Kedim Sürekli Öksürüyor

naz96

Merhaba Tarçının mantar sorunu var iki doz mantar aşısı oldu ama aşı olduğundan beri halsiz,mutsuz, az yiyor ve bugün fark ettim sürekli öksürüyor normalde bahçede besliyoruz biz. Doktora sorduğumda ise mantar aşısının yan etkisi olmaz diyor az yiyor diyorum gençlik hastalığı mı acaba diyorum öyle olsa kusma olurdu dedi. Bilemedim bende başka doktora götürücem ama bu öksürüğü hiç gören yaşayan var mı aranızda bu halini gördükçe çok kötü oluyorum. Normalde videosu var ama burada paylaşamıyorum.

11 CEVAP

naz96

Hadi ya başınız sağolsun. Aynen basit görüyorlar durumu bazıları neden veteriner oluyor anlamıyorum cidden. Öksürük daha bugün başladı onu bilmiyor doktor ama ilk aşısından sonra yemeden kesildi iki günde kasesinde yemek kalmazdı 5 gündür maması duruyor aynı mama hiç değişmedi. Oyun oynardı deli gibi hareket etmiyor yeni yavru kedi aldık onu mu kıskandı acaba dedik ama yok herhalde aşı ciddi etki bıraktı. Mutlaka götürücem farklı bi doktora.

naz96

Sizin ki aşı olmuş muydu peki yoksa bi anda mı böyle bi şey yaşadı? Hayır hiç yan etkisi yok diye ısrarcı olması sinirimi bozdu bi bakıverse incileri dökülecek doktorun

naz96

Kuzum ya acı çekmiş resmen. Keşke anlayabilsek ne olduğunu. Çok üzüldüm cidden. Ben bu denli bağlanmamıştım daha önce şimdi bu halini görünce daha kötü oldum full yatıyor :( 10 saat uyuyor diyorum doktor 10 saat uyuyorsa az bile diyor.

naz96

Kuzum ya acı çekmiş resmen. Keşke anlayabilsek ne olduğunu. Çok üzüldüm cidden. Ben bu denli bağlanmamıştım daha önce şimdi bu halini görünce daha kötü oldum full yatıyor :( 10 saat uyuyor diyorum doktor 10 saat uyuyorsa az bile diyor.

Cennet29

Dışarda baktığım kedim öksürüyordu basit bi hastalık sandılar ama tedavi olurken öldü ne yazıkki. Akciğeri su toplamış meğerse. Diğer kedimde öksürüyordu ama onu basit ilaçlarla atlattık. Kesinlikle işini iyi bilen birine baktırın ve bu durum normal değil

Cennet29

Benimkide yemedi iyice bağışıklığı düştü ztn değerleri berbat hale geldi kurtaramadılar. Zaman kaybetmeyin :( her saat kıymetli

Cennet29

Hayır herhangi aşı vs yoktu birden düştü hayvan soğuk algınlığı vs dediler ama ben ikna olmadım. İlaç iğne sonucunda bi fayda görmedi hayvan. Şehir dışına götürdüm iyi bir kliniğe ama toplamadı 1 hafta yattı öldü :((

Cennet29

Kimisi kafadan atarak tedavi yapıyor. Kedim kurtulacak mı diyorum garanti veremem bazı kediler iyileşmeyip ölüyor diyo. Beyin özürlü ya ztn pskolojim bozuk hayvan hasta bide bana böyle konuştu saatlerce ağladım.. Hakkımı helal etmiyorum. İşini iyi yapana götürsemde geç kalınmıştı kurtulmadı işte

Cennet29

Benim zavallı kızımda sadece uyuyodu yemiyo içmiyo içi sökülür gibi öksürüyodu. Trk sevdiği şey bu zamanlarında onu taramamdı :((((((( hergün uzun uzun tarardım onu rahatlardı. Şimdi onun oğlu benimle yaşıyor 1,5 yaşında şuan ismi Tarçın . Ömrü uzun olsun meleğimin emaneti

aslihan_e

Öksürürken ciğerden ses geliyor mu yoksa sadece genizden, burundan mı ses çıkıyor? Mantar eğer ki solunum yollarına yerleştiyse de öksürük yapabilir. Veterinere götürdüğünüzde ordan enfeksiyon kapmış da olabilir, veterinerler hastalık yuvasıdır, hep hasta kediler geliyor oraya. Burnu tıkalıysa belki sümkürmeye çalışıyor da olabilir. Yani belki ciğerlere inmemiştir artık ne enfeksiyonuysa. Kedi nezlesi kaptıklarında da sümkürür gibi yaparlar. Burnu tıkalıysa eğer, kediler koku alamazsa yemezler, ondan dolayı yemiyor olabilir. Yemeden içmeden kesilecek kadar sıkıntı varsa antibiyotik kullanması gerekir ama sorun mantar değilse tabi ki. Siz o veterineri değiştirin bence direk. Pek ilgilenmiyor belli ki. Gençlik hastalığında da evet solunum yolları rahatsızlığı oluyor ama dediği gibi kusma en önemli belirtisi. Antibiyotik kullanımı mantarı arttırabileceği için tehlikeli kullanması da, ona veteriner karar verecektir. Siz şırınga ile sıvı gıdalar içirmeye çalışın ağzının kenarından yavaş yavaş sıkarak. Eğer ki burun tıkanıklığından yemiyorsa o şekilde tadını alınca yer bazıları, ama bazıları da öyle de yemez. Veterinere gidince testten belirli olur viral enfeksiyon var mı yoksa mantardan mı öksürüyor.

naz96

Onu tam anlayamasamda ciğerden geliyor sanırım zorlanıyor zaten öksürürken sümkürmeye çalıştığını sanmıyorum gün boyu karnından gelen hareketle yani içten öksürüyor. İsal olmuş zaten bugün dışkısına baktım baya suluydu afedersiniz. Mantar aşısından sonra baya fark görüldü yoksa öncesinde asla yerinde durmazdı. Ama hiç kusmadı yani ben görmedim hatta kusacak sandım izledim baya bazen yuttukları tüyü kusuyorlarmış öyle bi durum var sandım. Doktor arkadaşımın hep gittiği çok tavsiye ettiği bi doktor sözde ama maalesef böbreklerini bile dinlemedi. Farklı bi doktora gidicem bende. Yaş mama verdim biraz önce onu yedi biraz ama asla dibinde bırakmazdı o kadar seviyor yaş mamayı tabağı yıkanmış gibi olurdu onu bile bırakıyor. İnşallah başka bi şeyden bulaşmamıştır kuzum sürekli halsiz.