Kedilerin Diş Düşürmesi

BRCGK
BRCGK

685 Puan

Merhabalar; benim 4 aylık bir kedim var veteriner 4buçuk 5 ay gibi dişini döker yenisi çıkar demişti. benim ilk kedi bakışım olduğundan sormak istedim size dişini döktüğünde kanama ,acısı falan oluyormu birde şuan yediği kuru mamayı yemeye devam edebilicekmi yoksa diş döktüğünde neyle besleyeceğiz.son olarakta yenisi nekadar sürede çıkar


3 CEVAP

deniz_berkan
deniz_berkan

115161

5 aylıkken tesadüf eseri gördüm dişlerini döktüğünü okadar küçüklerki kontrol etmezseniz anlamazsınız, ateşli keyfiysiz bir dönemdi hafta 1-2 kez yaş mama verirdim o dönemde 2 günde bir verdim canı yanıyordu arka dişlerinden ,ama kuru mamayıda bırakmaması gerek diş etlerinin saglıgı içn gerekli. hala daha kızarıklığı var veterinere götürüyoruz sprey sıkıyorlar birazdaha iyi duruma geliyor. bu dönemde veterinerinize mutlaka kontrol için götürün


Heiter
Heiter

115202

4 ayı bitince düştü bizim oğlanın. Hepsi birden dökülmez (1 hafta sürdü sanırım hepsinin dökülmesi) ve sadece öndeki uzunlar değil, hemen hemen hepsi dökülüyor ("hemen hemen" diyorum çünkü benim fark edebildiklerim: ön uzunlar ve yanda ortadaki tırtıklı dişler). Döküldüğünde fark etmeyebilirsiniz çünkü bazılarını yutar bile. (Ben çok sonra buldum yerde dişle oynarken :D )
Bizimkinde iki gün durgunluk/keyifsizlik oldu.
Yeni dişler çabuk çıkıyor ve uzuyor (1-1,5 hafta diyebilirim.) Kanama olabilir ama az miktarda. İnsanların dişi döküldüğünde nasıl oluyorsa öyle işte.
Bizim oğlan kuru mama da yiyebiliyordu, çiğnemeden yutuyordu çünkü. (Bir de, öndeki uzun dişler çiğnemek için değil, parçalamak için olduğundan olabilir.) Buna rağmen her gün yaş mama da verdik.
Genel olarak endişelenecek bir şey yok. Olması gereken ve kolay anlatılan bir süreç bu.
Son olarak bir tavsiye: Diş dökümü zamanı olsun ya da olmasın, her gün onunla oynarken rutin ağız kontrolü yapın çaktırmadan. Biz öyle fark ettik zaten.


Cuneyt81
Cuneyt81

350

Merhabalar,
Burada yazan arkadaşların hepsine genel bilgilendirmeyi yapmışlar. Dökülen dişler süt dişi olduğundan yerine gelenler daha sağlam ve güçlü dişler olacaktır. Veteriner kontrolünde tutmanız ilerisi için beslediğiniz can dostunuz için daha sağlıklı olur. ( İlerleyen yaşlar da kedilerin diş eti iltihaplanması sorunu yaşaması adına)


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 17027 Görüntüleme
  • 3 Cevap
  • 0 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 32452 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR