Kedim Hapşırıyor Gözleri Akıyor

Hayvanasigi0

Merhabalar evde 6 kedi var önce birine bulaştı sonra diğerne sonrasında odaları ayırdık grip mi oldular acaba evde antibiyotik şurup alaam versem düzelir mi acaba

5 CEVAP

aslihan_e

Kedi nezlesidir yüksek ihtimalle, ishal ya da kusma var mı? Bu ikisi varsa tehlikelidir, başka hastalığa işaret edebilir. Vete gidecek durumunuz varsa hasta olan birini götürüp test yaptırın diğerlerinde de ne varsa belli olacaktır. Eğer durumunuz yoksa da şuan antibiyotik vermeyin. Göz akıntısı i, hapşurma, biraz burun akıntısı olabilir, hafif ishal de olabilir ama kanlı ishal, mukuslu ishal, özellikle kusma olursa başka hastalık çıkabilir. Korona da aynı belirtileri yapabilir. Bu durumda kediler eğer ki yemekten tamamen kesilirse antibiyotik kullanılır. Bağışıklıkları yüksek olursa yemeden içmeden kesilmeden iyileşirler. İmkanınız varsa sardalya balığı alıp en fazla 10-15 dk haşlayın suyuyla yedirin bol bol. Çorbalık diye satılan tavuk parçası alıp haşlayıp onu da suyuyla verin. Eğer ki yemeyi tamamen bırakan olursa ona antibiyotik kullanabilirsiniz. Azitromisin etken maddeli hap ya da şurup alıp verebilirsiniz ya da amoklavin augmentin gibi amoksisilin etken maddeli antibiyotik ikinci seçenek olarak. Antibiyotiğe mecbur kalırsanız buraya yazın ne miktarda vereceğiniz konusunda bilgi veririm. Şuan eczaneden polivit bebek şurubu alıp verebilirsiniz 25 lira fiyatı var. Ancak her kedi içmez onu. Şırınga ile 1-2 cc içirmeniz gerek. İçmezse yaş mamaya falan karıştırılabilir. Viral enfeksiyonlarda antibiyotik başlangıç olarak işe yaramıyor boş yere verilip bağışıklık düşürülmüş olur ancak eğer ki ikincil bakteriyel enfeksiyonlar gelişip zararlı bakterilerde artış olur, solunum yolu enfeksiyonu yüzünden aşırı burun akıntısı ve tam tıkanıklık, gözlerde iltihaplanma yapan bakteriyel enfeksiyon, ciğerde bronşit, zatürre oluşursa ancak o zaman antibiyotik kullanılmalı. Eğer şuan tek belirti göz yaşarması ve hapşurmaysa antibiyotik vermeyin. Odaları ayrı tutmaya devam edin. Bol sıvı tüketmeleri gerek enfeksiyonu atmaları için o yüzden dediğim gibi haşlama yapıp içirin. İçmezseler şırınga ile içirin. Koku almada sorun oluşursa ağızlarına koyarsanız tadını alınca yerler genelde. Çok aşırı burun akıntısı ve yemeyi tamamen reddetme olursa antibiyotik kullanacaksınız. Hapşurduklarında yumuşak bir peçete ya da tuvalet kağıdı ile burunlarını silebilirsiniz. Çıkan sümük olursa yalamalarından iyidir, mikrop atıyorlar. İlerleyen günlerde burun akıntısı artacaktır yüksek ihtimalle. Eğer nezle ise bağışıklığı zayıf olmayan kediler kolay atlatır.

Hayvanasigi0

@aslihan_e merhaba bugün şurup aldım söylenilen şekilde verdim her ikisinede su içirmeye çalıştım içmedi sırıngayla denedim şuan ateş,hapşırma,göz akması var günde 2 kez vereceğim antibiyotikten şuan veterinere götürme imkanım yok umarım iyi olurlar ya çok üzülüyorum

Fib gelişmiş olabilir hemen vete götürün lütfen

aslihan_e

Siz de ne yaptınız hapşurdu diye hemen fip olur mu... Korona'dır o en fazla. Allah korusun yani, tabi ki vete götürsün de öncelik olarak.

Palyaco

Kedi nezlesi viyo ımmune 14x30ml alıp verin hergun 30ml korona başlangıcı olsa bile geçiriyor