Kedimin Kıskançlık Sebebiyle Çişini Yapmasını Nasıl Çözebilirim?

GuGu

Öncelikle herkese merhaba,

2 aylıkken sahiplendiğim, şu anda 1,5 yaşında olan Lokum adında bir Ankara Kedim var. Lokumu neredeyse problemsiz büyüttüm. Geldiğinde tuvalet eğitimi zaten vardı, herhangi bir sağlık problemi olmadı, hiç huysuzluk yaratmadı, ilk zamanlar çok enteresan şekilde tırmalama tahtasını kullanırdı ama sonra evdeki deri sandalyeleri keşfetti ve onlarla bu ihtiyacını gidermeye başladı =) Ama başka hiç bir yeri de tırmalamadı. Saldırganlığı yoktu. Eşimle ilk seyahate çıkışımızda çok korkmuştuk bize küsecek diye ama seyahatten dönüşümüzde daha ayakkabılarımızı bile çıkarmamızı beklemeden kucağımıza atladı ve gırlamaya, yüzümüzü yalamaya başladı.Ta ki bir gün eşimin spor çantasının içine çişini yaptığını anlayana kadar. Bir süredir devam eden bir eylemmiş sanırım, biz geç anladık. Bir sonraki seyahatimizde küçük odadaki fotoğrafımızı parçalayıp, odanın 3 farklı yerine işedi. Sonraki zamanlarda da eşime ait olan her eşyaya ve onun sevdiği yerlere çişini yapmaya devam etti. (kıyafetlerinden tutun, yatağın onun yattığı yerine, yastığına yorganına kadar ) En sonunda hiç çişini yapmadığı salonu da hakladı ve Lokum'un şöyle bir huyu var; bir kez işediği yere defalarca çişini yapıyor. Her gün bir yeri temizler, yıkar hale geldim. Durmuyor, anlamaya çalışıyorum anlayamıyorum. En sevdiği mamayı yiyor, kum kabı hep temiz, ilgi deseniz hep onun üstünde. Bana yardımcı olun lütfen, onu çok seviyorum ama eşim katlanamıyor artık bu hallerine =(

6 CEVAP

yorkshia_gsd

Yazım hatası :)
O sizi çok seviyor ve çok kıskanıyor.
Kısırlaştırma bu davranışları genellikle engeller.

GuGu

Teşekkür ederim cevabınız için. Veterinerinden randevu alacağım. Son çarem kısırlaştırma. Bir ilerleme kaydetmemizi gerçekten çok istiyorum.

GuGu

Şunu da eklemek isterim, eskiden hiç böyle değildi. Daha yavruyken, bir keresinde onun tuvaletini yanlışlıkla kapatmışız, sabaha kadar bağırdı ama biz içeri girmek istiyor diye oralı olmadık. Sabah kalktığımda banyodaki klozetin tam dibine tuvaletini yaptığını gördüm, kumu temiz değil miydi diye düşünüp tuvaletine gittiğimde kapıyı kapatmış olduğumuzu farkettim. Yani mecburiyetten, çişini yapabileceği en en en uygun yere yapmış. Bu arada Lokum insanları çok sever, kimseye sırnaşmaz ama bizim olduğumuz yerde olmaktan mutluluk duyar, buna karşın kedilere tahammülü yok. Yavruyken Lokum, eşimle çok iyi anlaşırdı ama büyüdükçe kıskanmaya ve onu evde istememeye başladı. Onun eşyalarına işeme huyunu kıskançlığına bağlıyorum ama nasıl durdururum gerçekten bulamıyorum. Ayrıca çok hırçınlaştı. Zaten hep asabi bir kediydi ama durduk yere saldırma huyu yoktu, artık oturduğum yerde durup dururken büyük bir hırsla kollarımı ısırıyor, tırmalıyor, paramparça ediyor =(

yorkshia_gsd

tuvaletini yaptığı yeri sirkeli suyla silin.
kedi erkek ve etrafa koku bırakmak istiyor...
kısırlaştımak bu işe çare. fakat bir forumda gördüm kedinizi sahiplendirmeye çalışmışsınız, üzüldüm:(

GuGu

Sahiplendirmeyi hiç istemiyorum ama gerçekten eşim istemiyor artık =( Hiç anlaşamıyorlar. Evde o yokken çok rahat, uysal, sakin bir hayvan, o geldiği anda hele ki bana yaklaştığı anda gözü dönüyor. Eskiden bana zarar vermezdi, şimdi bir de o huyu çıktı. Kollarım şu an bile yara bere içinde. Sirkeli suyu da denedim, kolonyayı da bulaşık deterjanını da arap sabununu da... Aklınıza gelebilecek her yolu denedim.

yorkshia_gsd

O Şii çok seviyor ve çok kıskanıyor dediğim gibi kısırlaştırma bu tür davranışları genelde engeller:)