Kedim Oyun Oynamayı Bıraktı Acil Dönüş Lütfen:(

Merhabalar, 1.5 yaşında dişi siyam kedimiz var. Haziran sonunda sahiplendik geldiğinde hamileymiş anlayamadık, hamileyken bile oyun oynamayı çok severdi, sürekli biz nerde isek orda dururdu. Yavrular doğduktan sonra sürekli onların yanında bu durumu normal karşılıyoruz. Yavrular 1 aylık oldular bu arada. Oyun oynatmaya çalışıyoruz sadece izliyor oynamıyor aşırı mama düşkünlüğü var. Hamile iken 1 kg mamayı 1 haftada yiyen kedi 1 kg mamayı 1 haftada yemeye başladı. Daha sonra (kullandığım mamalar royal canin mother and babycat ve proplan somonlu) kuru mama yemeyi kesti yaş mama için yalvarıyor. Ne yapacağımı şaşırdım artık daha önce hiç kedi bakmamıştım lütfen yorumlarınızı esirgemeyin

4 CEVAP

BiciriginAnnesi

Öncelikle bira sakin olalım :)

Kediniz yetişkin bir anne ilgilenmesi gereken yavruları var onlara hayatı, hayatta kalmayı, yemek yemeği ,tuvalet eğitimleri, kendilerini nasıl temizlemesi gerektiklerini ve kendilerini nasıl koruması gerektiğini öğretiyor
Şuan da kalkıp da sizinle olta ,top ,oyuncak saklambaç oynayamaz oynasa bile yavruları ile oynar öncelik yavruları kedinize biraz zaman tanıyın eski haline dönecektir .

Gelelim mama konusuna
Çok tavsiye edeceğim bir mama değil kullanmış olduğunuz markalar ama yavrular da olunca illahaki bütçe sıkıntısı olabilir bir süre daha kullanabilirsiniz.

Kediniz yavaş yavaş kızgınlığa giriyor olabilir hormonları alt üst olmaya başlamıştır tahminimce 10-20 gün içinde girebilir fazla mama yemesinin bir diğer nedeni ise yavrularını emziriyor ve o da süt olduğu için anne doymuyor sürekli mama yemek ister yaş mamaya da alıştı ise sürekli ister bir süre daha verin yaş mama ki süt olsun yavrular iyi beslensin zaten yavrular 50-60 günlük olunca anne sütten kesecek artık süt eskisi gibi gelmeyecek
Eskiden nasıl mama yiyorsa yine o haline döner
Yanlız size tavsiyem kediniz kızgınlığa girmeden kısırlaştirma ameliyatını yaptırın ki kızgınlığa girince o durumdan çıkması zaman alıyor bu da sağlığı açısından tehlike arz ediyor yavruları biraz daha büyüsün de sizinle eskisi gibi yeniden oynar yanınızdan ayrılmaz endişe etmeyin

Emirckr

1 ay henüz erken bir dönem,sürekli yavrularıyla iç içe olması normaldir.
Bizimki de o zamanlarda sadece yemek yemeye çıkar tuvalet ihtiyacını giderir 15-20 dk yatar kendini temizler sonra tekrar yuvaya geri dönerdi..😅
(Ki öncesinde sürekli peşimizde hangi odaya gitsek oraya gelen bir kediydi,doğuma saatler kala dahi yuvadan çıkıp bizi takip ediyordu.)
Fakat yavrular olduktan sonra iş gerçekten değişiyor.
Yorucu dönemi atlatmış bundan sonrası daha rahat geçecektir zaten yavrularda yavaş yavaş etrafı keşfetmeye,gezmeye başlar dolaylı olarak anne de eski sosyalliğine kavuşur :)
Yemek yeme hususuna gelirsem dediğim gibi bu ilk 1-2 ay onlar için en yorucu dönem,sürekli emzirdikleri için sürekli de kaliteli bir şekilde beslenmeleri gerekiyor.
Biz genellikle kuru mamada seçici olduğu için Acana First Feast kullanmıştık,onu sevdi.(emziren kedilere de kitten tercih edilmesi daha doğru.)
Fakat bizimki de yaş mamaya ciddi anlamda bayılıyor,besleyici olsun diye yeri geldi her akşam verdiğim oldu.
Dönüşümlü olarak Schesir,N&D,Gimcat falan tercih ettik içerik olarak iyi oldukları için güvenle verdik.
Şimdi üç yavruyu sahiplendirdik,bir tanesi bizimle.
3 aylık oldu,
Anne de eski karakterine döndü diyebilirim,yine nereye gitsek peşimizde :)
Ancak oyun anlamında yine de bizle değil de yavrusuyla oynamayı daha çok tercih ediyor,tabii onların koşturmacasını görmekte ayrı bir zevk..😄

Merhaba,

Yavrularla ilgilendiği için gün içerisinde enerjisini başka yöne çekmek istediğim için oyun oynamak istiyorum, sıkılmasın ve ya strese girmesin diye yani yine onu düşündüğümden :)

Maalesef mama seçiyor proplan somonludan başkasını yemiyor, yaş mamayı haftada bir konserve şeklinde veriyorum ama her gün istiyor yalvarıyor artık hiç bi şekilde yemesinden kısmıyorum mama kabı gün içinde sürekli tazeleniyor

Teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için