Bristish Scothair Toparlıyor Acil Yardım

Maviliimm

Merhaba, 7 aylık erkek british Scothair kedim var. Kisirlastirdiktan sonra topalladigini farkettim. Ama öncesinde de çok az akşama vardı .Veterinere götürdüm röntgen çekildi bı şey çıkmadı. Yapılarından kaynaklı ağrıları başlamış olabilir genetik dedi. Ama içim hiç rahat değil. Lütfen bilen yazsın. Kemik ağrısı bu kadar mınikken ortaya çıkar mı :(((((

9 CEVAP

aslihan_e

İşte burda bazı işlerine gelmeyenler diyor ki yok kulağı kırık değilse eklem rahatsızlığı taşımaz, yok anne Scottish baba British olursa yine rahatsızlık yaşamaz bilmem ne... Bu kedilerde İran kedisi geni var, metafizal osteopati denen bir rahatsızlığa sahip olabiliyorlar. Daha birçok genetik rahatsızlıkları çıkabiliyor. Kedinizde büyüme plakası bozukluğu adında bir rahatsızlık oluşmuş olabilir, bu yine genlerinden kaynaklanıyor, 2 aylık yavrularda bile ortaya çıkabiliyor, daha önceki bulgulara göre kendiliğinden geçtiği de oluyormuş. İnşallah sizinki de büyüdükçe düzelmeye başlar. Sonuçta evet Britishler de bu tarz rahatsızlıklara sahip olabiliyor ama Scottishler kadar ağır durumlara gelmiyorlar genelde. Yine de bu tarz cins kedi almak isteyenler bunu görüp tekrar düşünmeli. Ne kadar çok talep olursa o kadar üretim olur. Şimdi sizinki yeni mi kısırlaştı bilmiyorum ama yüksek ihtimalle gücünü toparlayınca biraz daha iyi yürüyecektir. Scottishler için özel takviyeler kullananlar var siz de o tarz kemik destekleyici ürünler kullanabilirsiniz belki.

aslihan_e

British shorthair safkansa da genetik rahatsızlığa açık oluyorlar yanlış bilgi vermeyelim. İnşallah genetik sorun değildir tabi ki.

lilypoaca

merhaba benim scottish fold kedimi ilk sahiplendiğimde aynı sorunla karşılaşmıştım, iyi bakılmamış zayıf ve halsizdi bana geldiğinde. Başta ben bu kedilerin o tarz genetik hastalığı olduğunu hiç bilmiyordum kızımın topallamasından sonra öğrendim ve çok ağladım. Veteriner kontrollerinde bi şey çıkmayınca ilk işim en iyi mamaya geçiş oldu, yemek, su, kum vs vs tüm gereksinimlerini elimden geldiğince üst seviyeye çektim, çok şükür şimdi daha hareketli, daha iyi topallamıyor artık. Ayrıca kediler küçük yerlerde sıkışıp uyumayı çok severler eğer kediniz küçük bir yerde saatlerde sıkışıp uyuyorsa bu da topallamasına sebep olabilir, panik yapmayın belki gerekli vitaminleri alamadığındandır. Ayrıca benim kedim hiç yükseklere çıkamıyor, hatta ben yemek yaparken yanıma gelip mırlıyor alıp onu tezgahın üzerine koyuyorum bebeğim çok mutlu şekilde merakını gideriyor sonra indir mırlamasıyla indiriyorum. Umarım uzun yıllar sağlıkla yaşarız kızımla ben de çok korkuyorum o hastalıkla yüzyüze gelmekten

Kubra001

Kanepe sandalye mutfak tezgahından atlarken incitmiş olabilir telaşlanmayın zamanla geçecektir. Genetik sıkıntı olmak zorunda değil. British short hair safkan ise sıkıntı yok ama geçmişinde scottish varsa sizin kedi british değil scottishdir. Straight modeli :)) geçmiş olsun bekleyin yükseklere çıkmasına müsaade etmeyin yeter zamanla geçer

Kubra001

Kanepe sandalye mutfak tezgahından atlarken incitmiş olabilir telaşlanmayın zamanla geçecektir. Genetik sıkıntı olmak zorunda değil. British short hair safkan ise sıkıntı yok ama geçmişinde scottish varsa sizin kedi british değil scottishdir. Straight modeli :)) geçmiş olsun bekleyin yükseklere çıkmasına müsaade etmeyin yeter zamanla geçer

Maviliimm

Royal canin kullandım mama olarak vitamin veriyor veteriner kontrolünde. Ama kısırlasma sonrasi böyle olması beni ürküttü yarın başka bı veterinere götüreceğim içim hiç rahat değil. Evet cinsinden kaynaklı kemik rahatsızlıkları oluyo. Ama bu hiç öyle gibi değil ağrılı değil hareketli oldukca ameliyat sonrası bişey oldu bence ama ne çok üzgünüm

Palyaco

Mera kisir mamaya gecin glukozamin ve kolojen li bu ırkları tavsiyedir veterineriniz bunu neden söylemedi ve meo ton balıklı deniz tarakli glukozamin kolojenli sıvı puding bunlar yeterli

aslihan_e

Ameliyat öncesi vardı ameliyattan sonra arttı demeniz ameliyatla ilgisi olmadığını düşündürttü ancak eğer ki kalçasından iğne yaptıysa ki yapmıştır yüksek ihtimalle eğer ki yanlış şekilde vurulursa kediler 1 hafta bile bacağı tutmuyormuş gibi gezebiliyormuş. Kedimin iğne sonrası yaşayabileceği sorunları araştırırken birinin yorumunu görmüştüm "Kedim bacağını hiç kullanamaz oldu" diyordu, öyle ki sallanıyormuş resmen felçli gibi, veteriner bir haftaya geçer demiş sonra güncelleme yapmış gerçekten geçti demiş.

Maviliimm

Arkadaşlar teşekkür ederim tendom bağı kopmuş başka bı veterinere götürdüm