2 Erkek Kedim Çok İştahlı

dogu_bati

Merhaba. Başlıkta da belirttiğim gibi 1.5 yaşındaki iki erkek tekir kedim çok iştahlı. Sürekli yemek istiyorlar.

İkisi de 5 - 5.25 kg civarında ve uzun boylu. Dışarıdan bakınca kilolu değil fit görünüyorlar. Dönüşümlü olarak n&d ve bozita marka mama kullanıyorum. Kedi başı günlük 75-80gr mama veriyor(du)m.

Şimdi gelelim sorunun detaylarına...

Kedimin birindeki bir saglik sorunu yüzünden geçen yıl ilaçlı mama kullanmıştım ve bu yüzden öğünlu sisteme geçmek zorunda kalmıştım. Bu sürec benim için aşırı yorucu ve yıpratıcı oldu. Çünkü surekli mama istiyorlardı. Asla doymuyorlardi. Ben mutfakta ogunlerini hazırlarken mutfak kapısının önünde sürekli miyavliyolardi. Her hareketimde mama gelecek beklentisiyle mutfak kapısına koşuyorlardi.Gece yatmadan önce öğünlerini vermeme rağmen her sabah 4- 4 buçuk gibi dakikalarca mama diye agliyorlardi. Gece uykularım bu yönden sürekli kesildiği için gün içinde aşırı yorgun oluyordum.
İkisi de çok hızlı yiyordu mamasını. Hatta biri hızlı yemeden kaynaklı kustugu için öğünlerini az ve sık vermek durumunda kalıyordum. İşim dolayısıyla yoğun çalıştığım için ve bazı günler nöbete kaldığım için bu öğünlu besleme yöntemi beni hem psikolojik hem de fiziksel olarak aşırı yoruyordu. Kedilerim bu yöntemle bana aşırı bagimli hale gelmişlerdi.
Birçok arkadaşımın iki kedisi olmasına rağmen bu tarz yeme problemi yoktu. Mama kaplari sürekli dolu oluyordu ve az yiyorlardi. Kilo problemleri yoktu.

Yazma sınırıni aştığım için aşağıdan devam ediyorum.. .

18 CEVAP

dogu_bati

Ben de tekrardan bu yönteme dönüş yapmak istedim fakat asla uyum saglayamadilar. Mama olarak n&d kısır mama kullanıyorum. Kilolarına uygun ve hatta biraz fazla olacak şekilde mama kabına toplam 150 gr mama koyuyorum. 6-7 saat içinde falan mama kabı boşalmış oluyor. Deneme amaçlı bu miktarı arttırdım ve günlük ikisinin toplamda 350 grami aşan miktarlarda mama yediğini gördüm. Tabi bu miktarda devam etmem mümkün değildi çünkü aşırı kilo alma ihtimalleri vardı. Önceki öğünlu sistemde kedi başı 75 gr olan miktarı 100 grama çıkardım ve mama kabına son bir haftadır gece yatmadan önce gunluk toplam 200 gr mama koyuyorum. Fakat sabah kalktığımda mama çok azalmış oluyor (30 gr falan kalmış oluyor). Sonra işe gidiyorum ve 16.30 gibi falan eve geldiğimde mama kabı çoktan boşalmış oluyor. Sonra yine aynı kısır döngüye giriyoruz.

Ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum. Hem maddi hem manevi aşırı yıpranmış durumdayım. Almış olduğum 10 kiloluk n&d mamalar 1 bucuk ayı görmeden bitiyor. Bu durum maddi olarak da yıpratıyor beni mama fiyatları malum. 10 kiloluk n&d mamalar 1000 lirayı aştı. Kalitesiz mama da kullanmak istemiyorum. Çok yedikleri için çok sık tuvalete çıkıyorlar. İki haftada 20 litrelik kumu bitiriyorlar.

Şu an bir sağlık sorunları yok, iç dış parazitlerini düzenli olarak yaptırıyorum, ikisi de hareketli ve oyuncu.

Buraya kadar sabırla okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Tavsiyelerinize çok ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.

Lokumcukk

Benimde iki erkek kedim var hatta birisi çok iştahlı mama kaplarında hep mama oluyor ve daha hiç tamamen bitirdiklerini görmedim Siz öğünlü mamaya geçtiğinizde sanırım kedilerinizin dengesi bozulmuş biraz aç gözlü olmuşlar Bence öncelikle gözlerini doyurun mamanız zaten iyi yanına birde orta segmente diyet mama alın karıştırıp verin gramla ölçmeyi bırakın ikisininde kabını sonuna kadar doldurun inanın bir süre sonra mamanın sürekli olduğunu bildikleri için bu kadar çok yemek istemeyecekler Birde yaş mama verebilirsiniz arada Yaş mamadan sonra kuru mamayı o kadar çok tercih etmiyorlar Yaş mama dışında ödül mamaları falanda olabilir kuru mamadan çok sevdikleri birşey keşfetsinler

Cennet29

Mamayı değişmelisiniz bence. Daha az sevecekleri bi mama alın. Aynı durumu Nd kullanırken bende yaşıyorum 1 aylık mamayı 10 günde yiyoe kedim ve peşime dolanıyor sürekli ona mama vermem için ve bu durumu sürekli ND de yaşıyoruz çok lezzetli olduğu ortada. Normalde kedim seçicidir her mamayı yemez ama bu mamanın üzerine atlıyor. Mama değişip tepkilerini ölçün bozitaya da aynısını yapıyorlarsa ondan da vermeyin. İçeriği temiz ve daha az lezzetli bir mama almanızı öneririm

dogu_bati

Daha önce farklı markaların mamalarini da kullandim. Hepsine aynı tepkiyi veriyorlar :/

dogu_bati

Evet sordum. Mama ayrımı yapmamalarinin iyi bir şey olduğunu söyledi. Olumsuz bir yorumda bulunmadı.

AyseMia

Benim de bir kedim aynen anlattığınız gibi aşırı iştahlı iken, (bıraksam 1 günde 1 kg mama yiyecek cidden) diğer kedim ise çok seçici ve iştahsız; az, az sık sık benim zorumla yer hep. O aşırı iştahlı kedimin mamasını 1 yaşına geçtikten sonra günde 1 öğüne düşürdüm mecbur, ben çözümü bu yöntemle buldum çünkü ne kadar öğün yerse o kadar daha fazlasını istiyordu, koyduğumu yiyordu 5 dk da bir mama kabına gidiyordu sürekli. Şimdi ise çok çok rahatız o da biz de, mama kabına 1 gün içinde max yiyebileceği ve yemek istediği miktarı koyun önce, sonra giderek azaltın ideal mama gramajına kadar, malum şişmanlamamaları da gerek. Ben beslemeyi geceden geceye yapıyorum yedikten sonra mışıl mışıl uyuduğu için en ideali, karnı tok olduğundan gece hareketliliği de minimum seviyeye iniyor böylece. Umarım yazdıklarımın bir faydası dokunur sizin afacanlara da, deneyin derim. :) Bizim canavarda işe yaradıysa her kedide yarar diye düşünüyorum. :D

Bu arada Cennet29; kullandığınız mama N&D'nin hangi türü acaba, belki iştahsız kızım için deneyebilirim. :)

AyseMia

Çok iştahlı bir kediden de az ve sık yemesini bekleyemezsiniz işte.. :) Bizimki de aynı durumdaydı zaten, zamanla alışıyor, alışacak, her mama istediğinde vermek zorunda değilsiniz, nasıl alıştırırsanız öyle gider. Siz sürekli devamını verdiğinizden elbette öğrenemez, daha hareketsizleştiği yaşlara geldiğinde obez de olur önlemini şimdiden almaz alıştırmazsanız. Bizimkinin de hızlı yemekten tüm tüm yutup kustuğu dönemler olmuştu, sonra düzeldi sindirimi de tek öğüne alıştıkça. Ayrıca yavaş yeme kapları da edinebilirsiniz, kedi mama kabı için uygun dar aralıklı olanlardan. Dediğim gibi şimdiden önlemini almaya çalışmazsanız sürekli onlar istedikçe siz 300-500 gram verirseniz günlük, obeziteyle birlikte birçok sağlık sorununu beraberinde getireceksinizdir. Yaşına gelip de, ideal kilo seviyesinde olan bir kedinin gramaj ile beslenmesi gerekiyor sağlığı için, onun istemesine bağlı hareket ettiğinizde ona iyilik yapmış olmazsınız. Başarılar.

dogu_bati

@AyseMia doğru haklısınız. Değerli yorumlarınız için teşekkürler :)

Cennet29

:( veterinere sordunuz mu bu durumu

denizz9

Geceleri mamayı kaldırabilirsin hatta saatli mama verebilirsin

denizz9

Geceleri mamayı kaldırabilirsin hatta saatli mama verebilirsin

dogu_bati

@Lokumcukk değerli önerileriniz için teşekkürler.
@denizz9 geceleri mamayi kaldırdığım için ve saatli mama verdiğim için başıma gelen olumsuzlukları yazdım zaten :)

Cennet29

Mama seçmeyişleri aslında harika bir durum ama aşırı yemek istemeleri ve bunun için sizi darlamaları iyi olmuyor 😂 umarım bu durum düzelir yada bir çaresini bilen arkadaş öneride bulunur

dogu_bati

Teşekkürler @Cennet29
Çözüm önerisinde bulunabilecek yok mu gerçekten çok çaresizim :((

dogu_bati

@AyseMia önerileriniz için çok teşekkür ederim. Bugünden itibaren denemeye başlıyorum fakat şöyle bir problem var. İkisi de çok yemek istiyor, hangisinin max ne kadar yiyebileceğini kestiremiyorum 😅