Kısırlaştırılmış Kediye Normal Yetişkin Maması Verilir Mi? Kısır Mama Önerisi?

Merhaba, 1 yaşından büyük dişi bir kedim var. 4 kilo tahminen. Ankara-Van kedisi kırması dediler ben daha çok Ankara kedisine benzetiyorum. Özgürlüğüne düşkün, kendisi istediği zaman kendini sevdiren, uykucu, bazense düz duvara tırmanan hafifi deli bir kedidir kendisi. Başka kedilerle anlaşamıyor ve hiç çiftleşmedi. Biz tercihen ve sağlığı için kısırlaştırmaya karar verdik. 3 Ağustos tarihinde kedimi izmir belediyesinin veteriner kliniğinde kısırlaştırdım. İlk zamanlar kısırlaştırılan her kedi sahibi gibi bizim içinde zor geçti, inanılmaz vahşi ve korkak idi. Klinikte diğer kedileri görmesi, narkoz etkisi, kulağına atılan kesik, ağrısı vb durumlar yüzündendi. Bu süreçte Luna'yı sakinleştirmek ve psikolojisini düzeltmek için elimizden geleni yaptık. Şuan oldukça mutlu, hareketli ve sağlıklı bir kedi, hiçbir sorunu yok. Bu kısa ama bir o kadar da uzun bilgiyi verdikten sonra asıl soruma geçeyim.

1 yıl önce 15 kglık reflex plus kuzu etli kedi maması almıştım, severek yedi. Şimdi ise mamanın dibini görmüş bulunmaktayız. Kedi maması arayışına girdik. 19 yaşında bir öğrenciyim haliyle bütçem çok kısıtlı ama çocuğumda sağlıklı beslensin istiyorum. Kısırlaştırılmış kediye normal yetişkin maması yedirmek zararlı mı? Zararları nelerdir? Zararlı değilse şahit şuan ki mamamızdan devam etmeyi düşünüyorum. Reflex plus hakkında düşüncelerini de söylerseniz çok sevinirim. Lakin kısır kediye normal yetişkin maması vermek zararlı ise, kısırlaştırılmış kedi maması önerisi istiyorum. Fiyatı orta halli bütçemi zorlamayacak( max 15 kg-600 700 tl olan) ama sağlıklı ve içeriği güzel olsun, iştahla yesin istiyorum. Kendisi çok seçicidir napsam bilemedim bu yüzden önerilerinize ihtiyacım var. Şimdi den yanıt veren herkese çok teşekkür ederim

8 CEVAP

salihaondag8

Kısırlastirilmis yetişkin kediniz varsa mutlaka kısır kedi mamasını kullanmanızı öneririm benimde kısır erkek yetişkin bir kedim var ve bende öyle kullanıyorum veterinerler ve herkes saten kısır mamayı öneriyor normal yetişkin mamasının zararları be derseniz bir kilo alımı ve obeziteye doğru yola gider idarar yolu enfeksiyonu idrar yollarında tıkanma idarar yollarında taş oluşması idarar tıkanması gibi birçok sağlık problemi olur tabi kilo alınca da daha birçok sağlık problemi çıkar ve size veteriner masrafı olarak ciksr o yüzden kedinizin ve sizin sağlığınız için uzulmemeniz için kisir mama öneririm yani maddi durumdan dolayı bende zorlanıyorum okumuyorm çalışmıyorum ailem yardımcı oluyor oyleliklr kedimin ihtiyaclarini karslihorum ams sixe önerim en azından orta bütçeli mamalr almaniz ve sağlıklı güzel içerikli ve uygun fiyatlı bütçemize glre mamalar seçmeniz ama mutlaka orta segment mamarlar sevin al segment mamalsri önermem birde ben kedime petlebi sitesinden devamlı mama sipariş ediyorum ilk mama olarak mystic mama kısır somonlu yetişkin mamayi denedim fiyatı con uygun ve içeriği gayet güzel 1.50 kilosu 100 lira kediniz somonlu seviyorsa tercih edebilirsiniz benim kedim severek yedi ama yinede çabuk sıkılan bir krdi olduğu ocin tavuklu mamalar daha çok sevdiği için brnfe lavital mama kuzu etli ve purina one sığır etli *******ta gececem şimdi sipairs ettim içerikleri güzel ve fiyatı uygun 130 ve 137 lira figeride 1.30 kilosu yine aynı yani içerik ve fiyat bakımındanuygun bu üç mamayı denemenizi öneririm ama ilk olarak mystic dahaçok öneririm yani siz bu üç mamayı deneyerek ve bircok markayı denerek kedinize bakarak iyi geliyorsa devam edersiniz saten deneyerek bir markada ilerlersinzi dshs sonra yine değiştirirsiniz saten deneyerek ve kedinizi gözlemleyerek yol izlersiniz inşallah 🤗

salihaondag8

Yani site olarak nefden alıyorsunuz kedinize bilmiyorum ama ben mutlaka petlebi sitesini öneririm fiyatları uygun güzel içerikli mamalar var ve bütçemize gorebbulmaniz kolay ve hemen elinize ulasiyor ayrinva sorunsuz bir şekilde elinize ulssiyor kendinizde sizfe inşallah memnun kalırsınız

salihaondag8

Reflex plus hiç onermem yani herkes çok iyi içerikli mama değil diyor yani o parayı veresiye kadar size dediğim mamaları alın daha iyi vebce yinede siz bilirsiniz tabi

Ya reflex plus kötü müydü? biz ilk sahiplendiğimiz de tavuklusu ile başladık sonra kuzu etlisine geçtik. çok iştahlı yiyordu, bir kaç kişiyle konuştuğum da güzel mama demişlerdi. Dediğiniz gibi mamayı değiştirmem daha sağlıklı olacak anlaşılan. Lavital mamayı gördüm 15 kilosu gerçekten çok uygun 500 tl gibi bir fiyat. yorumları da güzeldi ama hiç denemediğim için emin olamadım. siparişiniz elinize ulaştıktan sonra tekrardan görüşlerinizi söyler misiniz lütfen. sorularıma cevap yazdığınız içinde çok teşekkür ederim

Eğer kilo problemi yoksa ve dişi ise sorun olmazdı. Ancak erkek kısır kedilerde idrar yolu tıkanıklığı çok fazla görülüyor o yüzden de özelikle kısır kedi maması kullanılması gerek. Ben felicia somonlu kullanıyorum, yakında brit care'e geçeceğim. Lavital çok önerilen mamalar arasında, içeriklerini iyice inceleyin lütfen. Taurin miktarı, protein oranları ve gerçek et olup olmadığı önemli mümkümse az tahılıllı olmasına dikkat edin

salihaondag8

@miyavgillerdenlunayani ben ilk olarak mystic marka somonlu kısır mamasını kullanmadım fakat kedim severek yemedi ve kedime pek yaramadı gibi ama içeriği güzel ve fiyatida uygun diye aldım sizin kefiniz somonlu mama seviyorsa içerik olarak mystic markayı ilk öneririm çok güzel ve herkes öneriyor fiyatida gayet uygun ama somonlu mama sevmiyorsa tercih etmeyin benim kedim aslında balıklı con sevmiglr tavuklusunh çok seviyor ama bende bı kere balıklı alıyım dedim içeriği güzel ve fiyatı uygun diye yani sevmediği için mamasını değiştirecem yani marka çok güzel benim kedim seçici olduğu ve tavuklu mamaları daha çok secedigi için beğenmedi ama szie öneririm eger kediniz balık seviyorsa tabi şimdide petlebi sitesinden purina one sığır etli ve lavital kuzu etli iki tane 1.30 kilo sipariş edecem içeriklefi güzel ve fiyatida 130 137 olarak aldım fiyatı ugun içeriği güzel gibi herkes önerdi bakalım onu deneyecem insallah severek yer sizede petlebiden almanızı öneririm bende bu siteden aligorum 1.30 kilo olarak alıp deneyin severse ve kedinize yararsa devam edersiniz deneyerek ilerlersinzi saten ama benim önerilerin simdikik mystic mama daha sonra iki mamayı gelince deneyip yorumlarımı yazarım yine sizde veterinerinizede ve tanıdıklarınızıda kendizinixe araştırıp bakabilirsiniz ama ben yorumlarını yazafim szie yani

salihaondag8

Mystic markayı herkes öneriyor yani ama kediniz somonlu seviyorsa yetişkin kısır somonlu mystic markayı öneririm içeriği çok güzel ve fiyatida uygun 1.30 kilosu 100 lira petlebide bı bakıp deneyebilirsiniz

salihaondag8

Size onerdigim purina one sığır etli ve lavital kuzu etli gelince yine deneyip yorum yazarım onlarda petlebide saten 1.30 kilosu purina one 137 lavital 130 lira yani fiyatları gayet uygun içeriklerinde çok fena değil yani deneyip gorevez sizde deneybilirsonoz yani ben yön goruslerimizi yazarım siz mystic marka aklinizda dursun yinr bakarsınız duruma gore