2 Erkek Kedim Çok İştahlı

dogu_bati

Merhaba. Başlıkta da belirttiğim gibi 1.5 yaşındaki iki erkek tekir kedim çok iştahlı. Sürekli yemek istiyorlar.

İkisi de 5 - 5.25 kg civarında ve uzun boylu. Dışarıdan bakınca kilolu değil fit görünüyorlar. Dönüşümlü olarak n&d ve bozita marka mama kullanıyorum. Kedi başı günlük 75-80gr mama veriyor(du)m.

Şimdi gelelim sorunun detaylarına...

Kedimin birindeki bir saglik sorunu yüzünden geçen yıl ilaçlı mama kullanmıştım ve bu yüzden öğünlu sisteme geçmek zorunda kalmıştım. Bu sürec benim için aşırı yorucu ve yıpratıcı oldu. Çünkü surekli mama istiyorlardı. Asla doymuyorlardi. Ben mutfakta ogunlerini hazırlarken mutfak kapısının önünde sürekli miyavliyolardi. Her hareketimde mama gelecek beklentisiyle mutfak kapısına koşuyorlardi.Gece yatmadan önce öğünlerini vermeme rağmen her sabah 4- 4 buçuk gibi dakikalarca mama diye agliyorlardi. Gece uykularım bu yönden sürekli kesildiği için gün içinde aşırı yorgun oluyordum.
İkisi de çok hızlı yiyordu mamasını. Hatta biri hızlı yemeden kaynaklı kustugu için öğünlerini az ve sık vermek durumunda kalıyordum. İşim dolayısıyla yoğun çalıştığım için ve bazı günler nöbete kaldığım için bu öğünlu besleme yöntemi beni hem psikolojik hem de fiziksel olarak aşırı yoruyordu. Kedilerim bu yöntemle bana aşırı bagimli hale gelmişlerdi.
Birçok arkadaşımın iki kedisi olmasına rağmen bu tarz yeme problemi yoktu. Mama kaplari sürekli dolu oluyordu ve az yiyorlardi. Kilo problemleri yoktu.

Yazma sınırıni aştığım için aşağıdan devam ediyorum.. .

18 CEVAP

AyseMia

@dogu_bati İkisinin ayrı kaplarda yemesi gerek zaten, aynı kapta yiyorlar sanırım. O zaman bitirecek de bana kalmayacak düşüncesiyle yarışa girişeceklerdir, :D daha fazla iştahlı olurlar, illa ki birbirlerinin tabaklarından da yemeye çalışıyorlarsa gerekirse ayrı ayrı odalarda verin mamalarını. Rica ederim, dilerim faydası olur. :)

AyseMia

Bir de zaten vereceğiniz günde 1 öğün olduğu için, size en uygun müsait olduğunuz bir zaman diliminde (tercihen gece) gözlemleyerek mamalarını vermenizi öneririm. Zaten dediğiniz kadar iştahlılarsa bir oturuşta bitirmeleri gerekir bizim oburix gibi.. :))

dogu_bati

AyseMia ben sizi yanlış anladım sanırım. dediğiniz yöntemi daha önce uygulamıştım zaten ama kedilerimden biri tek seferde çok yiyince kusuyor, hazımsızlık yaşıyor. aynı zamanda yine tek öğün yiyince günün geri kalanında da sürekli mama diye dileniyorlar. çünkü çoktan yakmış oluyorlar o tek öğünü. hareketli ve oyuncular.
benim amacım mama sürekli önlerinde dursun, gün içinde az ve sık yesinler. benimkiler çok ve sık yiyor, böyle olunca gün içinde tükettikleri mama miktarı devasa miktarlara ulaşıyor.