1 Dişi 1 Erkek Yavru Kedim Kısırlaştırma Ne Zaman Olmalı?

Suraemir

Annesizdi bulduklarımda 8 temmuzda elime geldiler eşim itfaiye eri kedi kurtarmaya gidiyorlar ölüyor ve bu yavrular doğuyor sahiplendiremedim bende kaldılar şuan 3 aylık olacaklar erkeğin çiş yapmasından önce kısırlaştırma düşünüyorum muhtemelen ikisinide belediye barınağında yaptıracağım bütçem yetmeyebilir öncesnde kan tahlilini yaptırır orda kısırlaştırırım diye düşünüyorum önce hangisini ne zaman kısırlaştırmalı

6 CEVAP

BiciriginAnnesi

Dişi kediniz 6-6,5 aylık
Erkek kediniz 5,6 aylık olunca kısırlaştirma yaptirabilirsiniz.
Hatta iki kediniz tam 5,5-6 aylık olunca kısırlaştirma yaptirabilirsiniz

Yanlız iki kedinin de sağlıklı olmaları gerekiyor, kiloları da kısırlaştirma ya uygun şekilde olması lazım zayıf olmasınlar da ,siz bu aylara geldiklerinden dikkat edin çiftleşme olmasın

Tabi öncelik erkek kedinin kısırlaştırılmasi olursa daha iyi olur .

amillaaa

Bildiğim kadarıyla belediyede yavru kedileri kısırlaştırmıyorlar. En azından bizim buradaki belediye veterinerinin müdavimi olan bir tanıdığımız öyle söylemişti, 7-8 aylık kediyi götürmüşler "daha küçük" diyip geri göndermişler. Dolayısıyla belediyede kısırlaştıracaksanız istediğiniz zamanda kısırlaştırma imkanı bulamayabilirsiniz, sizin değil onların istediği olur.
Eğer seçim size kalırsa 6-8 aylık olduklarında kısırlaştırabilirsiniz.

Suraemir

Ben çiftleşmeden kısırlaşsınlar istiyorum birinden biri bende erkek kediyi düşünüyorum önce çiş bırakmasın diye tabi orası nasip daha anca 3 aylık olacaklar para birikimi yapmalı :(

Suraemir

Güncel

aslihan_e

7-8 aylık kedi doğurduktan çiftleştikten sonra mı kısırlaştıracaklar acaba, saçmalığa bak daha küçük diyorlar. Ben olsam küçük mü, o zaman 4 aylıkken hamile kalıp 6 aylıkken 3 çocuğu olan sokak kedilerine ne diyeceksiniz derdim. Oldu olacak yavruları büyüyünce getirelim o zaman kısırlaştırsınlar 2 yaşına gelinceye kadar 20'ye yakın çocuk bile doğurur onlar. Senede 4 kere hamile kalabiliyorlar.

amillaaa

Bir yere kadar anlayabiliyorum aslında belediyeleri. Muhtemelen kullandıkları anestezi güvenilir değil ve yavru kedilerin bünyelerine ağır gelmesinden endişeleniyorlar. Kedi anesteziyi kaldıramayıp masada kalırsa bu sefer onların adı lekelenecek. O yüzden risk almayıp geri gönderiyorlar. Ben de belediyede yavru kedi kısırlaştırmazdım zaten, fazla riskli bence.