan kedilere. Bir de B vitamini kullanmaları gerekmiş.

aslihan_e

Biri şöyle bir şey yazmış "kedim Dünya'ya kan paraziti teşhisi konuldu . yaklaşık 3 aydan beri tedavi görüyoruz . ilk olarak monodoks kullandık bir süre iyi hissetti kendini ilacı kestiğimiz ayın sonunda tekrar kötü oldu şimdi her gün günde 2 kere veterinerde damardan panteramycin alıyor. bu tedaviye cevap vermezse kan nakli gerçekleşicek." Sonrasında ne yaptılar işe yaradı mı bilmiyorum ama belki ilacı veterinerinize danışırsınız.

PaSuNe

Kan paraziti çok nadir görülüyor. Memlekete gitmiştik. Ev çatı katında. Balkonda güvercin yuvaları vardı . Gittikten sonra temizledik ettik ama pire veya keneden olmuş olabileceği söyleniyor. Bütün suçlusu biziz yani 😔😔 birşey olursa kendimi asla affedemem. Sizce erken teşhis edildiği için tamamen tedavi edilme ve kurtulma durumu olur mu. Nereden araştırsam sonunda kedilerinin öldüğünü yazmışlar günlerdir uyku girmiyor gözüme. Henüz ikisi de 1.5 yaşında . Evimizde yas var resmen. Böyle bir şeyle karşılaşacağımız asla aklıma gelmezdi. Dua edin nolur sonuçlarımız güzel gelsin yarın. 😔😔😔