Kedim Ailemi Sevmiyor!

Azirovka

Merhabalar. 3.5 aylık erkek kedim ailemden asla hoşlanmıyor. Yanına sevmeye gidiyorlar, geldiklerini görünce nasıl kaçacağını bilemiyor. Ne yaptılarsa yanaşmıyor. Ama bana karşı asla öyle değil. Bana gelir sırnaşır, öptürür. Halbuki bu zamana kadar çok sevecen yaklaştılar ve hiç ona karşı ters bir hareket yapmadılar. Kedimi sahiplenmek için ailemi çok zor ikna ettim. Şimdi de onlara böyle davranınca onlar da sokak kedileriyle karşılaştırmaya başladılar kedimi. "Sokak kedisi gelir kucağıma yatar kendini sevdirmek için ama bizim kedi daha bizi görünce kaçıyor" gibi şeyler söylüyorlar. Kedimi aldıklarına pişmanlarmış. Sırf bu yüzden artık her gün anne ve babamla kavga ediyorum. Bir akıl verin lütfen, ailemin ne yapması lazım bu sorun için?

3 CEVAP

BiciriginAnnesi

Anne ve babanız kediniz ile oyun oynuyorlar mı?

Yemeğini suyunu tazeleyip veriyorlar mı?

Tuvalet kabını temizliyorlar mı?

Kedinizi tarayıp :Al bakalım tatlı kedi vitamini ye diyip başını okşuyorlar mı?

Kediniz ile ne biliyim en basiti kağıt parçasını top haline getirip kağıdı kedinize gösterip kağıdı biraz uzağa atıp hadi koş ben sana kağıt atayım oynayalım diyorlar mı?

Hepsini ortaya toplarsak kediniz ile ilgileniyorlar mı?

Tabağına yaş mama koyuyorlar mı?ve ya ödül mamasini sallayip gel bakalım sana mama vereceğim diyorlar mı?

Bunları yapmadıkları belli eğer kediniz ile ilgilenmiş olsalardı
Kediniz de ailenize karşı sevdirmek için anne ve babanızla oyun oynamak için can atardı.

Siz önce aileniz ile bunları konuşun siz bunlari yaptınız mı da kedimi aldığınıza pişman oluyorsunuz diye konuşma yapın.

Bunlar hayvan yani dışarıda görüştüğün 20 senelik arkadaşın değil ki telefon ile arayayım dışarı çıkalım biraz sohbet edelim bir yerler de yemek yeriz alışveriş yaparız
Ne bileyim kahveye gidelim de gel iki okey oynayalım iki de çay içeriz gibi birşey değil ki önce kendilerini sevdirecekler sonra kediniz de onlara güven duyacak .

aslihan_e

Gayet normal bir durum. Kediyle en çok kim ilgilenirse ona daha yakın olur. Böyle düşünmeleri çok saçma. Sokaktaki kedi yavruyken çocuklar tarafından aşırı sıkılıp sevilmiştir o da alışmıştır o şekilde sevilmeye ama bu hiç iyi bir şey değil, ya da aç oldukları için sırnaşırlar. Aileniz kediye elleriyle mama ya da sevdiği ne varsa yedirsin, o zaman daha yakın olur. Hem daha 3,5 aylık, savunmasız bir çocuk, herkese güvenmemesi normal. Yetişkin olunca biraz daha alışır.

Emirckr

Kediniz sizi benimsemiş muhtemelen çoğu işiyle siz uğraşıyorsunuz,oyundur yemektir vs.siz ilgileniyorsunuz olsa gerek.

Henüz 3.5 aylık ve bu dönemde bazı yavrular çekingen olabiliyor,benimki de tanımadığı birini gördüğü an adeta kendini hiç sevdirmeyen,ürkek kedi edasında kaçıyor.
Ama benleyken bambaşka :)

Ailenize de alışması için zaman tanımaları gerek.
Yumuşak davransınlar ayrıca zaman zaman besleme görevini onlar üstlensin.
Bu çok önemli bir faktör.(besleyen kişiyi lider konumunda tutuyorlar.)
Ek olarak çeşitli oyunları da ara sıra onlar oynatsınlar.
Zamanla alışır elbet..

Sokaktaki kedi kıyaslamasını da çok doğru bulmuyorum,insanlara güvenmediği takdirde her kedi kaçar maalesef.
İnsanlara güvenmiş olanlarda,genellikle insan tarafından şefkat görmüş,beslenmiş olanlardır.
Genellikle yavruluk dönemini aşmış,yetişkin kediler daha sıcakkanlı olur bu durumda da.
Yavrular zaten hayat şartlarına adapte olmaya başlıyor,ilk aylar oldukça tedirgindirler her açıdan.