Kedim Sürekli Mama İstiyor

baddem

Merhaba kedimde hazımsızlıktan dolayı dışkıda kan oluyordu. Veterinerde testler yapıldı ve dışkısında başka bir sorun çıkmadı. Şuan ND somonlu kısır mamasını kullanıyoruz 1 ay oldu veteriner paketin arkasında yazan kadar vermemi söyledi ama kedim sürekli mama istiyor. Mama veriyorum bir saat iki saat geçiyor kedim tekrar mama kabının önüne gelip bekliyor boş mama kabını yalıyor, örtüsünü çekiştiriyor ve mama kabının dibinde öylece duruyor ve gelip miyavlıyor. Resmen duygu sömürüsü yapıyor beni görünce miyavlayıp sevdire sevdire mama kabı olan yere getiriyor. Böyle yaptıkça evdekiler de fazla veriyor ve yine kabızlık sorunu yaşıyoruz. Bunun için ne yapabilirim? Bir fikri olan varsa yazarsa sevinirim

8 CEVAP

fcylan

Bizim kız da sürekli mik mikliyordu. Oğlumu serbest besleyerek büyüttüm o çok mama düşkünü değil ama kızımızı sokaktan aldığımız için mama konusunda çok aç davranıyor. Şimdi biraz alıştırdık sabah akşama, ilk günler sürekli miyavlayıp dediğiniz gibi mama kabının başından ayrılmıyordu. Şu anda mama saatleri gelince başlıyor. Ağladıkça verirseniz bu sefer durumun farkında olup öyle davranıyorlar. Bir süre idare edin ağlarsa da görmezden gelin ya da oyun oynatarak dikkatini dağıtın zamanla alışıyorlar.

Superisi814

Merhaba,
Her istediğinde mama verirseniz , o istemeye devam eder.
Doğada olsaydı her an avlanamiyacakti.Bu aç birakin demek değil.Ancak önce kendinizi sinirlandirin.
Çünkü bu şekilde ilerlerken , zamanla böbrek, karaciğer gibi organları hasar alabilir, başka sorunlar yaşayabilirsiniz.
Tavsiyem ogunlü mamaya geçmeniz .
Bebeğinize istedi ya da ağladı diye kesici alet vermezsiniz değil mi ?
Siz verdikce o ister, o istedikçe siz verirseniz, ileride hem onun hem sizin canınız çok yanabilir.

baddem

Maalesef mama başındayken oyun dikkatini çekmiyor öylece duruyor.
Peki kaç saat aralıkla mama vermek gerekiyor?

pablopicasso

Günlük alması gereken gramı öğünlere bölüp, verin. Kabızlık içinse her gün yarım çay kaşığı zeytinyağ verebilirisiniz. Biz vet önerisi ile kullanıyoruz. İşe yarıyor.

Çay tabağı içinde servis edip, mama istedikçe ona yönlendirin alışacaktır.

Kabızlık için zeytinyağını siringayla günde 2cc vermiştim işe yarıyor ayrıca bir arkadaşım kedisi için brit care sensitive hassas sindirim onu kullaniyor ise yaradı. Brit reklamı gibi oldu yorumlar ama baya memnun kaldık çevremde de epey kullanan var. Ben kedilerimin mama kabini her zaman full tutuyorum. Mama bitince strese girip çok hızlı yiyebiliyorlar aç kalırız korkusuyla. Bir süre dolu tutmayi deneyin düzene girer bence.

baddem

Brit care 1 kere almıştım mamayı yemeye başladığından itibaren ishal olmuştu ben başka mamaya geçene kadar iyileşmedi hatta o yüzden almam o markayı. Mama kabını doldurunca hepsini yiyor sabah doldursam öğlene mama kalmaz. Ama dediğiniz gibi strese giriyor da olabilir mama kabının önünde miyavlıyor ve yatıyor

Emirckr

Mutlaka bir beslenme rutinleri olsun,
Hem sağlık açısından önemli hem de bu gibi benzeri durumları önleyebiliyor.
Ben sabah/öğle/akşam şeklinde besliyorum,(belli saatlerde.)
Yavru da olduğu için enerjik bir kedi,günde iki kez belki yeterli olmaz diye üç kez besliyorum.
Fakat yetişkin kediler için sabah ve akşam olmak üzere iki öğün tercih edenler de var.
Dilerseniz bunu kedinizi gözlemleyerek karar verirsiniz fakat dediğim gibi bir rutin ve düzen oluşması gerekiyor.
Kediler de zaten düzene çabuk ayak uydurabilen canlılar :)

Palyaco

Günlük 60 gramı güne bölerek verin daha iyi devamlı mama istemeden 60gr geçmeyin