Kedimin Kafasında Canlı Böcek Gördüm Sanırım Pire

Coconutbey

Merhaba kedim 4 aylık ve kedimi severken bi anda kafasının ensenin oralarda gezen bir şey gördüm ve yakalayamadım napıcam sanırım pire olmuş. Acil yardım eder misiniz çok korktum suan ilk defa bu oldu

9 CEVAP

Deniz1741

İç dış parazit ilaçlarını yaptırmalısınız.

Casperbeyy

Ben de iki gün önce bir sokak kedisini sevdim,hemen akşamına pire gördüm.şimdi çıktım veterinerden iç dış parazit yaptırdım.a d v a n t a g e marka .

Casperbeyy

Veterinerimiz pire konusunda çok kuvvetli olduğunu söyledi

Emirckr

Veterinerden 4 aylık olduğunu belirterek dış parazit damlası temin edip evde kendiniz de uygulayabilirsiniz.

Coconutbey

Ay bugun acil işim olduğu iicin götüremedim artık yarın inşallah götürücem geçer inşallah

Emirckr

Geçer geçer,bizimde yan bloğa bodrum kata kedi yavrulamıştı,daha sonra pirelendiğini söylediler yavruları da öylece dışarı çıkarmışlar hayvanlar bodrum kattan da sokağa çıkınca şaşırmışlar anne bile fazlasıyla paniklemişti.(içeri taşımaya çalışıyordu sürekli.)
Daha sonra veterinerimize danıştım,Advantage adlı markayı vermişti yavrulara yarım doz anneye tam doz yapmamı söyledi,
Yaptıktan birkaç saat sonra zaten pireler ölmeye başlıyor.
Tabii bodruma da yayıldığı için site yöneticisi ilaçlama falan da yaptırmıştı kediler de kurtulduktan sonra tekrar içeri almışlar.Bir daha sorun olmadı sanırım..

Coconutbey

Ayyy peki evin içine yayılmış olma ihtimali var mi hayvan evde yerde dolanıyor 😂

Emirckr

Yayılsa bence üstünüze özellikle bacaklara atlardı,
Kedi piresi fazla sıçrayamıyor(kediler alçak oldukları için pirelerin yetenekleri de o kadar gelişmiş.)yani genellikle ayağınızın biraz üstündeki alana sıçramaları en olası yer.
Farketmem deseniz de benim çocuklukta başıma geldiği için biliyorum,o pire hareket ederken çok bariz bir kaşıntı hissiyatı oluşuyor zaten😅

Onun dışında önce bir kedinize dış parazitini yaptırın daha sonra zaten kedinizin üstünde olup kanını emen tüm pireler ölecek,
Eve yayılmış pire varsa da öncelikli konakçı tercihi kediniz olacaktır çünkü onların vücut ısısı bizden biraz daha yüksek.
Evdekilerde yavaş yavaş kedinizin kanını emip ardından ölecektirler.
Biraz sabır isteyen bir süreç,iki haftayı bulabilir tamamen kurtuldum diyebilmeniz için.
Ama iki haftayı aşarsa üç-dört haftayı bulursa ve yine de pire görmeye devam ederseniz evde yayılmış olabilirler,bir ilaçlama firmasıyla konuşabilirsiniz.
Şimdilik yapmanız gerekenler dediğim gibi kedinize dış parazit ve belki evi dip köşe silip özellikle süpürmekte işe yarayabilir.
Pireler genelde açık,hava alan noktaları sevmezler,karanlık alanlar favorileridir.
Ayrıca yataklar,koltuklar ve birde halı içlerinde de yaşayabilirler.
Buraları da detaylıca süpürürsünüz.

Ama dediğim gibi hiç üstünüzde pire görmediyseniz eve yayılmış olma ihtimali son derece düşük.
Kimileri kedi piresi insana geçmez diyor ama geçiyor, sadece bizde yaşamaları için uygun ortam yok fakat sıçrar mı sıçrar tabiki.

Coconutbey

Dış parazit damlası bugün kedime damlatıldı eve getirdiğimizde arada bir kaşınıyo kafasını kaşıyo ayagıyla normal mi bu Peki