Evdeki Tüy Problemi

aseacr

Merhaba arkadaşlar yaklaşık 2 yıldır evimde kedi besliyorum. 2 kedim var. 2. kedimi sahipleneli 1 yıl oluyor. Tek başıma 1+1 evde yaşıyorum. Yani kedilerimi sadece belirli bir odada tutma imkanım yok büyük evim olsa da kapatmazdım asla ama belki mutfağıma fazla sokmazdım sadece. Arkadaşlarımın evimdeki tüyler yüzünden artık evime gelmek istemediklerini duydun ve çok üzüldüm. Kedilerimden asla vazgeçmem ama insanız sonuçta sosyal çevremiz de hayatımızın bir parçası.
Şimdi benim sorum şu. Evdeki Tüy problemi için neler yapıyorsunuz? Ben mümkün olduğunca her gün süpürmeye çalışıyorum. Nasıl bu kadar anormal tüy olur evde anlamıyorum. Kedisi olan birçok arkadaşımın evine gittiğimde onlarda hiç tüy görmüyorum neredeyse. Nasıl olduğunu sorduğumda robot süpürge sayesinde diyorlar ama onda bütçem yok. Evdeki tüylerle nasıl başa çıkabilirim? Özellikle koltuk halı ve yatak :(
Sizler neler yapıyorsunuz?

25 CEVAP

Insulin

Öncelikle sizinle görüşmeyi bir şarta bağlayan arkadaşlarım olursa, görüşmemeyi tercih ederim☺ tüy problemine gelince, düzenli olarak tarayın, sabah ve akşam mutlaka her yerini tarayın. Tüy dökümünü azaltıcı ve yutulan tüyleri dışkıyla atmaya yarayan maltlar var, onu kullanın. Bir de, hazneli tüy toplayıcılar var, 50-60 tl civarı, onlar koltukta da, halıda da işe yarıyor. Kıyafet içinse, rulo tüy toplayıcılar var, onlar da iyi ve uygun fiyatlı. Robot süpürgeye gelince, gözle görünmeyenleri toplamıyor. Süpürgeden sonra söz ettiğim hazneli tüy toplayıcı süpürgenin bıraktıklarını toplayabiliyor.

Insulin

Öncelikle sizinle görüşmeyi bir şarta bağlayan arkadaşlarım olursa, görüşmemeyi tercih ederim☺ tüy problemine gelince, düzenli olarak tarayın, sabah ve akşam mutlaka her yerini tarayın. Tüy dökümünü azaltıcı ve yutulan tüyleri dışkıyla atmaya yarayan maltlar var, onu kullanın. Bir de, hazneli tüy toplayıcılar var, 50-60 tl civarı, onlar koltukta da, halıda da işe yarıyor. Kıyafet içinse, rulo tüy toplayıcılar var, onlar da iyi ve uygun fiyatlı. Robot süpürgeye gelince, gözle görünmeyenleri toplamıyor. Süpürgeden sonra söz ettiğim hazneli tüy toplayıcı süpürgenin bıraktıklarını toplayabiliyor.

aseacr

Öncelikle cevaplar için çok teşekkür ederim. Arkadaşlar bunu bana söylemediler ama başkalarından duydum bunu söylediklerini :D kedilerimden değerli değil hiçbiri elbette ne yaparlarsa yapısınlar ajdjjs ama annemler falan da söyleniyor geldiğinde. Grip vs olduğumda Ben de rahatsız oluyorum çok. Yapışkanlı ruloları zaten kullanıyorum ama sadece kıyafetlerde işe yatıyorlar. Bahsettiğiniz hazneli toplayıcıdan dün aldım koltukta baya işe yaradı aslında umarım uzun ömürlüdür de kullanabilirim. Halılar hala problem. Onun için de kçtş'ta yapışkanlı ruloların uzun saplı olanlarını gördüm sipariş verdim ondan alıcam bakalım xxl rulo diye geçiyor. Umarım işe yarar. Ben de çalışıyorum sürekli temizlik yapamıyorum maalesef farklı yöntem veya ürün bilen varsa yine tavsiye edebilir. ❤️

aseacr

Tüy dökmek kediler için çok normal bir durum. Ev kedisi bunlar hep sıcak ortamda lar. Ben zaten üst segment mama kullanıyorum. Kedilerime tüy dökmemeleri için bir şeyler vermek veya traş ettirmek doğru gelmiyor

selinay41

tıraş ettirin kesin çözüm

Nrynrynry

mamamızı değiştirdik ve omega3 kullanmaya başladık çok az tüy döküyor.

lilypoaca

Tüy sağlığı için beslenmesi çok önemli, mama değişikliği yapabilirsiniz ve her gün taramak gerekiyor. Benim kedimde aşırı tüy döküyordu kısırlaştırdıktan sonra vırbac mamaya geçtik 3 ay oldu kızımın bir tane tüyü bile dökülmüyor tüyleri parlak canlı ve çok sağlıklı. Veterinerinizden bu anlamda destek alabilirsiniz.

lilypoaca

Tüy sağlığı için beslenmesi çok önemli, mama değişikliği yapabilirsiniz ve her gün taramak gerekiyor. Benim kedimde aşırı tüy döküyordu kısırlaştırdıktan sonra vırbac mamaya geçtik 3 ay oldu kızımın bir tane tüyü bile dökülmüyor tüyleri parlak canlı ve çok sağlıklı. Veterinerinizden bu anlamda destek alabilirsiniz.

Tüy probleminden sıkıntı duyanlarla , ya dışarıda buluşun yada görüşmeyin bence. Malesef tüy dökümü durmuyor. Sadece sık tarayarak ve evi sık süpürürek azaltabilirsiniz. Öncelikle de en kısa zamanda halınızı değiştirin.İnce olanlardan alabilirsiniz.Makinede de yıkananlardan. Belki pahalı gelebilir ama çamaşır kurutma makineleri de kıyafetlerdeki tüyleri ,tozları iyi topluyor.

aseacr

Tekrardan herkese merhaba
Yazılan cevaplara istinaden bir şey söylemek istiyorum. Öncelikle kedilerimin aşırı tüy dökme problemi yok. Evim küçük ve kediler de 2 tane oldukları ve de yoğun çalışıp temizliğe haftada 2 vakit ayırdığım için tüy dökmeleri yoğun hissediliyor. Kedilerim üst segment bir mama kullanıyor zaten tüy sağlıkları yerinde. Kedilerime "aman tüy dökmeleri bitsin tamamen" diye ekstra bir ürün vermeyi doğru bulmuyorum. Çünkü tüy dökmeleri NORMAL bir şey. Benim sorum daha çok evdeki temizlik yöntem ve materyalleriniz nelerdir onu öğrenmekti.
Ve zannediyorum ki bu problemi büyük ölçüde azaltacak şeyi de nihayet buldum. Önceki cevabımdaq bahsettiğim uzun saplı xxl rulo muhteşem işe yaradı. Robot süpğrge falan hikaye. Alın aldırın :))