Çip Hakkında...

Azirovka

Merhaba. Evcil hayvanlara çip takımı 2022 sonuna kadar zorunlu olduğunu duydum. Bu yüzden bu konuyu araştırıyordum. Ancak bu çip olayının nasıl çalıştığını tam olarak anlayamadım. Kedimiz kaybolunca nerede olduğunu falan mı görüyoruz? Ayrıca taktırmazsak ne olur?

Taktırınca kedinizde herhangi bir sorun oluştu mu? Ne kadar ücret verdiniz? Detaylıca anlatırsanız çok mutlu olurumm

10 CEVAP

KimJeongguk

Biz geçen yıl 20 Aralık gibi bir tarihte çipimizi taktırdık 1 yıl olacak neredeyse. O zaman 100₺ verdik veterinerimize çip için. Çipi taktırdığınızda kedinize özel aşı kitapçığı pasaportu veriliyor. Yurt dışına çıkarken vs. bu kedi için bı kitapçık isteniyor. Çipli kedinizin nerede olduğunu göremiyorsunuz maalesef ama birisi sokakta bulup çipini okutturursa veterinerde adres bilginiz telefon numaranız vs. gözüküyor sistemlerinde. Yapılan işlemler, aşılar, sizin bilgileriniz ve kedinin bilgileri o çipte kayıtlı oluyor. Bizlerde bulunan TC kimliği gibi kedininde bir kimliği ve bu kimliğin numarası oluyor.

user031202

Hiç mantıklı gelmiyor bana diyelim kedim kayboldu sokakta görüp aaa ben bunu veterinere götüreyim de çipini kontrol ettireyim diyecek çok az insan var ve o insanlara kendimizin denk geleceği ne malûm?

dd13

Merhaba. Çip takıldıktan sonra kedinin olduğu aşıların yazılı olduğu bir karne de veriliyor. Çip ile kediniz kaybolduğunda nerede olduğunu göremiyorsunuz ancak biri bulur da veteriner kliniğine götürürse ve çip okutulursa size haber veriliyor. İlçe tarımlar da çip takıyormuş, özel vet klinikleri de takıyor ancak fiyat bulunduğunuz şehre göre değişebilir.

simbakedi

taktirmazsaniz 10bin tl cezasi varmis diye duydum :D cok kisa bir islem, asidan daha az acittigini da gordum. tek sorun fiyat. o yuzden cabucak para biriktirip yaptirin derim hic yoksa. ben 180e yaptirmistim

Venusselin

şöyle anlatayım ben 15 ocak pitbull yasağında benim köpeğin cinsini benzetiyorlar diye taktırmıştım. nerede olduğunu maalesef göremiyoruz. eğer biri bulup veteriner götürürse vs onların barkod okuyucu gibi bir cihazı var diyim tarif edemedim :D onunla okuttukları zaman telefon no tc çip numarası vs kimliğindeki bütün bilgileri çıkıyor. ama veteriner okumadığı sürece görünmüyor yani takip yok. ama takip istiyorsanız airtag kullanabilirsiniz ama fiyatı baya tuzlu :(

Palyaco

Cip kedinizin kayıt alınması anlamına gelir karne gibi düşünün ve kediniz kaybolsa bile bulan kişi herhangi veterinere götürdüğünü hemen sizi ararlar aslında güzel bir uygulama

blue_hpood

ya biraz bakındım da mantıklı bir taraf bulamıyorum işin doğrusu. devletin parası azalmış herhâlde:)

merveyy98

Bence de çok yararlı bir uygulama değil. Allah korusun kaybolma durumunda bilinçli birinin dikkatine kalacak iş. Çalınma ihtimali de var tabii, bir kaç yerde denk geldiğime göre çipin düşme ihtimalde var. Senaryo her türlü korkutucu ve maalesef faydasız...

Azirovka

@simbakedi Tarım ormanda 40 tlymiş. Veterinerimiz söyledi bana da

user031202

Başlarda bir cihazla kedi takip ediliyor sanmıştım ama kedi veterinere götürülürse ancak o şekilde bulunurmuş ülkemizde düşünceli insan sayısı az bu hassasiyeti göstereceklerini sanmıyorum hayvan sokakta ölüp gitse haberleri olmayacak sadece veterinere götürülüp çip okutulunca bir işe yaramış olacak onun haricinde boş