Evdeki Tüy Problemi

aseacr

Merhaba arkadaşlar yaklaşık 2 yıldır evimde kedi besliyorum. 2 kedim var. 2. kedimi sahipleneli 1 yıl oluyor. Tek başıma 1+1 evde yaşıyorum. Yani kedilerimi sadece belirli bir odada tutma imkanım yok büyük evim olsa da kapatmazdım asla ama belki mutfağıma fazla sokmazdım sadece. Arkadaşlarımın evimdeki tüyler yüzünden artık evime gelmek istemediklerini duydun ve çok üzüldüm. Kedilerimden asla vazgeçmem ama insanız sonuçta sosyal çevremiz de hayatımızın bir parçası.
Şimdi benim sorum şu. Evdeki Tüy problemi için neler yapıyorsunuz? Ben mümkün olduğunca her gün süpürmeye çalışıyorum. Nasıl bu kadar anormal tüy olur evde anlamıyorum. Kedisi olan birçok arkadaşımın evine gittiğimde onlarda hiç tüy görmüyorum neredeyse. Nasıl olduğunu sorduğumda robot süpürge sayesinde diyorlar ama onda bütçem yok. Evdeki tüylerle nasıl başa çıkabilirim? Özellikle koltuk halı ve yatak :(
Sizler neler yapıyorsunuz?

25 CEVAP

cat_expert

Ek olarak kedi tüyü yüzünden evine gelmem diyen arkadaşım olursa diyeceğim tek şey "keyfin bilir" :))))

mervedoganay

Sadece bir oğlum var ama uzun tüylü. Baya tüy döküyor dönem dönem. Sık taramaya çalışıyorum kilit nokta bu bence. Ve çalıştığım için haftada 1-2 süpürebiliyorum ancak ama koltuk, puf, yatak, yatak başlığını tüy toplayıcı ile haftada 3-4 kez alıyorum. Gördüğüm yeri bırakırsam ortalık karışıyor :) Tüy toplayıcı elimin altında anında alıyorum hemen. Makine açmadan hızlı oluyor zaten. Kedi tüyü yüzünden evine gelmek istemeyenlere de diyenlere tek bir lafım var. Onların saçları, kılları dökülmüyor mu? Dökülmüyorsa haklılar. Dökülüyor ama yine de başka bir canlıya konuşuyorsa fazla kibirliler. Kendini başka bir canlıdan üstün görmeyen tatlı arkadaşlarınız olur inşallah. Sorun olduğunda çözümü birlikte bulmayı da gerektirir arkadaşlık. Kedilerinizi en tüylü yerlerinden öperim. :)

AslanPati

Tüy dökümünü ben de engelleyemedim. Yerleri koltukları makineye tutmaktan başka çare galiba yok. Ben koltuklarla baş edemeyince kedime koltuklara çıkmamasını öğrettim artık en azından koltuklar temiz. Bu arada eskiden fiyatlar uygunken Acana Pacifica kullanıyordum tüy dökme sorunu ortadan kalkmıştı.

cat_expert

Bizde var robot süpürge hem de borca harca girdik en pahalısından aldık yine tüy var. Hadi robot süpürge yerleri süpürdü koltukların üstünü nasıl süpürecek?

Benim kedinin tüyü rahatsız ediyor evine gelmem diyen arkadaşım olmadı kediden korkan arkadaşlarım var ama bizim kedi zaten yabancılardan deli gibi korktuğu için yabancı biri geldiğinde ortadan kayboluyor o konuda bir sıkıntımız yok.

Insulin

Öncelikle sizinle görüşmeyi bir şarta bağlayan arkadaşlarım olursa, görüşmemeyi tercih ederim☺ tüy problemine gelince, düzenli olarak tarayın, sabah ve akşam mutlaka her yerini tarayın. Tüy dökümünü azaltıcı ve yutulan tüyleri dışkıyla atmaya yarayan maltlar var, onu kullanın. Bir de, hazneli tüy toplayıcılar var, 50-60 tl civarı, onlar koltukta da, halıda da işe yarıyor. Kıyafet içinse, rulo tüy toplayıcılar var, onlar da iyi ve uygun fiyatlı. Robot süpürgeye gelince, gözle görünmeyenleri toplamıyor. Süpürgeden sonra söz ettiğim hazneli tüy toplayıcı süpürgenin bıraktıklarını toplayabiliyor.

mervedoganay

Halı konusunun açıldığını görünce aklıma geldi. Ben normal halılarımı sattım ve hasır halı aldım. Hiç tüyler arasına girmiyor. Çünkü diğer halılar gibi değil düz. Rahatça süpürüyorum mis gibi oluyor.

Ebrnk

Tüy temizleme ruloları var, hem koltuklarda, hem kendi kıyafetine yapışan tüylerde, zaman zaman da canını acıtmadan kendi üzerlerinde kullanıyoruz ruloları, tüyleri güzel topluyor ve halılar için de robot süpürge kullanıyoruz. Ve her gün fırçalamanızı, malt macun ve durumunuz elveriyorsa kaliteli mama yedirmenizi öneririm.

mervedoganay

Sinirden yazamamışım :D *Kedi tüyü yüzünden evine gelmek istemeyenlere de diyecek tek bir lafım var.

Casperbeyy

Öncelikle 1+1 evde kedilerimle yaşamak en büyük hayalimdir çok şanslısınız :) Sorunuz için de ,sosyal medyada son zamanlarda sürekli karşıma çıkıyor tüy toplamak için bir aparat çıkmış ,rulo olanlardan değil.içinde haznesi var tüyler oraya toplanıyor.ben hiç denemedim ama çok övüyorlar onu bir araştırın bence

Cennet29

Aldığınız aparat halılarda da işe yarıyor. Denemediniz mi? Ztn halı ve koltuklar için o ürün. Gırgır gibi

aseacr

Denedim ancak benim halılarım normal kıllı halılardan değil büyük kilim tarzı olanları kullanıyorum ona yapınca da halı sabit durmadığı için bir işe yaramıyor.

Palyaco

Kedi tüy dökülmesi aslinda cok guzel çaresi var kullandınız mamaya fitmin kedi mamasi karıştırın bakin hiç tüy dokmicek ve beaphar vitamin macun ben tüy dökülmesini 1 yıldır yendim hiç tüy dökümü yok

Realbadvroken

Bı çaba içerisine girmeyip arkadaşlarımı değiştirirdim😌

Emirckr

Biz koltuklar vs.için tüy temizleme rulolarından kullanıyoruz epeyce iş görüyor.
Gerçekten koltuk üzerinde tüm kılları topluyor.(marketlerde dahi bu rulolar satılmakta.)

Şu an mevsim geçişi olduğu için tüy dökümü çok normal.
Fakat genel olarak her gün düzenli tarayıp birde mümkünse üst segment mamalarla beslerseniz tüy dökümü en aza indirgenebilir.

Insulin

Öncelikle sizinle görüşmeyi bir şarta bağlayan arkadaşlarım olursa, görüşmemeyi tercih ederim☺ tüy problemine gelince, düzenli olarak tarayın, sabah ve akşam mutlaka her yerini tarayın. Tüy dökümünü azaltıcı ve yutulan tüyleri dışkıyla atmaya yarayan maltlar var, onu kullanın. Bir de, hazneli tüy toplayıcılar var, 50-60 tl civarı, onlar koltukta da, halıda da işe yarıyor. Kıyafet içinse, rulo tüy toplayıcılar var, onlar da iyi ve uygun fiyatlı. Robot süpürgeye gelince, gözle görünmeyenleri toplamıyor. Süpürgeden sonra söz ettiğim hazneli tüy toplayıcı süpürgenin bıraktıklarını toplayabiliyor.