Ailemizin 3 Üyeside Corona Oldu Kedimize Bulaşır Mı

Kedimiz tüm aşılarını düzenli oluyor karma aşısını 2 ay önce oldu çoğunluk insanlardaki corona hayvanlara bulaşmıyor diyo ama buna karşıt makalelerde gördüm siz veya çevrenizde corona olup evcil hayvanına bulaştıran oldu mu içim rahat etmiyo ne kadar yaklaşmasakta aynı evdeyiz cevaplarsanız çok sevinirim

7 CEVAP

Bizde hiç risk almamak için çok dikkat ediyoruz camları açıp elimizden geldiğince evi havalandırıyoruz ama malum havalar soğuduğu için daha zor bundan bi ay önce olsa daha rahat atlatilabilirdi umarım süreci sorunsuz atlatırız yanıtlarınız için çok teşekkür ederim

aslihan_e

Ben bu konuda birçok yabancı bilimsel araştırma okudum. Dünyaca ünlü Wikipedia'da bile kediler Korona bulaşabilen hayvanlar listesinde. Ancak buna rağmen insanlar birkaç veterinerin bulaşmaz lafına güvenerek bulaşmıyor diyor. Kediler belirti vermeden de geçirebilirler, ishal, burun akıntısı gibi belirtiler verebiliyorlarmış. Ülkemizde hangi veteriner covid-19 testi yapıyor ki kedi ve köpeklere de geçmez diyorlar. Ben ağır bir Korona geçirdikten sonra benimle uyuyan iki kedim ishal ve soğuk algınlığına benzer belirtiler verdiler. Başta Korona olduğumu bilmediğim ve doktor sadece boğaz enfeksiyonu dediği için kedilerimden uzak durmamıştım. Bulaşmaz diyenlere inanmayın, birçok bilimsel araştırma var, hayvanlara antikor testleri yapılmış. Bulaşmaz diyenlerin bir bilimsel dayanağı yok. Aşının ise Korona'yla hiçbir alakası yok. Kedilerde Covid-19'dan çok önce var olan Korona'nın aşısı bile bulunamadı. Karma aşı sadece Kedi panklopenia (Gençlik hastalığı), Kedi Nezlesi ve Calivirüs'e karşı bağışıklık kazandırır. Kedinizin bağışıklığı yüksekse hiç semptom göstermeden geçirebilir ama düşükse bazı belirtiler verebilir.

Superisi814

Merhaba,
@aslihan_e arkadaşımız gibi ben de araştırmıştım.Sanırım İngiltere'de idi , sahibinden kedisine Corona 19 geçen kedi bulgusu.Bazı kaynaklar geçmediğini iddia etse de , dilerseniz risk almayın.

esmaaa1

Ben ve ailem korona olduğu süreçte neyse ki kedim de olumsuz Br durum yaşamadık hatta kedim karantina sürecimde hep benimle uyurdu yine de siz önlem alabilirsiniz ama içiniz rahat olsun pek sanmıyorum geçebileceğini

denizz9

Bizim kadar hızlı bulaşmaz ama yine de dikkat etmek lazım çok sarılıp öpmeyin

denizz9

Bizim kadar hızlı bulaşmaz ama yine de dikkat etmek lazım çok sarılıp öpmeyin

denizz9

Bizim kadar hızlı bulaşmaz ama yine de dikkat etmek lazım çok sarılıp öpmeyin