Anne Kedi Ne Zaman Yavrularını İstememeye Başlar?

semagolge

Anne kedi yavrularının gitmesini ne zaman ister ve yavruları gittiğinde üzülür mü?
Üzülmemesi için onun yavrularını istemediği zamana kadar beklemek mi gerekir?

6 CEVAP

Emirckr

Sürekli bir arada olduklarında genellikle istememe gibi bir durum oluşmuyor.
Ama yavru bırakmazsa 3-4 aylıktan itibaren emzirmemeye,memeden uzaklaştırmaya çalışabilir ama yavru da zaten yaş ve kuru mamanın tadını alınca sütten kopmaya başlıyor,en azından bizimkisi böyle oldu.
Bizim 4 yavrumuz vardı şu an yanında 1 tanesini bıraktık yaklaşık 3 aylık oldu.
Annesi halen yavruyu ortalıkta göremediği zaman miyavlayıp arıyor yani bağlılıkları eskisi kadar olmasa da yine de fazlasıyla devam ediyor.
Biz diğer üç kardeşi sanırım biraz erken ayırdık,
Tek tek verdiğimiz için anneleri yokluklarını pek hissetmedi ama yavruların alışması çok uzun sürdü,
İlk yavruyu 1.5 aylık civarıyken sahiplendirdik ama gittiği ilk iki gün ne yemek yedi ne de tuvaletini yaptı hatta sürekli miyavlayıp uyumamış bile..
Devamında alıştı ama bu iki gün boyunca hem yavru aşırı zorluk çekti hem de biz erken verdiğimize pişman olduk
Diğerlerini 2-2.5 aylık civarıyken sahiplendirdik en azından daha çabuk adapte oldular.
Son kalan yavruyu ise biz kendimiz bakmaya karar verdik,anneyi de kısırlaştıracağız.
Fakat yine de gözlemlediğim kadarıyla 3 aylıktan itibaren sahiplendirilebilir,anne elbette arar ama aşırı derecede de depresyona da girmez,
Mesela 1-2 aylıkken onlara çok daha düşkündü şimdi bir tık daha özgür bırakabiliyor zaten yavru da kendi kendine beslenebiliyor,daha cesurca hareket ediyor.
(Küçükken odasından çıkmaya çekinirken veya yalnızca annesi varken çıkarken şimdi tüm evi tek başına gayet rahat geziyor😅)
Yanıma gelip kendi kendime mama isteyebiliyor.
Yani kısacası ayırmak için en uygun dönem 3 aylıktan itibaren başlıyor sanırım.

Emirckr

Fakat anne hiç üzülmesin,aramasın derseniz 4-5 aylığa kadar da bekleyebilirsiniz.
Tabii 4-5 aylık yavrular ve anneyi bakmak gerçekten iyi bir bütçe ister.
Büyüdükçe mama ihtiyaçları da giderek artıyor çünkü :)
-Veya bizim yaptığımıza benzer şekilde tek yavru bırakıp onu 4-5 aylığa kadar siz bakarsınız,
Diğer yavruları 2.5 veya 3 aylıktan itibaren yavaş yavaş sahiplendirirsiniz.
(Yanında yavru varsa diğerlerini aşırı derecede aramıyor en azından arasa bile diğer yavrusuyla kendisini teselli ediyor.)

aslihan_e

İnsanlar genelde küçük yavru kedi isterler, cins değilse büyüdükten sonra sahiplendirmek çok zor oluyor. Böyle bir durumda 2 aylıkken anne kesmese de eğer ki acil isteyen varsa verilebilir. Ancak sahiplenmek isteyen kişi hazırda varsa ve acele etmiyorsa, kedi cinsse yani isteyen çok olduğu durumda anne kesene kadar beklenilebilir. Kedilerin sütten kesme durumları da farklılık gösterir. Bazı kediler 1 ayda sütten keser ilgilenmez olur, bazıları 4 ay emzirir, 5 aylıkken kendinden soğutmaya başlar. 7 aylığa kadar emziren kediye bile şahit oldum hayatımda. Ancak genelde 4 aylıkken kesiyorlar. Bu arada yavruları sütten kesince ya da kesmeden önce tekrar hamile kalacaktır. Ona göre önleminizi almalısınız.

semagolge

Bizimkiler 1 aylık oldular sütten kesmeye 3 haftalıkken başladı bile ama ilgi konusunda yavrularına karşı ilgili sürekli göz önünde tutuyor. 2. 2.5 aylıkken sahiplendirmeyi düşünüyoruz
Bakma imkanım olsa kesinlikle sahiplendirmeyi aklımdan bile geçirmem en az annesi kadar biz de alıştık onlara

Emirckr

Bizimki 1 aylıklarken emzirmeye devam ediyordu ama ardından kuru mamaya alıştırmaya başladık,arkasından 5-6 haftalıklarken yaş mama verdik özellikle onun tadını alınca pek emmemeye başladılar.
Annenin memeden uzaklaştırma gibi bir durumu olmadı ama son bizdeki yavru da 3 aylık olmasına rağmen artık hiç emmiyor.

Emirckr

2-2.5 aylık en uygun dönem gibi zaten,
Anne sütünden yeterli besini ve bağışıklığı almış oluyorlar,tuvalet eğitimi ve mamaya da alışmış oluyorlar.
Bizim ilk sahiplendirdiğimiz yavru henüz yeni kuru mamaya geçmişti ve gittiğinde iki gün boyunca yememişti..
Aslında bu kadar erken planlamıyorduk ama şehir dışına gideceklerini belirtip erken sahiplendiler,dolayısıyla alışması uzun sürdü.
Fakat 2-2,5 aylık dönem gayet ideal,
Ayrıca tavsiyem aniden değil de birkaç gün aralıklarla sahiplendirmeniz,
Örneğin birini Pazartesi birini Çarşamba/Perşembe gibi.
Böyle olduğunda daha az tedirginlik duyuyorlar.