Kedilerde Seğirme Hakkında Bilgisi Olan Var Mı?

aleyn

merhaba bundan 8 ay kadar önce kedimin derisinde tüy dökülmesi ve kuruma oldu, vet. mantar oldugunu ve tavuğa alerjisi olabileceğini söyledi o sırada da tavuklu mama yiyordu, tedavi uyguladık ama geçmedi, mantar aşısı yapıldı, aşı+içeriğinde tavuk olan hiçbir şeyi vermeme sonucunda bu yaralar iyileşti fakat aşıdan bi süre sonra kedimde daha önce rastlamadığım seğirmeler olmaya başladı. sırtında kuyrugunda, gunde bir kez önce sırtı seğiriyor ve bundan rahatsız oluyor evin içinde koşturuyor kuyrugu seğirince de kuyruguyla kavga etmeye başlıyor. vet önemli bir şey olmadıgını söylese de içime sinmedi, kedisinde bu tür seğirmelere rastlayan ve bilgisi olan var mı?

15 CEVAP

ursaminor

Bizim kızımız da ilk geldiğinde hasta sandım. Veterinere sordum herkese sordum. Bu sırt seyirmesi vahşi doğada olan bir şey.
Bu seyirmeyi çok izledim ve gözlemledim ben.
Bakın dikkat edin. Sakince uyurken olmaz. Oyun sırasında, (hayalinde) saldırı öncesinde olur.
Ayrıca dokunulmak istemediğinde dokunursanız da olur. O sanki kendini tetikliyor gibidir. Sırtı seyirmeye başlamışsa kendini sevdirmez aksine ısırmalı oyunlara geçer.
Yani bu tamamen doğal bir şey.
Kediniz de oyuncuysa sürekli sırtı seyirip durur. Bizde öyle yani :D

muffincatt

benim kızımda da aynısı oluyordu hatta o kadar seyiriyorduki resmen derisinin altında hareket eden bir şey var gibi duruyordu :D ama geçiyor yani oyun oynayıp zıpır modundayken daha çok oluyor normal bişey olduğunu düşünüyorum

Fhs olabilir

monan33

Merhabalar,
Benim 6 aylık erkek tekirim var. Yaklaşık 1.5 aydan bu yana genellikle yatarken bacaklarında seğirme oluyor.Bu uyuyorken veya uyanıkken farketmiyor. Bir veterinere götürdüm magnezyum eksiği dedi 10 gün de biten bir jel verdi.Faydası olmadı.Bu gün başka iki veterinerden bilgi aldım.Mamayı değiştirmiştim onun besin değeri düşük falan mamadan ver dedi.Eğer geçmez ise getir bir kan değerlerine bakalım dedi.Bir de
psikolojik de olabileceğini söyledi. İkinci veterinere sordum kan tahlili yapılması gerektiğini söyledi.
Birkaç gün sonra geçmezse kan tahlili yaptıracağım artık.

emlgvn

Monan33 varmı bir gelişme kediniz daha iyi mi acaba ? Arkadaşımın sağlıklı kedisi de 2 gündür evde av pozisyonunda dolaşıyor çok korkuyor kuyruğu arka bacakları ve gövdesinde bu seyirmeler oluyor...FHS mi diye şüphelendik ama kaşıntı ya da kuyruk kovalaması yok ...İnşallah geçici bir şeydir. Kendi kedilerimde de arada heyecanlıyken filan seyirme oluyo ama onlar refkleks hareketler bu seyirmeler daha çok tik spazm gibi karakteristik şekilde oluyor onemli bişey değil her kedide olur deyip geçiştirilecek şeyler değil...Bugün veterinere götürücekler bir bilgi alabilirsek ben de ayrıca yazarım

aleyn

ya ben de araştırdım net bir şey bulamamıştım., parazitik bi durum mu var öyle mi böyle mi diye gördükçe düşünüyordum. söylediğiniz gibi oynarken, hareket halindeyken daha çok oluyor ben rahatsız oldugunu o yuzden deli gibi koşturdugunu düşünüyordum kuyrukla da sürekli bi mücadele halindeydi.. teşekkür ederim cevabınız için..

Arkadaslar yukaridaki yazilarinizi okudum, şuanda ne durumda kedileriniz. Benim kizimda bir haftadir suren bir sırt ve kuyruk seyirmesi mevcut. Bu onu cok huzursuz ediyor hırcın hiperaktif hep uyumak istiyor cunku uyuyunca olmuyor. Cok az yemek yiyor ve tuvalwte çikiyor. Arastirdim psikolojik sorun deniyor. Hap tedavisi diyor. Bizim gibi bu sorunu yasayanlar bilgi yazin lutfen

Ares07

Sırtının seyirmesi normal bir şey. Benim kedimde de var. Yukarıda durumu anlatan kişilere tamamen katılıyorum. Sırt seyirmesi ile az yemesinin, psikolojik sorunun ve hep uyumasının bir ilgisi yok. Başka bir sorun olabilir

cansucelik07

Arkadaslar soru geçen senenin sorusu

Arkadaşlar, benim kedimde de aynı problem oldu, kuyruğunu ve bütün vücudunu hızlı hızlı yalayıp, hızlıca ısırıklar atıyor ve sonra da deli gibi evin içinde koşuyor. Sırt derisi de sürekli seğiriyor, kuyruğunu da sürekli hızlı hızlı savuruyor. Bu konuda kedisine ne olduğunu bulan var mı acaba? Bu bir hastalık mı? FHS hastalığı olabilir mi?

Cemrecookie

Bu fhs sendromu( fhs fes tam hatırlayamıyorum) ve cok önemli bir sey değil veterinerin görüşü böyle kendi kendine geciyormuş kuyruğunu durduk yere kovalayıp etrafında dönen kediye önce cok gülüp sonra allah allah bu normal mi ya diyip veterinerime danışmıştım :))

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Benim kedim bu sendromu biraz ağır yaşıyor, nerdeyse her gün birkaç defa, çok üzülüyordum, veterinerime de sormuştum ama hastalıktan pek haberi yok gibi geldi bana. Çok teşekkür ederim, bir nebze olsun içim rahatladı, bu durumda ben de geçmesini bekleyeceğim ☺️👍

monan33

Merhabalar,
Benim 6 aylık erkek tekirim var. Yaklaşık 1.5 aydan bu yana genellikle yatarken bacaklarında seğirme oluyor.Bu uyuyorken veya uyanıkken farketmiyor. Bir veterinere götürdüm magnezyum eksiği dedi 10 gün de biten bir jel verdi.Faydası olmadı.Bu gün başka iki veterinerden bilgi aldım.Mamayı değiştirmiştim onun besin değeri düşük falan mamadan ver dedi.Eğer geçmez ise getir bir kan değerlerine bakalım dedi.Bir de
psikolojik de olabileceğini söyledi. İkinci veterinere sordum kan tahlili yapılması gerektiğini söyledi.
Birkaç gün sonra geçmezse kan tahlili yaptıracağım artık.

Emlgvn Benim kedimde de aynen bu şekilde başladı bu sendrom. Önce sürekli av pozisyonunda gezmeler, sonra sürekli korkmalar, sürekli kapıların ardına falan biri gelecek mi diye korku dolu bakmalar vesaire ve sonra bir gün bam diye kuyruğunu kovalamaya ve sırtındaki seyirmeler artışıyla sırtını hızla yalamaya çalışmalar falan ortaya çıktı.. FHS sendromuna dönme riskine karşın, bu sıralar Kalm vet gibi sakinleştirici bitkisel bir katkı besini vermenizde fayda var, hatta mutlaka yapın derim..

emlgvn

Biraz geç bir güncelleme ama arkadaşımın kızı çok şiddetli bir şekilde yanında hapşırmuş resmen havaya fırlamış ufaklık, yavaş yavaş 1 hafta içinde azaldı ve kayboldu..Anlaşılan korkudan dolayı devamlı tetikte olmanın verdiği bir fiziksel tepkiymiş. Hanfendi gayet iyi şükür