Kedimin Patileri Sırayla Şişiyor Ağrı Yapıyor Ve Yere Basamıyor.

kmertingen

Merhaba, 4 aylık dişi tekir bir kedim var. Geçtiğimiz haftalarda sabah uyandığımda kedimin topalladığını farkettim, hemen veterinere götürüp kontrol ettirdiğimizde kırık-çıkık yok doku zedelenmesi olabilir dedi rahatladım. Aradan 2 gün geçtiğinde ise hiç sıkıntısı olmadığı arka patisinde topallık başladı, solunum 180, iştahsızlık, şişlik ve halsizlik duruma eşlik etti… Gece yarısı acil bir veterinerine götürdüm filmi çekildi kemik kanseri olabilir, eklemleri dağılmış düşmüş vs gibi şeyler söyledi. Uzman hekimin görmesi gerektiğini, belki patisini ampute edebileceklerini, belki ameliyat olacağını ve ilk defa böyle bir durumla karşılaştığını belirtti veteriner. Ertesi gün filmlerini de alıp kendi veterinerimize götürdüm o da duruma şaşırdı ve tanı koyamadı. Kortizon ve b12 tedavisi başlattık, alanı daralttık ve gözetimde tuttuk. Biraz ön patisi toparlamaya başladı derken şimdi arka patisi kötüleşmeye başladı. Veterinerimiz de ilk defa böyle bir şey gördüğünü, kemik kanseri olmadığını ve belki kendiliğinden geçebilir ilacı keselim diye belirtti. Bugün arka patisi şiş tekrardan şişmeye başladı ve ağrısı var. 4 gün b12 ve kortizol kullandık şu an bir şey kullanmıyoruz. Daha önce başına böyle bir şey gelen ya da böyle bir vakayı gözlemlemi bir uzman varsa yardımlarınızı bekliyoruz. Şimdiden teşekkür ederim.

4 CEVAP

aslihan_e

Bizim bir kedimiz sürekli yüksekten atladığı için bir dönem sürekli bacaklarında şişme, ödem oluyordu, acaba öyle bir şey mi bilmiyorum. Soğuyunca ağrısı artar derler ya mesela o an şişmiyor, belirti vermiyor ama günler sonra şişip topallamaya başlıyorlar. İnşallah öyle bir şeydir. Ödemi atınca düzeliyor öyle olunca, eğer ki kemikte sorun yoksa. Bizimki bahçeye çıkan bir kedi, komşular bile artık sizin topal geliyor diye oğlumla dalga geçiyordu ama çok şükür uzun bir süreden sonra düzeldi sorunsuz olarak ama bir dönem çok çektik. Yani 1 yıla yakın ara ara sorun yaşadık. Biz merhem falan sarıyorduk bacaklarına. İyileşmesi bayağı uzun sürüyordu ama bizimki orta yaşlı, sizinki yavru olduğu için daha farklı olur. Sizinki öyle bir şey mi bilmiyorum, yaşadığımızı anlatmak istedim. Belki birkaç veterinere daha danışmalısınız. Kemik kanseri riskinden bahsetmiş, bir bildiği vardır belki. Kediler ağrıları olduğunda zaten iştahsız oluyorlar. Yemezse zorla şırınga ile besleyin ağzının kenarından yavaş yavaş sıkarak, sıvı da olsa. Merhem olarak da veteriner önermedi tabi ki ben kendi kafamdan kullandım onu şimdi sizinkine iyi gelir mi bilmem, Bengay merhem sarıyordum bacağına, biraz yakan bir merhemdir mentollü bir de, sadece o kedimin bacağını dinlendiriyordu. Tabi ki sarıyordum yalayamayacağı şekilde, yalarsa zararlı çünkü. Biraz söylenirdi yaktığı için, sonra yatar uyurdu, kalktığında üstüne basmaya başlardı ayağının. Açıkçası bizimkini o merhem kurtardı, ağrı kesici özelliği de var rahatlatıyor. Ama size deneyin diyemem siz bilirsiniz.

gamzenoel

geçmiş olsun. kedinizin hangi ayağı tam olarak sıkıntılı acaba? arka bacakta başlayan topallama özellikle sol diye hatırlıyorum pıhtı atmasıyla alakalı olabilir. solunumun artması, şişlik de bunu düşündürdü. biyokimya baktırsanız belki daha iyi olur. kısa sürede müdahale edilmesi gerek çünkü. bence daha donanımlı bir kliniğe götürün.

kmertingen

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Önce sol ön patisi başladı 1-2 gün sonra sağ arka patisi kortizon tedavisi hızlı yanıt verdi ve b12 iğneleri de nöron uyarılarına destekte bulundu. Yaş mama ve kemik iliği tüketiyor şu an götürdüğümüz bütün veterinerler daha önce böyle bir durumla karşılaşmadıklarını belirttiler, ciğer filmi de temiz çıktı. Tümör markerlar yanıltıcı olduğu için kan testine sıcak bakmıyorum. Şişliği hala daha devam ediyor veteriner kendiliğinden geçebilir bekleyelim biraz dedi. Fakat sebebini hala daha bilmediğimiz için hiç bir şey yapamıyoruz

kmertingen

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Önce sol ön patisi başladı 1-2 gün sonra sağ arka patisi kortizon tedavisi hızlı yanıt verdi ve b12 iğneleri de nöron uyarılarına destekte bulundu. Yaş mama ve kemik iliği tüketiyor şu an götürdüğümüz bütün veterinerler daha önce böyle bir durumla karşılaşmadıklarını belirttiler, ciğer filmi de temiz çıktı. Tümör markerlar yanıltıcı olduğu için kan testine sıcak bakmıyorum. Şişliği hala daha devam ediyor veteriner kendiliğinden geçebilir bekleyelim biraz dedi. Fakat sebebini hala daha bilmediğimiz için hiç bir şey yapamıyoruz